| LanguageMaster a întrebat:

Ce înseamnă "avocatură suspendată din exercițiul profesiei"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate "avocata suspendata din exercitiul profesiei".
Este o avocata careia i s-a interzis dreptul de a profesa pe o anumita perioada.

3 răspunsuri:
| KronstadtResurrection a răspuns:

Interzicerea dreptului de a profesa pe o perioadă determinată sau nedeterminată.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Pe ce motive se poate lua această hotărâre şi de către cine?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Conform L.51/1995, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 28.Calitatea de avocat este suspendată:
  a) în caz de incompatibilitate, pe durata existenţei acestei stări;
  b) pe perioada interdicţiei de a profesa, dispusă prin hotărâre judecătorească sau disciplinară;
  c) în caz de neplată totală sau parţială a taxelor şi a contribuţiilor profesionale către barou, către U.N.B.R. şi către sistemul propriu de asigurări sociale, timp de 3 luni de la scadenţa acestora şi până la lichidarea integrală a datoriilor;
  d) la cererea scrisă a avocatului."
Hotararea de suspendare se ia, dupa caz, de catre Consiliul baroului sau de catre instanta de judecata.