| Andrei2001Far a întrebat:

Cazierul judiciar pentru angajare poate fi scos de la orice secție de poliție din orașul unde locuiesc?
Ce acte mai sunt necesare în afara de buletin?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate de la orice sectie de politie cu acces la baza de date a cazierului judiciar.
Nu este nevoie de alt act decat de cartea de identitate.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Pentru a obţine un certificat de cazier judiciar din România, persoana fizică cu vârsta minimă de 14 ani poate depune personal o cerere-tip, cu datele complete de stare civilă şi motivată, la orice subunitate de poliție în care funcționează ghișeu pentru eliberarea certificatelor de cazier judiciar. Totodată, persoanele care se prezintă la ghișeu vor putea solicita ca cererea să fie tipărită din sistemul informatic, situație în care le revine doar sarcina semnării acesteia.

Când solicitanul se prezintă personal la ghișeu, acesta va prezenta un act de identitate original, aflat în termenul de valabilitate (cartea de identitate, buletinul de identitate, paşaport, cartea de identitate provizorie sau certificat de înregistrare a cetăţenilor U.E., carte de rezidenţă, carte de rezidenţă permanentă, permis de şedere temporară sau permanentă etc.).

Pentru cetățenii români, certificatul de cazier judiciar se eliberează de regulă pe loc sau în cel mult 3 zile de la data solicitării, fără a fi percepute taxe pentru prestarea serviciului.