| Alexiavln2 a întrebat:

Buna ziua! in urma unui proces de renuntare a urmaririi penale mi-a venit o hartie cum ca am de achitat suma de 600 de lei cheltuielilor de judecata. Procescul a fost in august iar pana acum nu am platit. Intrebarea mea este, cat timp am la dispozitie pentru a o achita? Si daca nu achit, se va trece la executarea silita a platii sau va merge la impozitul parintilor mei? Am 20 de ani si nu am nimic pe numele meu in afara de contul bancar

9 răspunsuri:
| user937483737banned a răspuns:

Nu, raspunderea e strict a ta, iti vor pune oprite pe conturi sau viitoarele conturi pana isi vor recupera prejudiciul produs.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu va merge nimic la parinti, tu esti responsabil de plata datoriei.
Se va ajunge la poprire pe conturile bancare si pe venituri pentru cand le vei avea

Bula
| Bula a răspuns:

Tu esti cel dator, astfel ca tu rebuie sa platesti!
Finantele vor astepta pana la finalul perioadei de prescriptie, cand se va face proprire pe conturile tai bancare.
Evident, pana atunci se vor aduna penalizarile de intarziere si dobanzile. + cheltuielile de executare silita.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Plateste cat mai repede. Altfel suma se va dubla sau chiar tripla. Nu vrei sa ajungi sa platesti comision pntru executorul judecatoresc!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste ordonanta de renuntare la urmarirea penala si afli obligatiile si data pana la care trebuie sa le indeplinesti.
Daca nu le indeplinesti integral si in termenul prevazut se poate revoca renuntarea si sa fii trimis in judecata si condamnat.
De asemenea se pot executa silit cheltuielile de judecata, prin poprire pe banii din contul bancar, caz in care vei plati mai mult, la acestea se vor adauga dobanzi si cheltuieli de executare silita.

| darrio2007 a răspuns:

Nu este o sumă mare. Achit-o cât mai repede ca să nu ai probleme mai târziu.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru user937483737banned):

Ai vrut sa scrii "poprire"?

| user937483737banned a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Te rog frumos sa nu mai imi faci atatea notificari si lasa-ma odata ca n-am nimic de impartit cu tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ca nu ai nimic pe numele tau, ca poti fi executat silit imediat, odata ce sunt cheltuieli de judecata si trebuiesc platite intr-un termen scurt, altfel poti sa fii condamnat la munca in folosul comunitatii cateva luni, iar daca refuzi, faci puscarie.