Întrebare recomandată | Draaaaven a întrebat:

Ce inseamna zi de doliu national? si ce se face in acea zi si ce nu se face?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite aici,
http://www.ziuaveche.ro/......75444.html
Te pup!

9 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

În baza articolului 6 din Legea nr. 75/16 iulie 1994, în ziua de doliu naţional drapelul României se arborează în bernă, iar posturile naţionale de radio şi televiziune, precum şi instituţiile de cultură îşi adaptează programul în mod corespunzător. Deasemenea, toate manifestările culturale, artistice şi sportive programate pentru această zi sunt amânate.

| gabriela15 a răspuns:

Toata tara rememoreaza persoana sau persoanele care s-au jerfit pentru ea. Nu se face nimic special...

| zdrangoi a răspuns (pentru gabriela15):

Serios?

| ButterflyAlina a răspuns:

In ziua doliului national se remomereaza persoanele care sau jertfit puntru patrie...

| gabriela15 a răspuns (pentru zdrangoi):

Pai ce nu am dreptate se rememoreaza martirii, de asta se organizeaza toate activitatile alea, dar pentru viata cotidiana nu se intampla nimic iesit din comun

| zdrangoi a răspuns (pentru gabriela15):

Pai ce, turistii care au murit s-au jertfit pentru patrie?
se comemoreaza memoria victimelor.
si se face ceva special.
citeste mai sus.

| gabriela15 a răspuns (pentru zdrangoi):

Martirii sunt oamnenii care s-au jerfit....si a victimelor cum spui tu..Adica dupa un razboi ii comemoreaza doar pe cei care au stat in case si au venit dusmanii si i-au ucis? ii comemoreaza si pe eroi, ostasii care au luptat si si-au dat viata pe campul de lupta pentru tara. Ai auzit de ziua eroilor? aia e zi de doliu nationalwinking

| zdrangoi a răspuns (pentru gabriela15):

Hai, las-o asa!
Pa-pa!

| adrianbestboy98 a răspuns:

Maine este ziua tricolorului nu zi de doliu