| NWOtheory a întrebat:

Când credeți că România va intra în zona Euro? Una este 2000 de euro, alta este 2000 de lei. Ar trebui să învățăm și noi să facem niște calcule. În ziua de azi nu mai există vreun produs care să coste sub 1 euro. Păi și atunci, cum facem, fraților? Ce înseamnă 1 leu, 2 lei, 3 lei? Ca să nu mai vorbim de mărunțiș (5 bani, 50 de bani, 1 ban). Societatea trebuie schimbată din temelie dacă vrem o societate care să prospere!

10 răspunsuri:
| gaminator a răspuns:

Nu inseamna ca in loc de 2000 de lei primesti 2000 de euro, doar pentru ca treci la moneda euro. Cresterea salariala are loc odata cu cresterea economica, care se poate realiza mai usor intr o economie unde ai moneda proprie, deoarece ai control asupra banului si nu depinzi de altii, decat de tine ca stat.

| mihai69 a răspuns:

Calcule înveți să faci în ciclul primar.
Nu e relevant ce anume calculezi - ouă, lei, euroi, șuruburi etc. Sunt aceleași reguli.
Există destule produse care costă sub echivalentul în lei a unui euro.
Societatea trebuie doar educată.
Dar cam greu cu școlile din ziua de azi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici un copil de clasa a4a nu cred ca are impresia ca trecera la euro se va face asa cum zici tu.

Daca tu ai acum un salariu de 2000 lei trecerea la euro crezi ca va insemna 2000 euro? Hahahahahhahahahahahaahhahahah

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va intra in zona euro cand va indeplini toate conditiile obligatorii si nu se stie cand va fi asta.
Si este o aiureala sa crezi ca, dupa intrare, un salariu de 2.000 lei se va transforma in salariu de 2.000 euro.

| johnnny123 a răspuns:

Serios, "în ziua de azi nu mai există niciun produs care să coste sub un euro", adică sub 5 lei?

Pe pariu că dacă mă duc până la Mega găsesc câteva zeci de produse care costă sub 5 lei?

Eu cred că tu ești primul care ar trebui să învețe să facă niște calcule.

| RAY a răspuns:

Voi visați non stop, unde 2000? Hai sa facem și chiriile și prețurile că în Germania, așa nu îți mai convine, salariul minim e 2500 de lei doar 1, 6 milioane îl au restul o duc mai bine, in Banat și în ardeal mereu să trăit bine că sunt oameni gospodari și harnici

| goguPatent a răspuns:

" În ziua de azi nu mai există vreun produs care să coste sub 1 euro."

covrigi Paul -> 2.5 lei
Buvovina Apa minerala 1.5l -> 3.99 lei
n sortimente de produse de panificare la Lidl pana in 5 lei
Paine alba Vel Pitar feliata -> 4.6 lei
Mustar La minut -> 4.8 lei
1 Kg de prune -> 4lei
Pate Bucegi / Mandy / Ardealul 3.5/3.9 lei

Ce ai mancat cumetre de scrii tampenii?

| Victo6663737773 a răspuns:

Din câte s-ar presupune în 2027 se unește Romania cu Republica Moldova și după in 2030 trece la euro

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Victo6663737773):

Cine dracu presupune că ne unim cu moldovenii peste 3 ani?

| Yurisa a răspuns:

Poftim? laughing