| snakeciry a întrebat:

Buna ziua lucrez in Germania cu acte in regula si am un contract pe o perioada determinata mai exact pana in luna iulie 2013 dupa intocmirea contractului ldupa 1 luna seful vine si imi spune ca ma da afara fara sa aiba un motiv in cele din urma am cerut sa mi se dea in scris de ce ma concediaza iar acesta refuza ce pot sa fac? mi s-a mai spus ca pe data de 15 sept 2012 trebuie sa plec dar nu mi s-a dat in scris, doar verbal va rog am nevoie de ajutor va multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am de unde sti, se poate sa gaseasca un motiv, ca ipoteze se pot invoca necorespunderea profesionala, indisciplina, absente nemotivate, lipsa de incredere in tine, etc, pot fi gasite destule motive.

3 răspunsuri:
| WhatheWow a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa consulti un avocat si sa vezi ce poti face.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cunosc legislatia germana dar stiu ca si acolo exista sindicate, chiar foarte puternice si un organ similar ITM-ului de la noi, mi se pare ca se numeste acolo Camera de Munca (in germana cred ca este Arbeit Zimmer). Intreaba un coleg german sau un roman cu mai multa vechime acolo si acestia te pot lamuri mai bine. Numai bine!

| snakeciry explică (pentru Ioandelasal):

Dar din moment ce nu am semnat nici un act de demisie cum ma poate da afara ca nu are nici un document impotriva mea este oare posibil?