Întrebare recomandată | fqwaf a întrebat:

Ce parere aveti despre intamplarile din Franta?

75 răspunsuri:
| Mykymu a răspuns:

Chiar nu inteleg de ce te intereseaza parerea noastra...mai bine pune intrebarea pe facebook.E o chestie trista ca suntem ucisi in plina strada de niste teororisti, dar asta e! Noi nu putem face nimic. Avem presedinte, premier, politisti si altii care stau degeaba, poate rezolva ei situatiile de genul asta.

| mariusmac85 a răspuns:

Sincer la cate s-au intamplat in ultimii ani si la ce semne sunt noi in momentul de fata si fara suparare traim vremuri apocaliptice
ne paste al 3-lea Razboi Mondial fie ca realizam asta sau nu si la ce arme au in dotare lumea e de ajuns sa distruga tot Globul Pamantesc
Nu Dumnezeu nu ne mai vede, nu Dumnezeu nu ne mai iubeste ci noi nu-L mai vedem, noi nu-L mai iubim ca s-a instalat Zidul pacatului intre noi si El care se inalta cat mai sus cu fiecare pacat care nu-l marturisim fie el (pacatul) cat de mic si de aceea ne aduce numai necazuri, deoarece Necazurile vin de pe urma pacatelor cautati pe youtube Parintele Arsenie Boca si ascultati tot ce zice el si veti intelege multe si dati mai departe la toti cei dragi si nu numai Doamne Ajuta! numai El ne mai poate ajuta prin Milostenia Lui la cat de rai am devenit cu totii
suntem cu totii niste pacatosi fara exceptie

| Jolenne a răspuns:

Îmi place că măcar există și oameni care nu au o părere bună despre violența de acolo.
Este o aberație să afirmi că violența este o soluție în cazul unor desene. Acei oameni și-au exprimat părerea, pentru că în aceste vremuri acesta este cel mai important drept al nostru.
Cât despre solidaritate, bravo românilor! Mă bucur din suflet să văd că ne-am trezit la realitate și că nu mai suntem atât de fricoși. Trebuie să îi apărăm pe ceilalți, sau măcar să le fim aproape. În astfel de vremuri, solidaritatea este cheia către vindecare.
Condoleanțe pentru familiile celor morți! Nimeni nu merită să pățească așa ceva doar pentru că a îndrăznit să se exprime liber...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jolenne):

Şi cum vrei să-i faci să se oprească? Cred că ştii că nu e primul atac al musumanilor asupra ălora?
http://en.wikipedia.org/wiki/Charlie_Hebdo#Muhammad_cartoons_and_aftermath

Ce bravo românilor, mă? După ce francezii au râs de ţara asta în sute de mii de moduri, bravo românilor? După toate cele ce ne-au făcut în cele două războaie mondiale, bravo românilor? Totul se plăteşte, nu ştiai asta? Şi francezii trebuie să plătească cu vârf şi îndesat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jolenne):

N-ar merita nici cea mai mică atenţie, ăştia... Învăţaţi istoria adevărată nu mai comentaţi atât având la bază doar clişeele astea moderne în care se vorbeşte doar despre curcubee şi culori când de fapt în spatele acestora se ascund fapte mult mai grave decât crimele musulmanilor.
Pfuu...

| Jolenne a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai liniștit/ă, știu foarte bine că nu este primul atac. Asta nu îi scoate nevinovați pe musulmani din chestia asta.

Exact cum ai citit, bravo românilor! Trebuie să le arătăm că suntem oameni, nu să ne purtăm ca niște jeguri... de fapt, ar trebui să le dovedim că nu suntem așa cum au crezut ei. Este strict problema ta dacă tu vrei să-ți închizi ochii și să te faci că nu moare lumea.
Toată lumea trebuie să plătească, dar moartea nu este niciodată o soluție. Dar depinde și de câtă rațiune are persoana în cauză, desigur.

| Jolenne a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite, este stric părerea ta, iar eu aleg să nu fiu de aceeași părere cu tine. Nu pot să îmi leg sufletul și să mă comport ca și cum ei nu ar fi oameni. Dacă unii sunt mai proști, alege tu să fii mai deștept.
Istoria o învăț, stai tu liniști/ă, că nu asta este problema țării noastre. Iar eu sunt cea mai nepotrivită persoană de care să comentezi că se ia după "clișeele moderne". Nu dai doi bani pe modernism și celelalte chestii pe care le consider "caca". Există desigur fapte rele, dar nimic nu este mai rău decât moartea, așa că nu are rost să le mai găsim scuze.
Ca o notă de final, data viitoare când îi dai cuiva o replică, încearcă să n-o mai iei personal, pentru că nu mă cunoști ca să îmi spui mie să învăț istoria adevărată. Dragule utilizator de TPU, eu învăț istoria, tu învață să nu mai iei lucrurile așa. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jolenne):

Nimeni n-ar trebui să demonstreze la nimeni nimic iar tu dacă crezi că prin aceste mitinguri de solidaritate te vei vedea altfel în ochii lor cred că te înşeli foarte tare.

În cazul nostru, vorbind de acest mic război dintre musulmani şi francezii caricaturişti, cred că moartea era singura soluţie. Trebuie văzută ca un advertisment serios.Se vorbeşte despre ei că le-au făcut alte advertismente neluate în seamă. Nimeni n-ar trebui să fie judecat după credinţele sale.

Evident nu promovez acest aspect, nicidecum dacă aşa crezi.Consider că se pot face glume, caricaturi si bancuri mult mai bune decât pe seama altora mai ales dacă gluma devine serioasă.

SIgur, fiecare avem păreri diferite.Nu ţi-am cerut să-ţi schimbi părerea.
Cât despre libertate de exprimare aceasta prezintă o limită. Când aceasta este dusă la extrem nimeni nu mai garantează pentru siguranţa ta şi dreptul tău la viaţă.

"Nu dai doi bani pe modernism și celelalte chestii pe care le consider "caca". "
Din ce am înţeles eu din fraza asta consider că generalizezi prea mult. Defineşte ce înseamnă modernism în cazul ăsta şi mai defineşte-mi şi chestiile "caca".

Ai dreptate, nimic nu este mai grav decât moartea, dar ştii cât de mult se moare având o cauză care este considerată normală? De exemplu avorturile; Cu siguranţă acest lucru este văzut ca o normalitate şi nu este nimic de discutat. Alt exemplu vaccinurile ar fi. De ce nu zice nimeni nimic? De ce sunt văzute ca o normalitate şi nu iese nimeni în stradă aşa cum o fac pentru 10 oameni?

| mariusmac85 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mare dreptate ai,femeile stiu ca daca fac avort vor ajunge in iad,dar nu numai ele vor ajunge in iad ci si saracii prunci care ii avorteaza deoarece saracii n-au primit Taina Botezului si pentru ce? cu ce au gresit acele sarace fiinte? si nu stiti ce chinuri vor suferi mamele cautati Istorioare Duhovnicesti de Ioanichie Balan,puteti spune voi ce vreti dar va zic eu ca sunt adevarate sau cel putin cam asa s-au intamplat sau se vor intampla ca spun multe pilde,cititi si va minunati si de nu va va veni sa bagati capul in pamant de rusine exact ca un strut emu,la cat de pacatosi veti constata ca suntem,ca o sa va ravaseasca pana la suflet si va veti ingrozi de ce veti citi,dar e mai bine asa ca sa ne redresam catre Dumnezeu,ca nu numai la necazuri trebuie sa apelam la Dumnezeu ci tot timpul ca ''vor fi legate de copaci in flacari si vor veni vulturi de foc si le vor manca sanii si dupa ce ii mananca pleaca si intre timp sanii se regenereaza si iar vin vulturii iar mananca sanii si tot asa toata vesnicia"
Nu zic eu asta,oricum pedepsite vor fi poate nu asa dar de pedepsit le vor pedepsi
Nu francezii sunt de vina si nici musulmanii ci dracii din ei care ii indeamna la rele Ca musulmanii sunt cei care l-au rastignit pe Iisus Hristos acei pagani,otomani sau cum vreti sa le spuneti insa nu ei au facut asta ci cel viclean bagandule stranbe si ei ascultând si inraindu-se,insa asta era scris,a fost nevoie ca Mântuitorul nostru Iisus Hristios sa se sacrifice pentru noi ca sa ne scape de pacatul stramosesc, cand Adam si Eva au muscat din Mar din pomul Cunostintei si al raului neascultând-ul pe Dumnezeu si au fost alungati din Eden si din pacate asta facem si noi numai asculta, ne cred atotputernici, cred ca noi suntem dumnezei
mult timp nu va mai dura si la cate semne sunt in zilele noastre in curând va veni si antihrist si dupa Dumnezeu va scurta zilele, desi la cat de repede se intuneca ca nu mi se pare normal chiar daca e iarna, la ora 15-16 sa se intunece
Rugati-va la Dumnezeu asta pentru cei care cred in El in Creatorul tuturor celor vazute si nevazute ca multi cred in Big Bang si in faptul ca se trag din maimuta si ca cica dupa ce mori e gata,ramai in pamant si gata,n-ai suflet n-ai nimic dar se inseala si vor vedea ei,vom vedea cu totii la Judecata de Apoi când ni se va deschide Cartea Vietii si ni se vor spune toate relele si toate faptele bune care le-am facut insa abia atunci sufletul va realiza cat de pacatos a fost si din pacate daca nu s-=a spovedit,nu s-a impartasit va ajunge in iad daca are pacate multe si depinde de care pacate,toate pacatele se iarta dar numai prin cainta,prin fapte bune,milostenie,rugaciune sa ajungi la smerenie etc treziti-va si indreptati-va sa ne redresam cu totii spre Calea cea Dreapta catre Dumnezeu Caci sa stiti ca noi am fost si suntem niste suflete trimise de Dumnezeu pe Pamant si tot la El trtebuie sa ne întoarcem insa multi nu se mai intorc noi am fost trimisi pe Pamant cu un Scop si acel scop este de a dabandi Duhul Sfant si dupa prin moarte care este un pasaj ca sa zic asa spre vesnicie sa ne întoarcem la Tatal Ceresc,Dumnezeu Tatal,Fiul si Sfantul Duh,Sfanta Treime cea de o viinta si nedesparti-va insa din cauza pacatelor dupa cum am scris mai-nainte multi cadem de la fata lui Dumnezeu
numai stati cu gândul la ce se intampla in Franta sau in alt loc de pe Planeta asta frumoasa numita Pamant care Dumnezeu ne-a dat-o sa o stapanim spund Creste-ti si va inmultiti si stapasniti pamantul' insa noi am facut asta numai ca am facut asta prin multa rautate,multa ura,dusmanie,razboaie,masacrte,atentate,etc si toate astea datorita faptului ca am fost ispititi cu veninul celui viclean
Catolicii,musulmanii,protestantii, si alte religii numai zic de asa numitele secte vor ajunge in Iad cu biblia in mana,poate cu mici exceptii ca nu toti oamenii sunt rai,insa majoritatea daca nu se potolesc si se caiesc vor ajunge in iad si nu o spun ci o spun Sfintii Parinti,ca tot asa si America va fi rasa de pe fata pamantului si de la noi Bucuresti la asemenea,dati voi concluzia de ce
stiu ca vor fi multe comentarii contra dar nu ma intereseaza, e treaba voastra daca vreti sa va salvati
vor veni vremi si mai grele decat acestea ne vor pune foarte multe taxe ne vor lua totul
nu vor mai fi Sfinti va veni vremea Muceniciei,vom fugi multi care credem in Dumnezeu vom fugi in pustiu ca sa nu ne puna peceta celui viclean ca sa nu folosesc alt termen ca nu e bine nici ca sa-l pomenim prea des dar nici sa-l ignoram ca se poate supara
deci ganditi-va carduirile de sanatate,buletinele cu cip,in curând o sa gaseasca o scuza si vor zice ca cardurile bancare se pierd si numai stiu ce si vor pune in aplicare peceta,o sa platim cu degetul tot ce cumparam,tot ce vindem,tot ce achitam,facturi lumina,gaze,apa etc
cine a inventat zicala banul e ochiul... mare dreptate a avut
o sa spuneti ca sunt''nebun'',dar nu sunt asta e realitatea,acest cuvant ''nebun'' este oricum interzis cautati Cuvinte Vii de Parintele Arsenie Boca,daca intr-adevar credeti in Dumnezeu cautati despre Parintele Arsenie Boca cititi si ascultati,sunt multe video-uri pe youtube, carti si nu numai despre Parintele Arsenie Boca si despre alti Sfinti
Masoneria face legea pe glob slujindu-l pe cel viclean pe ascuns cu stiinta sau nestiinta ca Banul e esenta pe Pamant,dar tot banul ne va aduce si Pieirea
Religia in curând dupa ce am citit va fi scoasa din scoli si nu va mai trece multa vreme si Dumnezeu ne va lua Sfanta Scriptura,multi copii se vor naste atei
Se zice ca cel viclean inca din pantece ispiteste fiinta umana
Noi inainte ne mai jucam un sotron,ceva,o coarda,dar de când cu pacculatoarele, cu jocurile pe Tv, Playstation etc copii stau in casa si isi trec mult timp cu tehnologia mederna decat sa iasa afara la joaca
Rugati-va la Dumnezeu nu numai pentru sine ci pentru tot Mapamondul sa devina mai bun, trebuie sa ne iertam unii pe altii
cine are urechi sa auda, cine are ochi sa vada realitatea sumbra in care se afla
Doamne Ajuta!

| Jolenne a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu este neapărat vorba de demonstrat, ci mai mult de dat o "lecție". Trebuie să învețe nu s-au purtat frumos față de noi, dar de asemenea trebuie să trăiască umilința faptului că unii oameni sunt alături de ei.

Eu consider că musulmanii își puteau găsi un alt mod, dar în niciun caz moartea. Iar cum am mai spus, era dreptul francezilor de a spune ce cred, indiferent de ce amenințări primeau de la musulmani. Iar fie vorba între noi, există vreun domeniu referitor la care musulmanii nu se simt atacați? Încep să cred că este în gena unora.

Nu generalizez, aici mă refer strict la lucrurile care au legătură cu această problemă. De exemplu, clișeele și istoria.
Iar "caca" a fost o exprimare mai "elevată", pentru că aveam o varietate de cuvinte, nu prea frumoase. Unul din lucrurile "caca" ar fi media, pentru că nu mereu ajută ca informația să ajungă la toți așa cum trebuie și îi încurcă pe oameni. Unii iau decizii greșite cu privire la acest eveniment și au păreri și mai greșite.

Avortul este un subiect mai special. E adevărat că cel care "moare" nu primește dreptul de a alege, dar o consider oricum o soluție mult mai bună decât abandonul. Le condamn pe mamele care-și lasă copiii prin orfelinate, sau pe străzi. Dar desigur, chiar și cele care avortează sunt vinovate pentru că nu au prevenit sarcina.
Despre vaccinuri nu am o părere tocmai bună, pentru că exact cum ai spus și tu, s-au întâmplat multe nenorociri. Dar de asemenea ele au prevenit și agravarea unor boli. Vorbim de excepții atunci când discutăm "moartea" unor pacienți.
Nu iese nimeni în stradă pentru ele deoarece nu sunt tocmai cauze periculoase/clare. Avorturile sunt legale, iar atâta timp cât cineva ia decizia pentru asta, nu înțeleg ce rost ar avea să se implice media și alți oameni. Iar pentru vaccinuri au mai ieșit oameni în stradă.
Moartea acelor oameni a fost una tragică și este normal ca oamenii să iasă în stradă. Viața le-a fost luată ilegal, indiferent de motivele pe care le-au avut musulmanii. Plus că este datoria României, în calitate de stat membru al Uniunii Europene, să iasă în ajutorul celorlalte țări membre și să le susțină.

| AleAlexandraIdk a răspuns:

A fost badjocura la adresa religiei musulmane, a fost prea dur, dar. si-au cautat.o

| stefaniastefi a răspuns:

Sper ca la noi sa nu se intample.
A zis la TV ca Franta nu va mai fi la fel.

| Mihai437 a răspuns:

Socant, Bine au gresit si francezii.
Ce treaba aveau ei sa-l caracterizeze pe ila? Si-au facut-o cu mana lor, si... din cauza asta ar putea porni un razboi destul de frumusel sad

| irishine a răspuns:

Se stia ca nu-i de joaca cu musulmanii, francezii stiau in ce se baga si nu au incetat.
Si dupa tragedie, redactorii au anuntat ca o sa publice numarul urmator al revistei sau ce-o fi, nu cumva sa inceteze, si-au cautat-o si si-o cauta in continuare. Bineinteles ca nimeni nu le da dreptate teroristilor, cum sa faci asta? Cum de gandirea oamenilor nu se poate schimba dupa atata timp, dupa ce lucrurile au evoluat atat de mult? Trist, dar mai trist e faptul ca unii si-o fac cu mana lor. Oamenii spun ca toate acelea au fost pamfleturi si trebuiau tratate ca atare...ii spui tu unui musulman sa trateze batjocura aia ca un pamflet? #paceinlume

| MasterGremlin a răspuns:

Din punctul meu de vedere toti au avut partea lor de vina.Caricaturistii prin faptul ca au pus acele imagini in revista si nu numai odata (ca sa zici ca hai ca a fost o gluma) ci de mai multe ori...asa ca i-a cam scarpinat spatele si nu au stiut cum sa se scarpine.Iar musulmanii nu trebuiau totusi sa recurga chiar la asa o metoda.Strict parerea mea happy.

| Silvia01 a răspuns:

Au facut foarte bine teroristi daca francezi iau luat in bataie de joc si eu as fi facut la fel!

| df45 a răspuns:

Dupa ce ca au fost atacati francezii de au facut doliu national ăia tot continuă cu caricaturile

| Mariels1306 a răspuns:

Mi se pare o porcarie nu e decent in primul rand

| racul88 a răspuns:

NU am o parere tocmai buna (chiar deloc buna) despre acel ziar, dar sunt total impotriva la tot ceea ce s-a intamplat!

| Veronica9 a răspuns:

Mie mi se pare cava tragic si foarte masacru, nimeni nu ar merita asa ceva URAT

| Dlk_Alex_1962 a răspuns:

Rasiste

| Grifer3000 a răspuns:

Este foarte neplacuta