Întrebare recomandată | fqwaf a întrebat:

Ce parere aveti despre intamplarile din Franta?

75 răspunsuri:
| Dlk_Alex_1962 a răspuns:

Rasiste

| mgtow a răspuns:

Dumnezeu stie mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte tragic si trist ceea ce se intampla! Din fericire atacatorii au fost ucisi, dar o noua luare de ostatici a avut loc! Sper ca asa ceva sa nu se mai intample, sa se ia masuri severe de siguranta. Ma bucur ca te intereseaza acest subiect, deoarece tine de siguranta noastra, a tuturor, de libertate, desi multi merg pe ideea,, se intampla la ei, ce ma intereseaza". Terorismul e o problema care afecteaza intreaga lume civilizata.

NOname
| NOname a răspuns:

Sunt de părere că sunt tragicele consecinţe ale fanatismului religios, din nefericire, nici primele, nici ultimele.

Sălbaticii ar trebui să stea în rezervaţii speciale, dacă nu ştiu să se comporte printre oameni civilizaţi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nebunie curata. Au murit atatia oameni nevinovati, Avganistanul ce sa mai... big grin

| UnleashedPsycho a răspuns:

Ce părere aş putea avea despre nişte oameni care încă se cred în Evul Mediu?

| Lawliet14 a răspuns:

Au gresit si ziaristii deci nu pot fi solidar cu Charlie Hebdo, dar nu mai mult decat teroristii. Nu confundati islamul cu crestinismul. E bine sa fim neutri in cazul de fata.

| Lawliet14 a răspuns (pentru UnleashedPsycho):

Vestul pe alocuri e in Antichitate. Si-a cam pierdut valorile morale. Perversitatea, imoralitatea, lacomia si intoleranta in unele cazuri (asa liberal cum este) il caracterizeaza. Musulmanii, da, se afla in Evul Mediu. Ca mentalitate.

| 愛日本 a răspuns:

Foarte bine au facut. Sa se potoleasca si francezii aia sa rada de alte natiuni doar pentru amuzamentul lor.
Nu stiu de ce dam atata interes? Dupa ce ca ne fac tigani, hoti, imputiti?
Si francezii+romanii din cluj care ies in strada cu prostia aia de ''Je suis Charlie'' sunt tampiti rau, poate ne trezim si noi cu un atac terorist din cauza lor. Nu imi pare rau de caricaturistii aia, deoarece au facut glume despre Romania, glume proaste.

| stefaniastefi a răspuns:

Sper ca la noi sa nu se intample.
A zis la TV ca Franta nu va mai fi la fel.

NOname
| NOname a răspuns:

Este trist, absurd şi înspăimântător că unii se identifică cu teroriştii.

NOname
| NOname a răspuns:

Vă recomand tuturor serialul Homeland (2011).
http://www.imdb.com/title/tt1796960/

| TanteMarianne a răspuns:

Eu raman la aceeasi parere ca inainte .....arabii nu-s intregi la minte. sa omori niste oameni cu mitraliera doar pentru ca au facut o gluma intr-un ziar. nebunie pura sau ce s-a intamplat in 2001 (nu stiu chiar exact mi-a povestit mami)cica niste arabi au daramat cele 2 turnuri gemene din new york din nu stiu ce motiv de al lor.
cat de cruzi pot sa fie acesti oameni... ticniti!

| Duhovnicul a răspuns (pentru NOname):

De acord!
Noi suntem o tara fost-comunista. Ma asteptam ca tineretul, mai ales, sa pretuieasca libertatea. Dupa ce scriu multi aici, se pare ca i-ar incanta un regim autoritar.
Asa vom ajunge sa nu mai ne exprimam in legatura cu nimic, si sa tremuram ca sobolanii in fata teroristilor, in fata politicienilor care ne fura, in fata coruptiei.

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns (pentru Duhovnicul):

Da, unii par să nu preţuiască libertatea de care dispun.

Dacă ar fi să facem pe plac musulmanilor, am putea direct să ne sinucidem, căci pare să-i deranjeze mai totul, încheind cu existenţa noastră.

http://www.tpu.ro/......pria-vina/

| N1GHTMAR3 a răspuns (pentru 愛日本):

Si eu cred la fel. Ziaristii de la Charlie Hebdo au fost avertizati cu mult timp in urma inainte sa fie ucisi, dar ei tot nu au incetat. Au primit ce au cerut.

| TanteMarianne a răspuns (pentru gaboruGG):

Mmmda

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt lucruri care se intampla, s au intamplat si se vor mai intampla. e doar o dovada a ceea ce poate face indoctrinarea din oameni.

| 愛日本 a răspuns (pentru N1GHTMAR3):

Exact,au fost avertizati, si pe langa asta ei aveau tot timpul garzi de corp pe langa ei. Oare de ce?

| Sergiu6666 a răspuns (pentru 愛日本):

Ai mare dreptate daca se intampla asa ceva la noi pe franecezi ii durea undeva de noi -_-

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Je suis charlie

| 愛日本 a răspuns:

Draga,eu nu o sa te inijur sau jignesc, cum faci tu. Spera in continuare, poate sa ti se intample chiar tie.

| Wehrmacht a răspuns:

Http://www.euractiv.ro/UserFiles/article/charb_last_drawing_01071716.jpg

Asta-i mesajul "eroilor" ucisi dupa ce Al Qaeda a spus ca Franta este una dintre tintele lor.Au mai fost atacati si in 2011.Atunci a fost datorita religie, strict religia.Acum au dus-o la un alt nivel : au facut misto si de religie si de teroristi.
Au primit ce meritau.Ii inteleg perfect.Eu daca spun ceva de un tigan sunt rasist si risc sa imi iau amenda sau sa fiu banat ca pe TPU dar ei, daca fac o obsesie pentru musulmani si pur si simplu isi bat joc, nu glumesc...sunt eroi.Saracii de ei, au murit...pai cam aceeasi chestie se intampla si prin america in scoli da' aia-s "bullies", nu "heroes".
Nu-s de acord cu terorismul in numele religiei, dar aici nu e ca si cand niste "inocenti" isi vad de treaba altora si explodeaza o bomba langa ei.Nu,aici niste idioti isi vad de treaba pana mor, la propriu.
Si isi dovedesc prostia in continuare.In loc sa elimine sursele ce provoaca terorismul ei incearca sa elimine teroristii dupa ce au aparut.In Paris sunt sigur ca 5-6 petarde legate sunt suficiente ca prostii din mass-media sa fie pusi in functiune si sa prezinte un nou atac terorist.

Ii inteleg perfect.Mi s-a intamplat si mie sa ma deranjeze cineva verbal pana cand mi-am pierdut controlul si am reactionat violent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se incadreaza in normalul vremurilor de acum.si se vor agrava pana la urmarirea si omorarea tuturor celor credinciosi, in numele libertatii de exprimare sau a oricarui gen de exprimare.linertatea de constiinta nu a reusit nimeni sa o subjuge ori sa o anuleze,dar vr incerca omorand,si acuzand de terorism,si amulte alte rele pe cei care cred intr-un Dumnezeu, pana cand lumea toata se va inchina unui om, cu nume de fiara, unei facaturi, unui nimeni dar singurul fiind.nici un rege, imparat ori tiran nu a reusit asa ceva.Dar el va reusi.tot printr-o crima.si nu mult dupa aceia lumea isi va da seama cat a gresit si cat a fost mintita.dar fiv-a foarte tarziu.

| Wehrmacht a răspuns (pentru TanteMarianne):

Uite ce bine merge propaganda...erau francezi ba'! Si habar n-ai motivele.Si-au batut joc de ei pana s-a intamplat asta.Au fost avertiati ca se v-a intamplat.Si nu au facut orice gluma, au fost misto de declaratie venita de la Al Qaeda cum ca Franta trebuie atacata. Uite, li s-a demonstrat contrariul : Franta a fost atacata.
Americanii au inarmat Al Qaeda sa lupte impotriva rusilor si cand rusii s-au carat si s-au dus americanii astia au spus ca au dat de teroristi.Da' habar n-ai ce s-a intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Iti place sa-ti bati joc de oameni? si de ce au ei mai sfant in sinea lor in cugetul lor? in cazul asta eu nu sant terorist dar nici cearlie nu sant.aia au omorat sant criminali, dar cearlie asta care esti tu, era un nesimtit, o jigodie, si un nemernic egoist.ii placea sa rada.de oameni.

NOname
| NOname a răspuns:

Poate musulmanii vor începe să împuşte şi pe cei de la stand up comedy.
http://youtu.be/5FdEUADYTfU
http://youtu.be/qt4WVmwhyRw

Nu ar fi mai bine să-şi dezvolte simţul umorului şi să nu mai raporteze pe toată lumea la religia sa (valabil şi pentru toţi ceilalţi religioşi)?

Ioi, am găsit un musulman simpatic şi cu simţul umorului. Aleluia!
http://youtu.be/xfOxTsBCgqY
...deci se poate!

| TanteMarianne a răspuns (pentru Wehrmacht):

Ok

| irishine a răspuns:

Se stia ca nu-i de joaca cu musulmanii, francezii stiau in ce se baga si nu au incetat.
Si dupa tragedie, redactorii au anuntat ca o sa publice numarul urmator al revistei sau ce-o fi, nu cumva sa inceteze, si-au cautat-o si si-o cauta in continuare. Bineinteles ca nimeni nu le da dreptate teroristilor, cum sa faci asta? Cum de gandirea oamenilor nu se poate schimba dupa atata timp, dupa ce lucrurile au evoluat atat de mult? Trist, dar mai trist e faptul ca unii si-o fac cu mana lor. Oamenii spun ca toate acelea au fost pamfleturi si trebuiau tratate ca atare...ii spui tu unui musulman sa trateze batjocura aia ca un pamflet? #paceinlume