| Anonim2322343a a întrebat:

Unde pot gasi articolul din legea invatamantului unde stipuleaza ca temele de vacanta nu sunt obligatorii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea prevedere in legislatia scolara dar nu exista nici o prevedere ca temele de vacanta sunt obligatoriii, asa ca acestea sunt facultative (elevul nu este obligat sa le faca) si nu pot fi notate.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ati cauta orice solutie numai sa nu invatati

| Anonim2322343a explică (pentru suntserios):

Nu aceasta este ideea, stai linistit.

| Anonim2322343a explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Potrivit Regulamentului de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, intrat în vigoare pe data de 13.01. 2015, elevii „din învăţământul de stat, particular şi confesional autorizat/acreditat cu frecvenţă au obligaţia de a frecventa cursurile, de a se pregăti la fiecare disciplină de studiu, de a dobândi competenţele şi de a-şi însuşi cunoştinţele prevăzute de programele şcolare." Pregătirea pentru fiecare disciplină de studiu poate fi interpretată ca incluzând şi temele pentru acasă.
Există şi o recomandare potrivit căreia timpul pe care îl ocupă temele pentru acasă la ciclul primar să nu depăşească două ore pe zi, iar la gimnaziu, trei ore.
Cantitatea de teme pentru acasă, în mod ideal, este stabilită de către învăţător de comun acord cu părinţii. Există mulţi părinţi care consideră că un semn al eficienţei cadrului didactic este numărul ridicat de teme pe care îl dă copiilor acasă, dar şi părinţi care consideră că un număr mare de teme pentru acasă nu este benefic pentru copii.
In noul regulament al elevilor scrie asa: "Art. 14
Elevii au următoarele îndatoriri:
a) de a frecventa toate cursurile, de a se pregăti la fiecare disciplină de studiu, de a
dobândi competenţele şi de a-şi însuşi cunoştinţele prevăzute de programele şcolare;"
In concluzie: temele pentru acasa fiind necesare insusirii cunostintelor din programa scolara se si pot nota si sunt obligatorii.