| Aris22 a întrebat:

Buna ziua! Spuneti-mi va rog frumos cei care va pricepeti, daca as cumpara o casa in Austria atunci as putea sa imi fac buletinul acolo, sa imi fac buletin de Austria pe acea proprietate?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu.
Buletinul / actul de identitate se face in tara in care esti cetatean.
Cetatenia nu se obtine prin achizitia de proprietate.
Poti sa detii un oras intreg in Austria, tot cetatean roman ramai, tot in Romania iti faci actele de identitate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai tu bani sa iti cumperi casa iun Austria? laughing visezi frumos, dar daca ai bani si ai casa acolo obtii cetatenia austriaca si ei au alte acte numai ai nevoie de buletin romînesc eventual ei te obliga sa renunti la cetatenia română si sa devii austriac cu acte in regula, dar sti limba germana? Oricum eu nu cred ca ai tu sute de mii de euro sa iei o casa in Austria, ai putea lua o casa in România daca tot ai niste bani de ce ai merge in alta țara despre care nu sti nimic.