| BlackValeria a întrebat:

Ce inseamna amnistie? Am cautat in dex, dar nu prea inteleg

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La modul general amnistia este o masura de inlaturare a raspunderii, indiferent in ce domeniu (penal, contraventional, fiscal, etc).
De ex., in dreptul penal, amnistia este o cauza de inlaturare a raspunderii pentru o infractiune, astfel ca persoana amnistiata nu mai este condamnata penal pentru fapta savarsita.
Conform Codului penal, citez:
"ART.152. Efectele amnistiei
  (1) Amnistia înlătură răspunderea penală pentru infracţiunea săvârşită. Dacă intervine după condamnare, ea înlătură şi executarea pedepsei pronunţate, precum şi celelalte consecinţe ale condamnării. Amenda încasată anterior amnistiei nu se restituie.
(2) Amnistia nu are efecte asupra măsurilor de siguranţă şi asupra drepturilor persoanei vătămate."

2 răspunsuri:
| BaiatujmekhBazatBrocuraj a răspuns:

Mai cauta odat

| BlackValeria explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!