| Celdrept a întrebat:

Ce o sa ne facem noi ăștia amărâți având în vedere ca războiul dintre Rusia și Ucraina va dura probabil zeci de ani sau mulți ani de acum înainte și alimentele se vor tot scumpi într-un ritm alarmant de o sa murim de foame? Deja mâncarea este foarte scumpa, exagerat de scumpa la noi, și se tot scumpește ba in vederea accizelor, a carburanților ba a războaielor, sa nu zic ca se pot declanșa alte războaie! Ce e de făcut? Unde se va ajunge? O sa ne dam în cap în 5 ani de zile sa avem ce manca? Se vor mari salariile la noi se vor plafona scumpirile astea apocaliptice? Ce credeți ca se va întâmpla și ce credeți ca noul președinte va putea schimba ceva în bine la noi? Este tara noastră un caz pierdut? Parca a difuzat și ca energia și curentul se va scumpi de 10 ori mai mult! Ce o sa ne facem noi ăștia amărâți?

41 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Noi astia amariti ar trebui sa ne uitam la francezi ce fac. Si la irlandezi. Mai exact? Primii protesteaza masiv cand nu le convin chestii, se bat parte in parte cu jandarmii si nu se lasa pana nu isi obtin drepturile. Ailalti voteaza si se documenteaza cu cine o fac.

| Catrice a răspuns:

Sa mergeți la munca sa nu mai fiți saraci logichee hee

| Celdrept explică (pentru Catrice):

Te-ai dus dincolo și tu și acum ai prins elan...

| Catrice a răspuns (pentru Celdrept):

Logic,nu-ți mai ajung banii în tara, te restabileștiwinking

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Un raspuns marca Dana Budeanu happy

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Celdrept):

Sa iti folosestis mintea dracu ca sa nu mai fi sarachee hee. Dupa cum ai pus intrebarea sigur esti un ionica care munceste pe 2000 de lei DA NU CUMVA sa incerce sa ajunga mai sus, mai repede asteapta sa se ieftineasca lucrurile in loc sa faca cevawinking.

| Celdrept explică (pentru Alexandru1111199):

Am anxietate grava nu pot sa muncesc deocamdată.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Celdrept):

Si cum crezi fratioare ca-ti rezolvi anxietatea? Stand in casa si plangandu-te de ce viata nasparlie ai sau iesind afara si incepand sa traiesti?

| Celdrept explică (pentru Alexandru1111199):

Ai dreptate. E agorafobie mult mai rău dar trebuie sa încep de undeva

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Invidie?hee hee
Ma,îmi plac ăștia care muncesc pe 2000 lei toată viata lor și după se plâng ca is saraci in loc sa se reprofileze in alt domeniu u de se câștigă mai bine

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

M-am referit la stilul tau de exprimare
referitor la castigul fiecaruia poate ai dreptate, dar iti spun un lucru, am intalnit oameni cu salariul "minim pe economie de o viata" care aveau caracter si aveai o baza in ei si am intalnit doctori si ministri (fara a generaliza insa!) care sunt caractere de joasa speta!
Deci cu alte cuvinte, salariul are relevanta doar pentru a te descurca in viata, caracterul nu il poti cumpara si nici functia sau meseria aleasa, nu te schimba!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celdrept):

Ce te opreste sa muncesti de-acasa?

| Celdrept explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu ma pricep, nu am PC sau laptop, nu am deloc experienta în nimic decât în fabrici și ca lucrător comercial. Atat de grava e anxietatea ca fără benzodiazepime nu pot prea pot ieși din casa, adică pot sa ies dar tremur rău și m-am saturat sa fiu văzut în postura asta. Trăiesc într-o tara de oameni primitivi needucați, nu pot mereu sa ma expun din nebun si altele te mai te scoate nimeni dacă vede ca tremuri. Psihoterapia e singura sansa ca de la gânduri vine, de la tiparul de gândire.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celdrept):

Inveti, ca poti face asta online, singur. Pe telefon, pentru inceput.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Și eu am anxietate și și eu stau în casă. happy
Și nu lucram nici măcar 2 ani, dacă nu făceam terapie 5 ani. :/
Deci îți dai seama că sunt și oameni care nu au și norocul de a merge la terapie ori chiar la psihiatru să ia pastile ca să scape de anxietate și să-și regenereze psihicul.
Și uneori mai costă și altele, cum spre exemplu eu am cumpărat cred că la dracu peste 100 de căști, doar ca să mă pot proteja de nenorociți și de mârlani pe stradă, asta așa ca să-mi pot face strictul necesar, nu zic că pot oricum să fac ce fac alții fără căști. Adică să merg în piațete și să cer ceva de acolo. Dar am noroc cu hipermarketul. Mă duc cu căștile în urechi frumușel, îmi iau ce vreau, îi zâmbesc frumos de sub căști casieriței și apoi îmi văd de drum. Sau mai nou cu noile case de marcat, independente și mai fain happy singură mi le și scanez. laughing)
Însă asta mă și costă, sănătatea după fizică/biologică, deoarece iau doar lucruri din hipermarket, bine, nici de asta nu mă plâng de fapt, căci am observat că nici pe piață, nu mai e cine știe ce, chiar produse doar de la țărani. La fel, și cu carmangeria, nu pot lua ceva carne mai proaspătă din carmangerie și mă mulțumesc doar cu carne refrigerată de la Kaufland, Penny și Lidl ori Profi, de altfel doar astea fiind hipermarketuri la mine în oraș. laughing)
De asemenea, trebuie să ies doar seara, ca să nu văd oameni și să nu mă vadă oameni. Și realizezi, càt mi-a fucked up my life, această tulburare. Căci conform DSM, anxietatea cu toate formele ei, tulburarea anxioasă adică, e o tulburare, nu o boală. Însă dacă da, te izolezi too much și nu o tratezi la timp, poate deveni cronică și o poți da în boli mai grave. Adică din ce am citit, anxietatea în sine nu e o boală, însa nevindecată și neacceptată, neintegrată, trauma, din spatele acelei anxietăți (violul, bătaia, umilința, bullyingul și de obicei cu conotații sociale, în mulțimi să ți se întâmple, ca de mulțimi să dezvolți anxietatea/fobia/teama nefondată) va "coace" și va duce la boli grave în timp și ce să vezi, nu psihice ci fizice.
Și ne mai și mirăm de ce atacul de cord e în floare secolul ăsta. Atacul de cord este un semn chiar și tacit că deși ai ascuns-o poate enorm de bine, tu deep ai avut o traumă și o teamă pe care poate nici nu ai acceptat-o și ai tras de ea așa. Poate din ego ori mândrie, ori rușine ai evitat cabinetele cele două :psiholog și psihiatru și boom la 50 de ani, în loc de 70 sau chiar 40, 30, ai făcut atac de cord și infarct și atac cerebral. Stresul e primordialul element evident care duc la morțile/bolile astea, însă de cele mai multe ori și în spatele stresului stau ascunse multe anxietăți. Stresul și anxietatea suprasolicită mult creierul, cerebralul, inima și stomacul, deoarece este o panică nejustificată, dar pe care psihicul nu o poate controla fără strategii și uneori chiar fără un psiholog, chiar ajutor/sprijin emoțional din partea apropiaților și fără resurse interioare. happy
Și această panică ce poate distruge mai mult decât inima, centrul iubirii și al simțirii, emoționalului, suflului vieții până la urmă și tu aici la inimă pui doar rău și negativ, al creierului, centrului de comandă și control, dar și al rațiunii (căci cumva și de aici, rațiunea fiind distorsionată și creierul devine șubred) și stomacul, cel care este centrul digestiei și al rumegatului, al gestionatului și filtratului. O dată ce în mintea ta e haos și vezi în jur doar oameni ce te vor judeca, gata să te bată pe stradă sau pur și simplu să te ia în derâdere, și tu vezi doar așa, stomacul nu mai digeră nimic, nu mai filtrează și în timp boom dacă nu te vindeci.

Deci, eu susțin, căci cei care suferiți cu inima, probleme la creier ori stomac să vă uitați puțin mai sus, adică la psihic. Să căutați acolo și să vedeți ce zace acolo. Dacă nu aveți încredere în psihologi, să știți căci cu mult studiu și mult autodidacticism, veți reuși foarte mult să vă vindecați.
Însă în psihologie eu susțin căci foarte importantă este sinceritatea. De multe ori, din cauza sincerității plecați de la psihologi dezamăgiți. Să fiți sinceri cu voi și orice vă reiese să acceptați și mai mult, nu trebuie să acceptați chiar cuvânt cu cuvânt, dar să căutați aprig în voi.
Zicea la Biblie ceva "căci adevărul vă va elibera" cam asta face o terapie adevărată, ea nu vă face nu știu ce ozniste prostii, ci doar vă pune în fața dv, celui mai mare dușman al dv, cu tot ce dețineți bun și urât acolo. Și doar așa vă puteți elibera de poveri. Doar acceptându-vă. Și cu bune și cu rele. O dată ce nu ai acceptat o latură din tine sau cum spunea mereu Anca Maftei, "soldăței" cum nu accepți acei soldăței ai tăi interni și chiar paradoxurile tale, nu o să evoluezi niciodată.

Uite spre exemplu, o să las ceva foarte deep despre mine aici, pe care 28 de ani m-a urmărit și sincer nici azi nu prea accept complet, dar mă lupt să accept și în timp să integrez în mine, iar apoi abia mă pot manifesta fix așa. happy Eu spre exemplu, am ajuns in cabinetul terapeutului cu atacuri grave si plansete spunându-i maxima mea durere ever. Oamenii mă iau de proastă și sunt aroganți cu mine. Prin terapie și citind despre psihologie, am aflat de proiecție și că dacă am impresia că toți oamenii din jurul meu sunt aroganți și plini de ei, de fapt nu la ei trebuie să caut ci la mine. Azi și după ce alții mi-au spus mie destui că sunt arogantă, am început să mi pun semne de întrebare. Iar adevărul pe care nu vreau să-l accept ăsta este. Căci eu acolo foarte deep de fapt mă consider superioară altora și că deși încerc să port o mască, masca omului plecat, la dracu de nu sunt ceva arogănțică. laughing) Și la dracu de lucrurile nu se leagă. Am pus în societate masca asta de om plecat doar ca să nu cumva să-mi dezvălui de fapt latura mea cea mai nesuferită, aroganța, deoarece știm se pare sau simțim cumva din fașă cu toții, că oamenii aroganți nu plac de fapt nimănui. Și așa că eu mă ascund sub masca omului plecat. Deci oricum ai privi lucrurile, găsești în tine tot ce trebuie și uneori și ce nu trebuie sau vrei, însă dacă le accepți, te va ajuta pe tine enorm. Ca om, să știi tot ce zace în tine.

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Am întâlnit o data un jurist datorita unui prieten și ala tot timpul se plângea ca nu ii ajung banii, da își lua cele mai scumpe chestii și frigiderul ii era mai mereu gol ca manca în oraș sau comanda.

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Probabil pentru ca unii sufera... dar in lume vor sa para ceea ce nu sunt! sunt destui ca acest jurist in viata reala!
destui posesori de masini scumpe care stau cu chirie, destui aroganti care desi nu au ce manca se cred veritabili oameni de afaceri etc
daca ar fi sa expunem toate cazurile ce pot aparea in realitate, ne-ar mai trebui inca un TPU happy

| sabin89 a răspuns:

E, cumva cumva ne-om descurca...

| Celdrept explică (pentru sabin89):

Nu cred laughing

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru sabin89):

Nu ai copii asa e? Daca de unul singur nu te mai poti descurca cu banii, daca mai ai si 2-3 copii e critica situatia.

| Celdrept explică (pentru UnchiulRamiz):

Nu am, sunt eu destul copil deși sunt adult. Poate ne scăpa Putin de toate îngrijorările.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru Celdrept):

Bine ar mai fi, am auzit ca ar avea cancer. Mult nu cred ca mai tine razboiul, au pierdut teren ucrainienii am auzit la TV

| ioana748 a răspuns:

Ne vom descurca.
Sa nu intram in panica.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru ioana748):

Serios!? Daca un kg ceafa in piata e aproape 40 lei? Cumparai sticla de suc Pepsi la 2-2, 5 l la 5-6 hai 7 lei, in prezent e 11 lei. Doar la oferta prinzi 2+2 l la 15-16 lei. Caribe mai cumperi la 6 lei acum. Preturile or sa urce in continuare, nu or sa scada deloc.

| ioana748 a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Da,stiu,ai dreptate. Si eu sunt ingrijorata cu situatia aceasta si facturile care ne ingenuncheaza. Nu cred ca a fost un moment mai cumplit ca acesta in ultimii 30 de ani.
Am inteles ca vor sa alinieze salariul minim la cel din UE.
Oricum preturile sunt mai mari la noi ca acolo.
Incercam sa ne organizam cum putem, caci chiar nu vad nici o solutie.
Este haos generalizat.
Intr adevar sunt timpuri grele.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru ioana748):

Cum ziceau pe protv nu demult, ne-am intos la salam si margarina. Unt sub 9-10 lei nu gasesti, asta cand e promotie. Si cascaval 14-15 la oferta, in rest nu te poti atinge de el. Noi nu platim la curent mai mult de 140 lei, asta acum iarna, vara consumam mult mai putin. Bine ar fi sa avem slariu la nivelul UE, dar tot degeaba ar fi, am spus mai sus ca preturile din Spania sunt mult mai mici ca la noi. Cred ca sa poti trai decent iti trebuie salariu de 4000-5000 lei in mana. Dar cred ca e putin si atat, branzeturile acus or sa se scumpeasca cu 5 lei din start.

| ioana748 a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

4000 de lei cel putin.
Acesta ar trebui sa fie minim net.
Nu mai spun de facturile care au explodat in lunile acestea in care trebuie sa ne incalzim.
Suntem o afacere buna pentru altii.
Si asa vom ramane.
Din pacate.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru ioana748):

Eu ma incalzesc cu lemne, deocamdata nu au majorat pretul. Dar urmeaza cat de curandwinking Acum ar trebui sa scada ca e cald nu e nevoie sa mearga centrala non-stop.

| ioana748 a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Eu între gaze și curent electric, anul asta am ales curentul electric.
Oricum, tot sume exorbitante.
Da, ne a ajutat Cerul si au fost zile frumoase.
Sănătoși sa fim.
happy

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Ce nu intelegi tu si altul e ca suntem in 2024, nu mai suntem pe vremea comunismului unde orice pampalau care nu-si gasea rolul in societate, adica aia carora nu le placea scoala primeau automat loc de angajare si gandeau altii pentru ei si pacaleau foamea, esti in 2024 in 2024 daca esti prost mori de foame. Daca muncesti pe 2000 de lei e vina ta, nu a altuia, ca tu ti-ai facut alegerile in viata nu altul si inca ceva ROMANU DE RAND de obicei el vrea sa epateze vrea sa fie de nivelul aluia care coboara din rolls, vrea sa manance ce mananca ala, dar el n-are bani de asa ceva si dupa tot el zice ca e statu de cacat.Nu e vina statului ca tu muncesti pe 2000 de lei dar vrei sa mananci ca ala care castiga 10000 de leiwinking, trebuie sa-si stie fiecare nivelul, daca tu muncesti pe 2500 de lei inca n-ai dreptu la figuri la salariul asta ia cu pateu si cartofi prajiti, vrei sa ajungi la nivelul urmator incepe sa pui creieru la gandit sa evoluezi, ca nu esti legat de jobu unde esti pe viata =), aaa ca esti tu fraier si ti-e frica sa iesi din zona de confort iar e vina ta, nu a statului.TU esti de vina.Asta nu intelege majoritatea, bai vere s-au scumpit produsele ia sa ma duca si pe mine bibilica si sa ma duc la sefu ala si sa-i propun asa : bai luna trecuta munceam 8 ore si-ti produceam produse care valorau 800 de lei, hai de luna asta sa-ti produc produse care valoreaza 1000 de lei ca sa faci si tu bani mai multi si automat sa ma platesti si pe mine cu mai mult.NICIUNU nu ganditi asa, toti ganditi doar din perspectiva voastra ca domne x s-a scumpit iar ala care e patron e zgarcit.NU ba, lucrurile alea care s-au scumpit s-au scumpi pentru ca TOT s-a scumpit, fermieru ala are tot dreptu sas vanda carnea mai scump, ca doar el stie ca se trezeste la 4 dimineata sa mulga oaia si sa oduca la pascut pana creste mare, doar el stie cati bani a investit ca sa le dea de mancare oilor, ca si ala plateste mai departe bani pentru nutret, asa si ala cu nutretu plateste bani mai departe pe seminte si tot asa e un cerc, fiecare plateste mai mult.

| mODIN a răspuns:

Hai sa te intreb o chestie. Daca de ani de zile tu iti faci cumparaturile la aceeasi alimentara de langa bloc, si la un moment dat se inchide, ce faci? Mori de foame doar iti iei din alta parte si gata? laughing

Nu se mai scumpeste nimic, mai, calmati-va. Nu mai luam de la ucrainieni, se muta importatorii in alta parte si aia e. Poate sa tina si 1000 de ani razboiul, ca pentru noi ce a fost mai greu a trecut deja.

| Celdrept explică (pentru mODIN):

La TV mereu vad ca difuzează ca se tot va scumpi mâncarea, în fiecare luna se scumpește, deja m-am saturat. De unde ști ca nu se va scumpi?

| mODIN a răspuns (pentru Celdrept):

Urmareste mai atent preturile. Produsele din grau, da, s-au scumpit. Ca noi de la ei luam graul. Restul? Putin peste inflatie, iar apoi au scazut la loc.

Astia de la stiri senzationalizeaza totul ca sa ii urmareasca mai multi oameni.

| Celdrept explică (pentru mODIN):

Probabil ai dreptate.

| KovacsB a răspuns:

Totul se face pentru bani.
Gandeste-te doar cine are de castigat din treaba asta ai ai inteles tot.

| UnchiulRamiz a răspuns:

Salut! Cum de 10 ori curent mai scump? Am 2 verisoare in Spania, ma crezi sau nu acolo e totul mult mai ieftin ca in Romania. Un tuns si barbierit costa 10 euro, pe cand la noi e aproape 20. 1 euro un suc cola la 0, 5 l, pe cand la noi e si 7 lei. Cumpar cand sunt reduceri considerabile, in rest sunt cumpatat. Aseara sau cand spunea ca iti ajunge 2100 lei sa traiesti decent, o pl ca mie nu imi ajung nici aproape 3000... Unii o sa moara de foame am impresia, nu e o solutie sa dai in cap pentru o coaja de paine. Nu o sa mai vezi atatea masini daca ajunge litrul de motorina sau benzina minim 10 lei. Si o pizza medie cu un sos costa 40 lei, o ciocolata milka 20 lei, nu i-a venit a crede verisoarei mele cand i-am spus ce preturi sunt. Stiu ca nu e posibil curand, dar sa avem un presedinte tigan ne-ar mai lipsi. Oricine vine la carma tarii nu o sa se schimbe cu nimic in bine

| Celdrept explică (pentru UnchiulRamiz):

Da,asa au anunțat sa vedem dacă va fi asa, e grav oricum nu ai sansa cu 2000 de lei pe luna nici cu 2500 ca mâncarea se tot scumpește într-un ritm alarmant. Probabil va creste rata sinuciderilor, unii nu vor avea oportunități sa plece pe dincolo, o sa dea în cap sau își pune capăt! E bătaie DDR joc ce se întâmplă raportat la salarii. Nu o sa se schimbe toți sunt psihopați și ei primesc ordine de la alții, nimeni nu mai poate salva nimic. Și mâncarea e de foarte proasta calitate.

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru Celdrept):

Nu ai vazut ca s-au sinucis femei impreuna cu copii? O sa fie probabil ceva normal sinuciderea in urmatorii ani. Multi se vor imbolnavi psihic, nu stiu cat de multi sunt in prezent... Da, mancarea pentru animale de compania se da la restaurante. Un meniu consta in supa sau ciorba, ca felul 2 e ca si cum nu ar fi. O portie de cartofi prajiti sa coste 6-7 lei? Geoana ne-ar mai lipsi presedinte acum. E posibil orice, daca pupau in dos pe Dancila si o laudau unii

| Celdrept explică (pentru UnchiulRamiz):

De Sosoaca ce părere ai? Mai ai probleme cu piciorul?

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru Celdrept):

Am avut cu amandoua probleme, dar nu mai am dureri de genunchi deloc. Trebuia sa fac fizioterapie pentru dureri la calciul lui Ahile, durere la glezne si calcai uneori, dar nu au vrut sa imi faca. Mai am ceva dureri uneori dar se datoreaza mersului pe jos. Sosoaca? Latra ca un caine, dar nu musca niciodata. Nu poti spune ca covid nu exista, poate nu ce au aratat la TV, dar adevar este intr-o oarecare masura. Eu nici acum nu am miros si gust normal, au trecut 3 ani si ceva de atunci.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Nu moare nimeni de foame daca e in stare sa isi puna la punct meniul. Daca iei si te uiti pe ce timpenii arunci banii, te ingrozesti. Poti trai fara mizeriile astea de sucuri? Poti. Ai nevoie de piine? Hell, no. Ciocolata Milka? Ha, ha. Hell, no. Ah, da, si presedintele e un PR manager, nimic mai mult. Chiar daca vrei sa o faci pe "presedintele-jucator" gen Basescu, pirghiile legale sunt foarte limitate. Doar sa o iei pe ulei si sa ai pe la servicii citiva oameni asemenea si sa incepeti sa eliminati fizic personajele din cauza carora o ducem cum o ducem...