| SingleForOne a întrebat:

Când cineva fură imaginea de marcă și lucrurile asemănătoare mărcilor al unor firme faimoase, se consideră furt de identitate al afacerii sau furt de proprietate intelectuală?

Site-ul firmei este proprietate intelectuală sau identitatea firmei în mediul online?

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. Furt de proprietate intelectuală;
2. Da.

| Eireann a răspuns:

Se considera incalcarea drepturilor de autor.

| carevaescu a răspuns (pentru mihai69):

Marca este un simbol și nu se consideră proprietate intelectuală.

| carevaescu a răspuns (pentru Eireann):

Ești aproape. Se numește încălcarea drepturilor de marcă. Sau contrafacere de marcă.
drepturile de autor sunt atunci când vorbim despre lucrări cu o anumită valoare artistică, sau un anume aranjament de idei exprimate printr un mediu. Marca în sine este un simbol, și nu se încadrează în drepturile de autor.

| carevaescu a răspuns:

Atunci când furi imaginea de marcă se consideră încălcarea drepturilor de marcă.

Atunci când furi designul unui site într un mod excesiv se numește încălcarea dreptului de autor. Deoarece site ul în sine este un șir de comenzi exprimate în cod, de obicei se dovedește prin felul în care site ul este codat, nu neapărat cum arată.

| Eireann a răspuns (pentru carevaescu):

Omul cat traieste invata.

| carevaescu a răspuns (pentru Eireann):

Așa e. Învățăm unul de la celălalt. Not going to lie, am învățat câte ceva și din răspunsurile tale.

| mihai69 a răspuns (pentru carevaescu):

Corect, nu am fost atent la detaliu.