| Neguseni a întrebat:

Care este latimea minima de exploatare a unui teren agricol extravilan in suprafata totala de 5000 mp in cazul iesirii din indiviziune unde eu detin 1/3 si celalalt proprietar 2/3, avand latimea totala a terenului de 10 metri, lungime 500 metri si iesire la drumuri de exploatare in ambele capete? Un echipament agricol are nevoie de 4 metri latime pentru a intra pe teren.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

A inceput scoala? Ce frumos ce ne bucurăm ca aveti teme, fa le singur /ă TPU nu este site de rezolvat temele voastre.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie sa impartiti terenul pe latime, se poate imparti usor pe lungime, tu avand 1/3 si celalalt 2/3 din 500 m.

| Neguseni explică (pentru Ioandelasal):

Raspunsul verbal primit de la ( ****** ) este ca un teren agricol pentru a fi exploatat ar trebui sa aiba minim 4 metri, asa cum este latimea minima a drumurilor, astfel ca in anumite cazuri, autovehiculele de interventie sa aiba acces usor. Asadar, inteleg ca este preponderenta impartirea pe latime acolo unde se poate, si asta are sens, avand drumuri de exploatare la ambele capete si latime 10 metri.
Din ce spuneti dvs, noua fasie ar avea latimea de 3.3 metri, cum ati putea dvs sa o exploatati fara echipamente?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Neguseni):

N-ai inteles nimic din ce ti-am spus.
Sa-ti explic babeste: impartiti lungime, nu latimea, latimea ramane de 10 m iar lungimea o impartiti in 2 parti, una de 1/3 din 500, respectiv de 166, 667 m si cealalat de 333, 333 m.