| Mariobmb a întrebat:

Bună ziua z am o problema, tata a primit astăzi acasă o înștiințare de proprire de la taxe si impozite locale sector 2 pentru o amenda de 648 lei care o datorează firmei de paza unde a lucrat, acum nu știu pe ce baza a primit amenda și dacă firma de paza poate face asta! Părerea mea este ca ar fi un abuz. As dori sa fiu îndrumat către o soluție, mai are de primit cam 600 de lei și încă un salariu, luna care este oprita de ei. 2300 de lei. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acest aspect trebuie sa clarifice tatal tau, personal!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O firma de paza nu poate da amenda, aceasta este o sanctiune contraventionala si poate fi aplicata doar de politie sau alte organe ale statului prevazute in actele normative care reglementeaza contraventiile.
De asemenea o firma nu pune in executarea amenda prin compartimentul de impozite si taxe de la primarie.
Probabil este vorba de o raspundere materiala, posibil ca firma sa fi fost amendata pentru o fapta a lui si ar trebui sa aiba un act de la firma cu aceasta si banii sa fie retinuti din salariu, nu de catre primarie.
In orice caz va primi restul de bani datorat pentru munca efectuata.
Mie nu imi este clar despre ce este vorba, asa ca spune ce scrie in actul primit si intreaba-ti tatal daca a primit vreo amenda, ar trebui sa fi primit procesul-verbal de contraventie.

| Darius50boss a răspuns:

Politia rezolva asta