| laptecucereale22 a întrebat:

Care e numele mijlociu din buletin daca la prenume e liniuta intre cele doua nume?

3 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Dacă ai liniuță între două prenume nu ai niciun nume mijlociu, se consideră că ambele fac parte din același prenume compus

| eliancodrut a răspuns:

Nu exista nume mijlociu. Exista doar nume si prenume. Atat numele cat si prenuele pot sa fie formate din unu, doua sau chiar (foarte rar) din trei denumiri (nume).
In buletin (cartea de identitate) numele are rublica separata de prenume.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numele din actul de identitate (CI sau BI) este numele de familie, asa ca n-are legatura cu prenumele, indiferent ca ar fi 2 sau mai multe prenume, scrise cu liniuta sau fara liniuta.
S-ar putea ca numele mijlociu sa se refere la al doilea nume de familie, atunci cand persoana are 2 nume de familie.