| Aalexander a întrebat:

Care e faza cand deasupra sau langa sau dedesubtul unui semafor se aplica un semn de circulatie? respectam semaforul si semnul? doar semaforul sau doar semnul?

6 răspunsuri:
| HelpMeNow a răspuns:

Semaforul! Semnul il aplici in cauza in care nu merge semaforul big grin!

| LaChatte a răspuns:

Depinde: ce reprezinta semnul?

| junk1sta a răspuns:

In functie de situatie respecti intai semnele politistului, daca nu e politist- semaforul, daca nu merge semaforul- semnele de circulatie.

| LIN2010 a răspuns:

Este reglementata o regula de respecta, intai semnalele agentului de circulatie sau ale lucratorilor, apoi semafoarele, urmate de indicatoarele de circulatie si la urma marcajele, iar in lipsa tuturor acestora se respecra regula de dreapta.Succes

| Aalexander explică (pentru junk1sta):

Deci poate sa fie orice semn nu? de exemplu daca e acorda prioritate iar semaforul arata verde respect culoare ci nu le dau voie alora din stanga nu? ( in cazul in care merg la dreapta)

| junk1sta a răspuns (pentru Aalexander):

Respecti semaforul in situatia asta, nu te intereseaza semnele.