| IchigoWolf a întrebat:

Ce consecinte poate avea neprezentarea la vot in cazul alegerii presedintelui Romaniei? PS: Trebuie sa raspund la intrebarea asta pentru ceva la scoala, insa nu am nici o idee. Ajutor, va rog happy?

4 răspunsuri:
| N1m3n1 a răspuns:

Foarte simplu.
Nu te prezinti la vot se duce un punct pentru un anumit politician.
Daca nu te prezinti la vot nu ai dreptul sa vorbesti despre presedinte, gen"cine la ales pe aasta ca nu este bun de nimica", daca nu ai fost la vot nu vorbesti.

| MoneyMoney a răspuns:

Nicio consecinţă legislativă DOAR morală că nu te-ai dus să votezi, poate ţi-a fost rău, sau ai fost schimbul 3 şi NU te-ai trezit!winking Sau ai fost ocupat să-mi dai mie FUNDĂ!

| 0rlando a răspuns:

Consecință e doar una. Gravă.
Dacă toți cei care contează nu merg la vot și lasă loc proștilor, atunci fii sigur că proștii vor vota unul de-al lor. Dacă nimeni nu merge la vot, pentru că au impresia că votul lor nu contează, ne alegem cu alt netrebnic la putere.

| kidutzq a răspuns (pentru 0rlando):

Orlando, o mica corectie... daca nu te duci la vot, prostii vor vota in locul tau. se baga foarte multe buletine de vot pe naspa in urne, altcineva semneaza pe lista in locul tau. si poate ca nu voteaza pe cine vrei tu. un vot de aici, un vot de acolo, uite asa se aduna voturi cu sutele de mii in toata tara. cel mai bine sa mergi si sa pui stampila acolo unde vrei.