| Maria5501 a întrebat:

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce inseamna "prima" si ce inseamna "indemnizatie". Exista o deosebire intre ele pentru angajator sau pentru angajat? Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Premiul (popular prima) este o suma pe care angajatorul o acorda angajatului pentru rezultatele bune in munca, in cursul anului, cu ocazia unor sarbatori (Paste, Craciun, etc) sau la sfarsitul anului (zis al treisprezecilea salariu).
Indemnizatia se acorda pentru diferite situatii in care angajatul nu lucreaza si, de regula, nu se se plateste de catre angajator ci de catre organe de Stat, de ex. indemnizatia de concediu medical, indemnizatia de soamaj, indemnizatia pentru cresterea si ingrijirea copilului, indemnizatia de handicap, etc.

| Maria5501 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc.

| sierra1 a răspuns (pentru Maria5501):

Tradu

primă = premiu
indemnizație = un drept

și așa ințelegi mai ușor