| 757474 a întrebat:

Ce impact credeți ca va avea noul președinte Joe Biden in America? Si voi credeți ca americanii au făcut o mare greșeală prin alegerea lui? Sau au frauda ei votul?

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca e sa ne luam dupa teoriile ale conspiratiei (si de ce nu unele au si adevar in ele) la fel ca si in tara noastra si cam in orice sistem intitulat pe foaie democratic, presedintii alesi sunt papusile unor oameni puternici din spate si asta este cat se poate de real nu te propune propriul partid ca esti tu mare destept ci pentru ca unii din partidul tau care-s mai mari in rang politic vor avea ceva de castigat pe viitor de la tine, pentru ca te-au propus si sprijinit, pe de alta parte daca este sa dam crezare si chestiilor cu masonii care conduc lumea si care sunt chiar de acolo din statele unite cei mai puternici, putem trage concluzia ca cel mai puternic om din lume care este considerat presedintele SUA, este de fapt o marioneta a unora mult mai puternici dar care raman in umbra, si are si acest lucru ceva real in el atat din punct de vedere politic cat si daca mergem pe adeptii gruparilor oculte sau masonice de rang inalt.
Este opinia mea.
Nu stiu daca e ceva benefic sa inlocuiesti un mosneag senil cu unul si mai mare de ani dar asta este, cica asta a decis poporul, ca s-au facut si fraude asta este posibil, caci pe langa un presedinte multi latrai politici din acelasi partid au de castigat deci aia au fost in stare sa faca orice ca sa fie pusi la adapostul unor functii si unor salarii bune.

| mgtow a răspuns:

E treaba lor, si asa america nu e zahar in cafea. Si acolo se platesc taxe, costuri de viata etc. Partea misto e ca iti poti modifica masina cum vrei si carburantul e destul de ieftin, orice presedinte ar fi la ei ar urma un stil de guvernare similar cum au facut altii. Totul se decide in guvern de politicieni, nu poate sa decida 1 singur om soarta unei tari si 2 la rand santem manipulati de un grup secret de oameni si multi nu au habar de asa ceva.

| JuliaMariJuliaMari99920 a răspuns:

Nu știu dacă e așa bun cum pare, țin minte că l am văzut la o emisiune tv unde era așezat lângă o tipă și o pipăie iar ea se ridică nervoasă

| nigelb a răspuns:

Cred ca sanatatea si cheltuileile pentru spitale si sanatate va fi mult mai bun decat cu Trump

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu stiu ce sa mai zic, par foarte indecisi americanii.

| Wr3nch a răspuns:

Unul pozitiv, mai ales daca Jokerul Portocaliu ajunge la inchisoare in viitor.

| Balalau95 a răspuns:

Nu am nici cea mai vaga idee, dat fiind faptul ABSOLUT ca e senil (auzi, prezinta in public pe cineva ca fiind baiatul lui, care... a murit acum cativa ani) America va fi condusa de altii din spatele lui

insa, sa speram ca va fi mai bine ca Trumpy care e rasist, nazist, anti-ecologie, pro covid (cica, ca covidu' nu e un pericol asa ca nu poata masca orice ar fi), insa cel mai rau e ABSOLUT IMBECIL (auzi, sa bagam dezinfectante direct in oameni ca sa omoram virusul, WOW)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sua a scapat de un președinte rasist, misogin, arogant si prost la politica. Nu poate fi nimic rau in asta.

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Culmea ca a crescut ca popularitate in randul negrilor, sud-americanilor si femeilor. In timp ce Biden a crescut ca popularitate (fata de Clinton) in randul feministelor, LGBT si socialistilor.

| AC4S4 a răspuns:

Ori au facut americanii o mare greseala, ori s-a fraudat votul.

In statele democrate (Illinois, de exemplu), in timp ce musulmanii, budistii, hindusii puteau sa-si desfasoare slujbele religioase in continuare, crestinii ori aveau bisericile inchise, ori trebuiau sa fie foarte atenti la politia care verifica constant programul.
Trump era presedintele care a tinut cel mai mult la libertatea religioasa. A fost primul presedinte care a participat la marsul pentru viata din capitala. (https://www.youtube.com/watch?v=c53Pu2Vi6iw)

Impactul ce va fi adus de Biden (de fapt de oamenii din spatele lui)? Mult progresism, socialism si cenzurarea vocii crestinilor, a moderat-conservatorilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

La tine voturile se fraudeaza peste tot?laughing)

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

În 2021 a devenit clar că SUA sunt o țară majoritar seculară: doar 47% din americani fac parte dintr-o biserică, sinagogă sau moschee. Este prima oară în istoria SUA când se întâmplă acest lucru. Datele sunt din anul 2020. https://news.gallup.com/......-time.aspx

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu cred ca e corect sa ne luam dupa membralitate. Asa putem spune si ca tarile nordice sunt tari majoritar religioase, aproximativ 70% din populatie fac parte dintr-o biserica, sinagoga sau moschee.

Sunt de-acord ca e prima data cand membralitatea scade sub 50% in SUA. Dar asta nu inseamna ca e o tara seculara. Creste si trendul oamenilor de a se declara crestini fara denominatiune, neafiliati unei biserici.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Americanilor le e sila de tot ce este impus de catre stat. D-aia au capatat sila pentru dreapta religioasa. Vezi https://www.theguardian.com/......cs-decline

Secretul in SUA ca o religie sa prospere este sa nu faci din ea o treaba de stat. Sunt multi crestini conservatori din SUA care voteaza cu democratii tocmai pentru ca democratii nu cauta sa impuna religia prin legi. Ei sunt multumiti ca au libertatea de a fi conservatori in cerc propriu si lasa liberalilor libertatea de a fi liberali in cerc propriu.

Pentru americani, hotaratoare in politica este libertatea si nu ce zice Biblia. Conservatorii americani sunt adeptii libertatii si nu ai legiferarii crestinismului prin stat. Aia care vor legi crestine sunt niste extremisti. Pentru crestinii conservatori Biblia e sfanta in mod personal, dar in politica libertatea e sfanta. Daca vrei sa compromiti o religie, o declari religie de stat.

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

Sunt de-acord ca extremismul departeaza oamenii. Dar nu cred ca putem vorbi de extremism in cazul asta.
In timpul mandatului lui Trump am vazut o crestere a conservatorismului si a nationalismului american. Scaderea apartenentei la o biserica este pur si simplu un trend. Oricum s-ar fi intamplat.
Nu poti sa spui ca actiuni ale lui Trump (participarea la March for Life, supportul declarat pentru biserici) au dus la o departare a conservatorilor de biserica si ca i-a facut sa voteze cu democratii.
Ma pun in pielea lor. "Oi fi eu religios, dar nu-mi place ca Trump e tot cu religia si cu biserica in gura, asa ca ma duc sa votez cu cei care doresc controlul bisericilor prin stat (democratii)"

Daca ma uit pe datele demografice ale alegerilor din 2020, vad ca moderatii au mers spre democrati, in timp ce liberalii si conservatorii si-au pastrat pozitia.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Stii unul dintre marii profitori ai legii americane pentru apararea libertatii religioase (RFRA)? Biserica lui Satan.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Templul Satanic din SUA sustine ca dreptul la avort este protejat de RFRA, iar statele federatiei nu au caderea de a restrange dreptul la avort al practicantilor Templului Satanic.