| andyarx a întrebat:

Care este diferenta mai pe scurt intre categoriile auto B si B96? Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pot exista diferente, avand in vedere ca in Romania nu exista categoria B96, cu lit.B sunt doar categoriile B1, B si BE.
De unde ai scos-o?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru andyarx):

Prostii, in postare se refera la categoria BE, n-am vazut nicaieri, nici in legislatie si nici pe alte site-uri sa se foloseasca B extins sau B96.
Conform Anexei nr.1 la OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
f)categoria B:
1.autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2.ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
g)categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;"

| andyarx explică (pentru Ioandelasal):

Scoala imi cere 1000 de lei daca vreau sa fac b96, e specificat si in permis, voiam sa stiu diferentele clare, o sa intreb la scoala mersi oricum