| Nilsson a întrebat:

Care este salariul median în România în 2019?

Mă refer la jumătatea pragului salarial dintre 50% veniturile cele mai mici și 50% cele mai mari, nu la salariul mediu pe economie.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Este foarte draguta intrebarea ta SI link-ul postat
din pacate in rrrominica nu se vehicula IN NICI UN FEL ideea de salariu median, asa ca ori calculezi singur ori iti doresc succes serios la un raspuns folositor!

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La fe de bine am putea căuta și apotema salariilor sau chiar inălțimea sau perimetrul lor. Ce zici?

Bula
| Bula a răspuns:

E in jur de 60-80 mii euro (sunt persoane cu salar de peste 150 mii euro lunar).

| Nilsson explică (pentru Bula):

Mă refer la altceva, poate articolul din link explică mai bine decât aș putea eu:
https://work.chron.com/median-salary-3619.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Salariu mediu pe economie e aproximat la 3000ron

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Cine castiga frate 150k luna?

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson explică (pentru Bizon95):

E păcat că nu se găsesc informații pentru că reflectă mult mai realist situația economică față de salariul mediu.

Bula
| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Din cate am aflat, sunt 2 sau 3 persoane.