| Anonimul151 a întrebat:

Bursa socială, nu se dă și în timpul vacanței pentru anii terminali? ( învățământ profesional). Se dă doar pentru cei care nu sunt ani terminali?

10 răspunsuri:
| DontActLikeMe a răspuns:

Se da indiferent de anul de studiu, dar NU in vacanta

| Delllla a răspuns:

Nu.

| Anonimul151 explică (pentru DontActLikeMe):

Bursele sociale se dau și în timpul vacanței. Dar nu știu exact dacă la anii terminali.

| Anonimul151 explică (pentru Delllla):

Bursele sociale se dau și în timpul vacanței. Dar nu știu exact dacă la anii terminali... Spun ca se primește pentru că există și pe internet "oficial" acest lucru. De la minister. Plus că și anii trecuți am primit în timpul vacanței.

| LisaJulie a răspuns:

Se da în timpul vacantei dar ai făcut cerere?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se acorda pe timpul vacantei de dupa terminarea liceului/scolii profesionale, avand in vedere art.12, alin.(3) din Metodologia-cadru de acordare a burselor, aprobata prin Ordinul ME nr. 5518/2024, citez:
  "(3) Pentru elevii din anii terminali, bursele sociale se acordă şi în perioada primei sesiuni a examenului naţional de bacalaureat sau a examenului de certificare a calificării profesionale, până la comunicarea rezultatelor finale, conform formulei de la alin. (4), cu condiţia ca elevii bursieri să se prezinte la examene."

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai cum sa se dea in vacanta de dupa anul terminal? Practic daca tu ai fost in an terminal la liceu, dupa ce ai terminat scoala si ai dat bacul s-a incheiat statutul tau de elev si s-au incheiat socotelile cu scoala aia deci nu ar avea motiv sa-ti dea in continuare bursa

| Anonimul151 explică (pentru Furnicuta000):

Am terminat învățământul profesional, deci da într un fel am terminat cu acest liceu. Doar că mi am depus cerere de continuare a studiilor. Știu ca nu are legătură cu bursa. Dar eu credeam ca se da chiar dacă am terminat.

Din câte știu ca scrie în lege anul școlar începe la 1 septembrie și se termina la 31 august. De aceea credeam că se mai dă...

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Anonimul151):

La cum schimba astia legile an de an, orice e posibil. Dar nu aici trebuie sa intrebi, stii tu unde

| Lubeniță38900 a răspuns:

Nu se da, ai terminat in iunie școală până atunci îți dă