| anonim_4396 a întrebat:

Care credeti ca este materia (n-am gasit alta denumire) din generala, liceu, facultate care poate fi considerata fundamentala pentru viata in societate? Daca sunt mai multe, care ar fi trei cele mai importante? Argumentati-va pozitiile, va rog.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Materia cenusie. happy

35 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Matematica - te face sa gandesti in persperctiva, iti dezvolta aptitudinile de creativitate. Perseverenta nu inseamna sa citesti si sa aduni 2 cifre, trebuie si sa vezi ce se acunde dupa ele.

| MisterKat a răspuns:

Psihologia - pentru ca ne ajuta sa ne cunoastem pe noi insine dar si pe ceilalti si comportamentul lor;
Educatia Civica - pentru ca trebuie sa stim sa ne comportam civilizat in societate, sa stim unde traim si cateva idei despre Romania...
Engleza - pentru ca este o limba de circulatie internationala. "limba viitorului"

O zi buna!

| psiholoaga a răspuns:

Cred ca psihologia si nu e vorba ca sunt subiectiva, insa ma gandesc la o materia puricata de toate prostiile teoretice, pe care oricum nu le retin decat cei direct interesati si sa ramana doar lucruri utile si aplicabile in viata reala, cum ar fi sa comunici, sa dai feedback, sa fii tolerant etc. De fapt, cred ca ar trebui un atelier de comunicare, in care oamenii sa invete sa comunice intr-un mod autentic. Asa, poate, nu ar mai fi atatea relatii nevrotice la varsta adulta si atatia oameni frustrati.

| Nastasia a răspuns:

Eu cred ca pedagogul care preda o anumita materie comporta o importanta majora pentru evolutia noastra in societate. Cred ca te definesti, te formezi in functie de anumite valori care vin sa completeze prelegerile pe care le tin anumiti profesori. Asa ca orice materie poate sa ne fie de ajutor intr-un fel sau altul.

cami
| cami a răspuns:

Cred ca : romana, limbile straine, geografia, si religia. In primul rand, limba natala, sa stii s-o scrii si s-o vorbesti corect. Limbile straine, pentru a-ti dezvolta un cerc cat mai dezvoltat de interlocutori, geografia, fie vorba, sa stii pe ce planeta traiesti, si religia fiindca pana la urma, nu stii ce va fi si cum, si n-ai nimic de pierdut daca crezi in Dumnezeu si nu exista, insa vei avea daca nu crezi si El exista. Asta fu parerea mea! happy

| Razvan a răspuns:

Lb.romana pentru ca e suspect cum dupa 12 ani de romana o persoana nu poate scrie/vorbi corect/coerent. E o limba romana e o limba frumoasa pacat ca o stalcesc altii

Janina
| Janina a răspuns:

Managementul si Marketingul

| Shery a răspuns:

@deea19: si daca nu esti roman... ce?! laughing

hmm... fundamentala pentru viata in societate este toleranta, cred eu, dar asta nu este o materie care iti este predata la scoala. dar o inveti acolo, primul colectiv cu care intri in contact fiind clasa ta...

| Orannginna a răspuns:

Economia. Consider ca din asta poti ramane cu ceva care te poate ajuta indiferent de situatie. Si se predau (cel putin la liceu), notiuni in cea mai mare parte generale, asa ca o informatie, doua in plus despre activitatea economica si felul in care trebuie sa stii sa detii bunurile pe care le ai nu poate strica niciodata. Si lb. romana, pentru ca observ ca tot mai putini dintre noi (romanii) stiu sa vorbeasca ori sa scrie corect. Persoanele aici "de fata" se exclud. happy

| Gabystelistu95 a răspuns:

Matematica si limba romana.

| xibalba a răspuns:

Religia, ca tot o studiez 12 ani de zile, mai ceva ca matematicalaughing. Glumesc. Materiile fundamentale in societate... sunt relative. Depind mult de fiecare persoana in parte, nu pot sa spun ca o materie ne ajuta pe toti: pentru unii e ok, pe altii nu ii intereseaza materia respectiva. Cred ca asta e motivul pentru care studiem atatea materii... sa isi aleaga fiecare domeniul viitoarei profesii.

| MM a răspuns:

Limba romana. Gramatica te ajuta sa stii sa te exprimi corect, sa te poti face inteles de catre cei din jur, iar literatura iti dezvolta vocabularul, creativitatea si inteligenta.

| amaadina a răspuns:

Lb romana, lb engleza si matematica... daca stii lb romana te intelegi cu romanii, daca stii engleza, te intelegi cu jumatate din glob, iar matematica este destul de importanta pentru. ca oricum, trebuie sa stii cat fac 2+2...hee hee

| Andreeagen a răspuns:

Nu e numai una... Aproape toate materiile te ajuta in societate
Matematica te ajuta sa nu te insele vanzatoarea la casa sa te trezesti ca in loc de 10 lei ai de dat 100
Romana... hai sa fim seriosi... trebuie sa stii sa citesti si sa scrii daca nu. cum iti dai demisia sau mai stiu eu ce...

Geografia... ok. sa zicem ca trebuie sa ajungi in... Bucuresti si esti prin. Craiova daca nu sti deloc geografie si u o iei la nimereala spre vest... ce rezolvi?

As putea sa iti dau n exemple despre restul materiilor.toate te ajuta la ceva...
O singura materie nu am idee la ce poate ajuta daca stiti anuntati'ma
La ce te ajuta religia?

| Közmyn17 a răspuns:

In primul rand cred ca fiecare obiect studiat de noi la scoala are o anumita importanta, mai mare sau mai mica in viata noastra. Pentru a trai in societate trebuie sa comunici cu cei din jurul tau, deci ai nevoie de romana. Bineintzeles ca ceea ce se studiaza la liceu, si anume literatura nu prea foloseshte pentru ca nu imi imaginez ca atunci cand ies in oras cu prietenii ne apucam sa comentam conflictul psihologic din Moara cu noroc. Apoi matematica este si ea foarte importanta, deoarece te ajuta sa gandesti in perspectiva, sa iti dezvolti anumite aptitudini cum ar fi memoria, reushesti sa faci anumite conexiuni. Pe urma limbile straine te ajuta sa comunici cu cei din lume. Apoi fizica. spuneti-mi un singur lucru pe care il facem fara sa folosim fizica! Nimic! Apoi chimia, biologia te ajuta sa cunosti natura, reactziile, compushii, animalele, plantele, oamenii, cum merg lucrurile din acest punct de vedere. Apoi geografia, te ajuta sa te orientezi in spatziu si nu numai. Cum spuneam sunt multe obiecte studiate ce ne ajuta intr-un sens sau altul si ar trebui sa ne gandim ca fiecare materie are un anumit obiectiv. Sper ca te-am putut ajuta.

| andytza a răspuns:

Draga Dumnezeu`le. Din moment ce ai televizor nimic nu mai este fundamental pentru viata in societate. Sunt atatea emisiuni care te invata de la A la Z. Binenteles ca nu vorbeam serios ci doar faceam aluzie la ceea ce se intampla in Romania de azi. Pai cum sa mai invete un copil in ziua de azi cu toate porcariile care apar la tv si care involuntar ii acapareaza ...Lasand gluma la o parte consider ca o persoana ar trebui in primul rand sa stie sa se exprime, sa fie coerent in ceea ce spune pentru a nu fi nevoit sa repete o a2a oara si sa-si iroseasca alte cateva secunde din viata! Totusi apreciez faptul ca nici tu nu ai irosit timp pentru a pune aceasta intrebare... daca o puneai peste vreo 5 ani mai asteptai alti 5 pentru a-ti raspunde cineva... din pacate!

| adrian777 a răspuns:

Anatomia omului.

| Bloo2 a răspuns:

- romana
- fizica
- religia big grin

| naya a răspuns:

Matematica, ca limba romana nu stiu cat de fundamentala mai e atata timp cat avem exemple vii ca se reuseste profesional si cu un vocabular redus pana la exagerare. dar in schimb sa-ti numeri banii tot trebuie sa stii.laughing

| eyline a răspuns:

Cred ca romana este fundamentala. Daca nu stii sa vorbesti si sa scrii este cel mai rusinos. Apoi ar fi matematica, macar baza, ca sa putem merge la magazin, banca fara temeri. Dupa aceste doua ar fi limbile straine. Religia nu o invatam la scoala, pe aceasta trebuie sa o avem in suflet cu sau fara lectii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pay zic ca este
sociologia

psihologia

si logica

pentru ca trebuie sa fii pregatit pentru a infrunta viata
si astea sunt unele din materiile care te pot pregati spiritual si mintal happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Limba si literatura romana - nu cred ca trebuie sa argumentez
Istoria - pentru ca Romania inseamna istorie.
O limba straina - orice job ai avea te "impiedici " de aceasta cerinta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ne pui aici sa batem campii Dumnezeuleeeeeeeeeeeelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Romana, informatica,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea ta imi aminteste de o intamplare din clasa a V-a :profesoara de istorie ne-a intrebat "Ce materie va place?", iar o colega a raspuns"toate". Desigur, majoritatea- daca nu toti, am ramas cu gurile cascate intrebandu-ne in gand ce-o fi patit colega (recunosc si eu am facut asta, altfel n-as mai fi trait atat de intens anii ce au urmatlaughing )Prin clasa a X-a abia, mi-am dat seama ce inseamna sa fii atras de mai multe domenii pentru ca, in fond, au atatea in comun.

1 Pedagogia+ limba materna+limbi straine: te invata cum sa inveti, cum sa te exprimi, sa te faci inteles.
2 Istoria universala (a culturilor si a civilizatiilor, a artelor, filosofiei, religiilor, literaturii, psihologiei, geografiei etc.) care te ajuta sa fii mai profund, iti largeste orizonturile.
3 Stiinta (chimia, fizica, geografia, biologia etc.) Te ajuta sa faci ceva practic si sa ramai in viata in timp ce ii cauti sensul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Matematica. Singura pentru care se justifica sistemul de invatamant. Daca ai invatat matematica bine in scoala poti autodidact in orice alt domeniu, oricat de pretentios vor sustinatorii acelui domeniu sa-l faca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Limba romana o inveti fara probleme de acasa, nu cred ca am invatat la scoala sa vorbesc corect, tine de mediul in care cresti.
Matematica e cam greu de luat de acasa, poti avea si parinti matematicieni, daca sunt mereu ocupati nu vei invata mare lucru.
Celelalte: geografie, istorie, etc. tin de dorinta fiecaruia de a se autoeduca.
Matematica face diferenta intre prosti si destepti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Romana (sau limba materna) ca tot ma inebuneste profa ca e materia cea mai importanta si ca la ea dam examene si ca nu exista alta mai importanta dar dupa mine e sportul pentru ca
daca nu te misti nu prea ai ce sa faci ca nimeni nu te primeste la lucru nu ai bani fara ei nu ai unde sa stai si ce sa mananci deci nu poti trai deci sportul