| Cerbu_Daniela_1977 a întrebat:

Mama mea varsta de 62 duce o viata de calvar cu taicamiu. Noi 3 copii suntem plecati cu munca in alta tara de aproape 15 ani ii face numai probleme. Avem o sora bolnava de 40 de ani handicap gradul 2 o ingrijeste mama, ea merge, se spala singura, merge la biserica, este foarte crédincioada doar ca nu o poti lasa singura mereu trebuie sa fie cu ea cineva este cu memoria de un copil mic nestiincios. Fara ajutor nu face nimic singurica. Bun, trecem peste asta, taicamiu varsta 65 e maniac dupa bani, toata pensia joaca la jocuri de noroc, face imprumuturi la banci si fumeaza si cand bea o bere, doua deja nu te poti intelege cu el, cere bani lui mama si din pensia de hándicap a lui sora daca i se refuza incepe cu scandal si pierde controlul, ajunge la amenintari si chiar a pus mana pe ea s-o bata violent si s-o ameninte cu moartea. Binenteles ca i-a facut denunt la politie de mai multe ori si acum a stat pe arest o zi jumate. Este frica sa doarma cu el, nu stie ce sa faca. Dati-mi va rog un sfat ce e de facut cu astfel de oameni, la doctor refuza sa mearga.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama ta poate cere un ordin de protectie, conform L.217/2003, republicată în 2014, privind combaterea violentei in familie. Ar fi bine sa se adreseze unui avocat.

| Cerbu_Daniela_1977 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult

| KillaNoFilla a răspuns:

Poti divorta si la 62 de ani daca nu se mai poate.
sa-l inregistreze cand o ameninta cu telefonul apoi sa-l declare la politia locala(sa insiste)

| Cerbu_Daniela_1977 explică (pentru KillaNoFilla):

Poate divorta dupa atata timp... numai ca are o fata acasa bolnava si tot timpul cineva trebuie sa fie cu ea Mama sufera saraca ne a crescut am fost la scoala toti
numa plange cu asa un nebun in casa ce a fost si ce a ajuns, el a muncit 40 de ani lider de sindicat la fabrica din Brasov nu ne a lipsit nimic am avut mereu detoate ca suntem 4 frati sa ne poata intretine am facut 20 de ani si am plecat din tara pentru un trai mai bun acum in ultimul timp nu se mai poate intelege cu el. Offf cand sti ca viata e scurta in loc sa disfruti de nepoti si sa stai linistit sa ai o ocupatie vai de el c