| Alphahkbg a întrebat:

Care sunt mai exact legile care protejeaza elevii care fac practica la un sediu de munca pe domeniul respectiv? Gen ei cand semneaza actul de munca pe un an ce drepturi au ei impotriva abuzurilor de grad facute de cei din unitatea respectiva de munca?

15 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Relatiile de munca sunt reglementate de Codul Muncii.
Pentru a primi un raspuns, enumera cateva din abuzurile sefilor de la firma la care faci practica.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este L. nr. 258/2007 privind practica elevilor şi studenţilor.
P.S. Ce intelegi prin "abuzuri de grad"?

| Rotazi a răspuns:

Tu vrei protezare sau protejare? Conform DEX,
A proteza: Operație chirurgicală prin care se înlocuiește un organ, un membru al corpului etc. printr-o proteză
A proteja: A (se) apăra de acțiuni dăunătoare, de un pericol; a (se) păzi, a (se) feri.
Intreb si eu: ce este abuzul de grad?

| Alphahkbg explică (pentru Rotazi):

Mane itit rebuie 2 neuroni ca sa incelegi contextul in care am zis daca sa autocorectat e vina mea -_-
Abuz de grad adica cum sa-ti zic sa incelegi gen sefu la care lucrezi te tine peste program fara a te plati suplimentar te pune sa faci lucruri care sunt in folosul sau si care nu au nici ce'a mai mica legatura cu ceea ce faci gen tu esti angazat la o firma si sefu va cheama sambata dimineata ca are ceva de vorbit cu voi ei in ziua aia dupa contractul de munca esti liber doar ca iti zice ca va scade din salariu daca nu veniti si cand ajungi acolo te pune sa'i faci curatenie in birou...

| Alphahkbg explică (pentru Ioandelasal):

Agresarea verbala/vizica, obligarea faceri normelor care nu tin de tine gen ca exemplu un mecanic este pus de sef sa repare un motor si el in loc sa faca asta ii pune pe elevi si el sta si freaca menta la o tigare
Ca exemplu pe care misa intamplat mie ar fi ca la insistutul de practica la care am fost anul trecut era anuntata o inspectie a locului respectiv si in ziua aia cel care trebuia sa faca asta a stat la caldurica in timp ce noi mutan ditamai fiarele, tablele, lustruiam tuburile cu zmirghiel, caratul de saci de nisip, curatam utilazele cu o carpa pavelam efectiv drumul cu ciment si nici una din cele enumarate nu aveau leagura cu meseria mea -_-

| Alphahkbg explică (pentru alessia5158):

Cititi urmatoarele exemple date lui Ioandelasal in comentariu de mai sus

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Alphahkbg):

Reclama ce-ai spus la conducerea scolii.

| Alphahkbg explică (pentru Ioandelasal):

-_- Ii doare fix in basca reclami dar degeaba ca nu face nimic pana si profesorul care ne'a dus acolo a zis ca n-are ce sa faca ca cica asa e practica aham alt comunist prazit, dirigintele nou care il avem acum care a fost la cumpana zicea ca bine nu va'ti loat si omorul de la angazati(ne zicea ca pe acolo lauzele astea de muncitori aveau voie sa te bata xd ca gen cand semnezi contractul ala de munca intri "in casa lor" si au voie sa fac asta -_-)
Si seful de sector de acolo alt molau ca ne'a zis odata ca de ce plecati ca nu o sa invatati practica si i-a zis un coleg pai ce asta e practica la care el pai eu v'am pus sa faceti smotru sau practica dar el nea trmis la angazatul x sa ne invete.

| Rotazi a răspuns (pentru Alphahkbg):

Adica va trebui sa raman cu doi neuroni ca sa inteleg ce spui tu. Ca nici azi nu ai scris nimic corect. Si zici ca ai trecut printr-o scoala?! Sau ai trecut numai prin cladirea scolii.
Si ar trebui sa stii: asa este practica daca vrei sa inveti meserie.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Alphahkbg):

N-ai de unde sti ce o sa se intample daca reclami la conducerea scolii, pana nu o faci. Reclamatii impreuna toti colegii care faceti practica acolo. Pot sa intervina si parintii la directorul scolii. Altfel totul va continua ca si pana acum.

| alessia5158 a răspuns:

In calitate de elev- practicant ai semnat un CONTRACT DE PRACTICA dupa modelul din link-ul : https://www.edu.ro/......actica.pdf

Cauta in contractul tau de practica capitolul "Drepturile si obligatiile practicantului"---- vei gasi enumerate toate drepturile tale! De asemenea. in contract vei gasi enumerate si obligatiile partenerului tau de practica adica, firma(operatorul economic) la care faci practica.

Daca,voua elevilor practicanti,vi se incalca drepturile si sunteti abuzati (batuti, injurati, umiliti, amenintati, pusi la munca fizica grea sau pusi la o munca care nu are nicio legatura cu meseria pentru care sunteti pregatiti sau sunteti obligati sa efectuati ore suplimentare de munca nerenumerata sau sunteti obligati sa lucrati gratis sambata si dumineca ) solutia este ca parintii vostrii ( voi fiind minori!) sa faca o reclamatie scrisa atat la scoala la care sunteti elevi, cat si la inspectoratul scolar.Reclamatia trebuie semnata de toti parintii elevilor abuzati si care efectueaza practica la acea firma(operatorul economic partener de practica).

| Alphahkbg explică (pentru Rotazi):

Omule daca tu esti inca cu gandul pe vremea lui ceasca cand erau partindele comuniste si ai venit pe site-ul asta doar pentru ati elibera frustrarile, tu chiar crezi ca am chef sa fac conversatie cu persoan ta?
Practica legal nu este asa vorbesti tampeni nici macar nu esti pe subiectul asta, dar tot te bagi in vorba, efectiv ai venit sa vorbesti aiurea doar pentru a primi atentie.

| Rotazi a răspuns (pentru Alphahkbg):

Mi se pare ca tu vorbesti pe langa subiect. Eu am spus ca la scoala trebuie sa inveti. Libertate nu inseamna a nu merge la scoala, dar a lua diploma; a nu munci, ar a lua salar, si altele care zburda prin mintea ta. De aia nu te intelegi nici cu profesorii.

| Alphahkbg explică (pentru Rotazi):

Frustratule raspunde-mi si mie la un singur lucru
Este electrician da?
La practica pavelezi drumurile cu cimenta da?
Cari nisipul cu roaba singur da?
Ce Dumnezo legatura are cu electrica :?

| Rotazi a răspuns (pentru Alphahkbg):

In ritmul asta, nici scoala nu ai sa o termini, nici la serviciu nu te vei intelege cu nimeni (colegi, sefi, etc). Frustratul esti tu, nu eu. Eu m-am adaptat foarte bine oriunde.