| petru a întrebat:

Care imparat a avut cel mai mare imperiu :
Traian, Macedon, Darius, Napoleon, sau care altul?

Răspuns Câştigător
| Delia 75 a răspuns:

ALEXANDRU CEL MARE
Alexandru cel Mare, tanarul geniu militar al Macedoniei, care a faurit un imperiu ce se intindea din estul Mediteranei pana in India, moare in Babilon, in Irakul din prezent, la varsta de 33 de ani. Nascut in Macedonia, fiul regelui Filip al II-lea si al reginei Olimpia, Alexandru a primit o educatie clasica din partea faimosului filosof Aristotel si o educatie militara din partea tatalui sau. La varsta de 16 ani, Alexandru a condus pentru prima oara trupele in lupta.Desi Alexandru a controlat cel mai mare imperiu din istoria lumii, a inceput o noua campanie in est, imediat dupa ce s-a intors din Persia. Pana in 327 i. C., cucerise Afghanistanul, Asia Centrala si nordul Indiei. In anul urmator, armata sa, epuizata dupa opt ani de lupte, a refuzat sa mearga mai departe. Dupa aceea, Alexandru i-a condus intr-o calatorie dificila spre casa, prin Desertul Makran.
Ajungand in sfarsit in Babilon, Alexandru a inceput sa construiasca o imensa flota, pentru a-si duce armata inapoi in Egipt. Totusi, in iunie 323 i. C., chiar cand construirea vaselor se apropia de sfarsit, Alexandru s-a imbolnavit, dupa ce a participat la o orgie prelungita. Probabil din cauza faptului ca el se credea zeu (cum de altfel credeau si o mare parte din supusii sai), Alexandru nu-si alesese un succesor si la doar un an de la moartea sa, armata si imperiul lui Alexandru s-au faramitat intr-o multitudine de factiuni rivale. Ulterior, corpul sau a fost adus in Alexandria, unde a fost inmormantat intr-un sicriu de aur.

33 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Te referi la intindere sau la importanta? Fiindca a luat in considerare prima calitate Delia si raspunsul ei mi se pare corect si complet, am sa plec eu de la a doua presupunere. ca e vorba de importanta in evolutia ulterioara a lumii si aici mi se pare cel mai mare ca influenta, din multe puncte de vedere Imperiul Roman... Tu decizi...raspunsul e la tine...

April
| April a răspuns:

Trebuie sa recunosc faptul ca esti printre cei mai originali participanti la discutiile de pe acest forum.Cunostintele tale le depasesc cu mult pe cele ale unor cititori obisnuiti cum suntem noi.DE aceea uneori parca jucam "apa si foc"...deci daca nu e ALEXANdru nici Traian, nu poate fi decat Napoleon, cel care a depasit cu mult simplele indatoriri de monarh facand legi-daca nu ma insel si astazi codul napoleonean e valabil in justitie, organizand presa, s.a.Nu stiu daca macar acesta e raspunsul... Dar fiindca ne pui tot felul de intrebari incuietoare care ne dau bataie de cap, permite-mi sa-ti pun si eu una. Uite, eu iubesc de-a binelea modul in care povesteste Titus Livius si cartea sa AB URBE CONDITA IMI E CARTE DE CAPATAI. dACA AI PASIUNEA ANTICHITATII. SPUNE-MI PENTRU CARE MOTIV AU PATRUNS PENTRU INTAIA OARA IN FORUM Matroanele si ce solicitau ele?

'apa si foc
'

| petru explică:

Draga April, cert vreau un inparat, care domina cel mai mare imperiu. Imperiul Romei/roman a avut, in timp mai multi imparati ( stim bine aceasta)
Este desigur un Imparat, care detine un teritoriu foarte vast, si care cu adevarat nu are ideologia asupritorului/cuceritorului/avaritia, deoarece s-a dovedit a fi un Intelept si Demn Conducator.
petru b./Cluj

| petru explică:

Draga April,
nu de mult vorbeam de Pindar( grecul ). Printre altii si Domnia Sa ( ii port Respect cu R mare) scrie despre matroane. Desigur greci au preluat ritualul, de la Roma.
Insa subordonate zeitei Angerona (Matuta), matroanele savarseau un ritual, care desigur avea mai multe trimiteri ( le stiti). Diferrit de alte ritualuri extrapomeriale, ritualurile matroanele celebrau ritualuri intrapomeriale.
(stiti sensul intra si extrapomeriale)
ele matroanele, se spune ca aveau o practica perfida de a ucide barbatii cu otrava de broaste si adulau un caine (parca ) Biconul
daca doriti va pot d si alte amanunte ( scrise stiute) sigur este o carte interesanta, scrisa de Danila Camastri Montanarii care arata mai pe larg despre "matroane"
Oricum, sunt foarte bucuros sa vad/gasesc oameni cu cultura, aparte, ( nu laud, nu am obiceiulwinking
nu stiu daca sunteti Doamna sau Domn.
Sigur voi arata cine a fost /este cel maimare Imparat.
personal consider ca socialul este necesar a-L cunaste si respecta, ba inca, cucertitudine sustin ca este si un conducator, prin excelenta!
petru b./Cluj
ma bucur daca nu cititi virgule/greseli ortografice, ci IDEE

| petru explică:

Draga April ,
nu de mult vorbeam de Pindar( grecul ) . Printre altii si Domnia Sa ( ii port Respect cu R mare) scrie despre matroane . Desigur greci au preluat ritualul , de la Roma .
Insa subordonate zeitei Angerona (Matuta) , matroanele savarseau un ritual , care desigur avea mai multe trimiteri ( le stiti) . Diferrit de alte ritualuri extrapomeriale , ritualurile matroanele celebrau ritualuri intrapomeriale.
(stiti sensul intra si extrapomeriale)
ele matroanele , se spune ca aveau o practica perfida de a ucide barbatii cu otrava de broaste si adulau un caine (parca ) Biconul
daca doriti va pot d si alte amanunte ( scrise stiute) sigur este o carte interesanta , scrisa de Danila Camastri Montanarii care arata mai pe larg despre "matroane"
Oricum , sunt foarte bucuros sa vad/gasesc oameni cu cultura , aparte , ( nu laud , nu am obiceiulwinking
nu stiu daca sunteti Doamna sau Domn .
Sigur voi arata cine a fost /este cel maimare Imparat .
personal consider ca socialul este necesar a-L cunaste si respecta , ba inca , cucertitudine sustin ca este si un conducator , prin excelenta !!
petru b./Cluj
ma bucur daca nu cititi virgule/greseli ortografice, ci IDEE

| petru explică:

Draga April,
nu de mult vorbeam de Pindar( grecul ). Printre altii si Domnia Sa ( ii port Respect cu R mare) scrie despre matroane. Desigur greci au preluat ritualul, de la Roma.
Insa subordonate zeitei Angerona (Matuta), matroanele savarseau un ritual, care desigur avea mai multe trimiteri ( le stiti). Diferrit de alte ritualuri extrapomeriale, ritualurile matroanele celebrau ritualuri intrapomeriale.
(stiti sensul intra si extrapomeriale)
ele matroanele, se spune ca aveau o practica perfida de a ucide barbatii cu otrava de broaste si adulau un caine (parca ) Biconul
daca doriti va pot d si alte amanunte ( scrise stiute) sigur este o carte interesanta, scrisa de Danila Camastri Montanarii care arata mai pe larg despre "matroane"
Oricum, sunt foarte bucuros sa vad/gasesc oameni cu cultura, aparte, ( nu laud, nu am obiceiulwinking
nu stiu daca sunteti Doamna sau Domn.
Sigur voi arata cine a fost /este cel maimare Imparat.
personal consider ca socialul este necesar a-L cunaste si respecta, ba inca, cucertitudine sustin ca este si un conducator, prin excelenta!
petru b./Cluj
ma bucur daca nu cititi virgule/greseli ortografice, ci IDEE
sigur ma bucur si poate ne mai intalnim

| petru explică:

Nu, draga Kiki, npersonal nu am exclus pe nici un imparat/cuceritor de pe pamant, si stiam ca cele mai vaste teritorii au fost cucerite de Ginghis Han, Insa acestea cu toti nu au fost decat marii criminali, din omenire.
Cu adevarat cel mai Mare Imparat al Lumilor(intelegeti si cosmosul) Este si ramane Bunul Dumnezeu.
Nuncautati a ma contrazice, criminalii si-au arogat demnitatea de a fi imparati insa senscul cuvantului IMPARAT/CONDUCATOR defineste Virtuti nu miselii.
Sperand ca voi fi inteles,
petru b./Cluj
Da in cele ce priveste pe cel mai atroce criminal dumneavoastra ati dat numele sau.
pentru a va convinge, cititi si explicatia mea, catre April.
Nu marii criminali nu sunt Imparati, nici Regi, nici conducatori ci ucigasi ai oamenilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macedon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macedon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traian

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gingis Han

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macedon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regina Victoria a Marii Britanii si a Imperiului colonial britanic, imparateasa a Indiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traian

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Genghis Khan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Temugin Ghenghis Han

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mare imperiu a fost imperiul mongol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mare imperiu care a existat vreodata a fost Imperiul Mongol condus de Ghingis Khan care se intindea de la Oceanul Pacific pana la Marea Neagra fiind de 3 ori mai mare ca imperiul lui Alexandru cel Mare si de 6 ori mai mare decat Imperiul Roman

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macedon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kubilai Han

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ginghis Han

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De departe Alexandru Macedon.
Nu a fost infrant niciodata si daca mai traia vreo 10 ani alfel arata lumea acum. Inainte sa moara planurile imediate erau penisula araba si nordul africii apoi europa occidentala care nu era asa atractiva la momentul ala (pe langa imperiul persan erau apa de ploaie la vremea aia).
A raspandit civilizatia greaca care apoi a fost preluata de romani.Imparatii romani il admirau si ii vizitau mormantul. Napoleon a fost fascinat de el. Generali din epoca moderna ii studiaza tacticile militare. Si sa nu uitam toleranta religioasa si idealul de "unitate in diversitate" pe care il promova.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Napoleon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Top 5 imperii
5)Imperiul Spaniol avand 19. 425 milioane de km2 in anul 1760
4)URSS avand 22. 3 milioane de km2 in anul 1989
3)Imperiul Rus(mai tarziu URSS dar fara alaska, finlanda si inca cateva...)avand 22. 8 milioane km2 inanul 1895
2)Imperiul mongol avand 33. 0 milioane km2 in anul 1309
1)Imperiul britanic avand 33. 67 milioane de km2 in anul 1922
Primul regat:Egipt
Primul Imperiu:imperiul hitit
Imperiul care a rezistat cel mai mult:Imperiul Roman de rasarit(bizantin)care a durat mai mult de 1000 de ani
Cel mai mare imperiu cucerit:Imperiul macedonian
daca mai aveti intrebari ma gasiti la the_gdy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Darius

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tiberius

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traian

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Genghiz khan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Genghiz Khan