| vatadezahar24 a întrebat:

Ce părere aveți despre protestele pro-palestiniene și cum se desfășoară acestea? Văd tot mai multe la televizor în ultima vreme, și din câte știu sunt cele mai populare la momentul actual în România. Ce părere aveți despre ele?

48 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce bine că suntem o țară libera și că oricine poate protesta pentru ce vrea.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Ce parere poti sa ai? Nu cred ca rezolva nimic un protest, dar e normal sa nu iti doresti razboaie in lume.

| TimberWolf a răspuns (pentru suntserios):

De maine protestez pentru ob-uri la barbati, vreau si eu!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atata timp cat protestul este pasnic este in regula si nu ma intereseaza pentru ce protesteaza.

| TimberWolf a răspuns:

''Ce părere aveți despre ele? '' Ca la noi abia sunt doua boabe pe cocean si ne freaca grija de altii!

| gabicoo a răspuns:

Israelul comite genocid împotriva civililor palestinieni din Gaza fapt confirmat și de curtea penală internațională prin punerea sub acuzare a lui Beniamin Netaniahu. Pentru a se opri măcelul se protestează. E adevărat teroriștii Hamas trebuie eliminați dar armata israeliană nu s-au obosit să facă distincție între civili și teroriști.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru TimberWolf):

Cine te opreste sa le folosesti pe cele de femei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La noi nu contează că nu mai sunt evrei de vreo 30 de ani.

| TimberWolf a răspuns (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Vreau sa fie oficial!

| relian a răspuns:

Handicapatii au si ei handicapatii lor normal laughing cei care is pro palestinieni, cine crezi ca is, nor fi niste oameni civilizati ori cu capu unde trebuie, tot asa niste de astia indoctrinati de mici gen kamikaze laughing
Este normal sa aiba sustinatori, orice prost are sustinatorii lui, odata ce suntem miliarde iti dai sama ca fiecare categorii creste ca si numar.
Uite si tu la Israel, si priveste cei in jurul lor, sa fim seriosi, spui ca esti in alta lume laughing
Am fost in Cipru la Nicosia, sincer iti zic, ramai cu gura cascata, vezi juma de oras modern, frumos, curat, cealalta jumate zici ca e pe timpuri de alea demult apuse laughing nu-ti vine sa crezi, ce darimaturi, ce mizerie si ce constructii naspa.
Treci o linie si spui ca te-ai intors pe timpul impuscatului laughing

La fel este si in zona aia, Israel arata ca o tara, frumoasa, cu oameni linistit, in jur prapastie laughing cum naiba sa tii partea alor din prapastie.

Aia is exact cum is tinagnii la noi, nu ii poti civiliza, isi fac palate si tin caii in ele, ei dorm in cort laughing asa si arabii aia palestinieni si care is prin jur.
Pina la urma ramane cei care is mai muncitori, care is mai destepti, care fac intradevr ceva.
Ce fac arabi in ziua de azi? Is praf la orice capitol, de nu ar fi avut petrol nu-i stia nici pamintu laughing dispareau ingropapti in nisip.

Daca ai citit, cea spus ala ce a facut Dubai, sa vezi, citeste sa vezi ce spune ala, e mai dezghetat nitel, o fost plecat prin Anglia o mai vazut lumea.
TV si media arata si ei ce vor, cand nau ce arata, inventeaza, imagineaza, exagereaza si asa mai departe, asa au facut dintodeauna.
Realitatea este cu totul alta, mergi la fata locului si vezi tu cu ochii tai, nu te mai uita la TV nu mai asculta ce spun altii.

Stii ca din 10 unu vede cai alb restul alte culori laughing

| vatadezahar24 explică (pentru relian):

Am pus întrebarea deoarece sunt palestinianca și voiam să văd și opinia românilor. Pot să spun ca din ce menționezi ai o logică interesantă

| vatadezahar24 explică (pentru gabicoo):

Sunt de aceeași părere

| vatadezahar24 explică (pentru relian):

Se vede ca nu știi multe despre subiect, mai bine nici nu răspundeai

| vatadezahar24 explică (pentru TimberWolf):

Bănuiesc ca la noi totuși nu se întâmplă un genocid în care oamenii sunt omorâți cu miile, nu?

| relian a răspuns (pentru vatadezahar24):

Nu este nimeni de vina pentru cum este ca si om, de vina este societatea care tea crescut, care te-a invatat, indoctrinat uneori.Si in RO daca te uiti la credinciosi, multi din ei is indoctrinati de mici, nu este vina lor, este vina familiei, a societatii.
Dar asta nu inseamna ca acei oamenii deacu au dreptate, ori ca trebuie sa faca ce au fost invatati, chiar daca nu au dreptate.

Nu am nimic cu arabii, cu mai stiu eu care, atita timp cit is vad de treaba lor.Dar cand tu te duci peste altii sa dai cu bombe in ei, sa omori oameni asa, doar ca aia nu-s ca tine, deja asta suna a altceva.

Daca esti palestinianca, asta e, am spus ce cred, ce vad, probabil nu toti palestinienii is asa, mai sunt si printre ei oamenii normali, doar ca nu se aratam, pentru ca ar fi rapid eliminati, ori cine stie ce patesc daca spun altfel decat majoritatea.

In RO is oameni religiosi dar cum am spus fanateci, au facut copii, pe care ii obliga de mkici sa mearga la biserica sa citeasca doar chestii religioase si etc.
Eu nu pot spune de acesti oameni car fi normali, iar daca acesti oameni vor incerca sa faca ceva celorlanti care nu-s ca si ei, ceva rau, voi tine partea celor normali.Acum unia or sa zica ce mai este normal.normal este atunci cand tu ca si persoana nu faci rau altui semen deal tau, asta este considerat normal.

| vatadezahar24 explică (pentru relian):

Din păcate da, îndoctrina este peste tot, nu numai în România. Dar fiecare om are opțiunea de a se schimba, nu cred ca îl obligă nimeni să creadă într-o anumită chestie doar pentru ca așa a zis mami și tati. Da, sunt care gândesc așa, dar general vorbind, nu e nimeni forțat să creadă în anumite lucruri.
Și pe partea cu arabii, bănuiesc ca nu ai avut ocazia să vizitezi Palestina, sau să vorbești cu palestinieni (până acum), așadar te invit în Palestina pentru o săptămână, și în Israel tot pentru o săptămână, și să îmi spui unde îți place ție comunitatea mai mult, unde te simți acceptat și respectat, și unde sunt oamenii mai prietenoși happy

| relian a răspuns (pentru vatadezahar24):

Nici nu trebuie sa stiu ceva, nu vad ce ar trebui sa stie cineva sa stie ce se intampla.
Vrei sa fiu de partea ta ca esti palestiniana? Nus curios de asa ceva, Vrei sa fiu de partea ta ca va persecuta evreii acolo in Israel? Banui ca va persecuta dintr-un motiv anume, nu se ia nim eni de voi daca va vedeti de treaba, daca sinteti linistit.

Uite ce se intampla si in RO in judetele unde is maghiari, sasi, aia au afisate numai panouri in limba lor, desi is localitati in RO aia scriu doara in limba lor.
Ti se patre chestia asta c eva normal? Eu daca as fi fost sa am asa putere, i-as fi persecutat pe toti sasi, maghiarii din Romania laughing bine nu de prima data, intiail le spui frumos ca ei trebuie sa stie limba romana, asta odata, in toate institutiile publice trebuie sa se vorbeasca limba romana, toate inscriptiile trebuiesc in limba romana, nimci in alta limba.
Daca este o zina turistica, poti marca in engleza, dar nu in maghiara sau germana ori ce au aia acolo.
Daca le spui cu frumosu, ii avertizezi, iar ei se fac ca ploua, atunci trebuie trecut la actiuni, ii fortezi, ori le spui frumos sa plece daca nu le convine tara in care locuiesc.

Banui ca ceva genul asta se intimjpla si acolo cu voi, o faceti pe smecherii, ei lasa sa va iasa smecheria din cap laughing

Am fost aici in Dallas undeva la o cladire sa facem ceva.In zona respectiva is strinsi toti arabii, siau cumparat case toti pe acolo, si-au facut si moscheie, pentru ca aici religia este libera.

Ce vreau sa spun, ori sa arat. Moscheia respectiva, chiar dupa ceam plecat mia parut rau ca nu am facut poze, dar la intrare are afisate steaguri si ce steaguri crezi ca au afisat?

O sa spui ca arabesti laughing nici pomeneala au steagu SUA si steagu statului texast atit, nici un steaga arabesc pe nicaeri nu am vazut.

In sua no sa vezi panouri, indicatoare in limba araba, in limba romana, chineza sau mai stiu eu spanioala, toate indiocatoarele is in limba engleza, pentru ca asta este limba oficiala.

Sa va dea aia la cap sa va termine laughing daca nu va supuneti legilor din acea tara, Sa stea calare pe voi pana va temrmina definicitv ori la bal ori la spital laughing daca nu stiti va invata, daca nu vreti va obliga, este si logic.

Asa cum voi aveti idiologiile astea de kamikaze, gindeste ca si ala are ideile lui, e tara lui, asa ca trebuie sa te supui, daca nu iaiti bagaju si ura si la gara, sagara e mare laughing duva in pustiu, in asia acolo la voi in desert, nu meritati sa staiti printre oamenii civilizati.

| vatadezahar24 explică (pentru relian):

Eu din moment ce sunt palestinianca cunosc destul de bine situația, am trăit tot ce am văzut, deci nu prea poate încăpea vorba de îndoctrinare și alte minunații laughing dar am fost curioasă și de ce cred românii în general, ce opinii au despre asta (ca tot este un topic popular) și ce cred ei despre situație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru vatadezahar24):

Ești palestiniancă?

| vatadezahar24 explică (pentru relian):

Nu știu cine ți-a cerut să fii de partea palestinienilor doar pentru ca eu sunt palestinianca. Eu accept orice fel de păreri, nu numai pro-palestiniene, dar cred ca subiectul acesta este unul depășit de cunoștințele tale, din moment ce ai deschis subiectul de o moschee (nu moscheie) care nu știu ce e cu ea și nu știu ce legătură face în subiectul ăsta.

| vatadezahar24 explică (pentru anonim_4396):

Dar unde sunt?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru vatadezahar24):

Credeam că ești din Kuweit după poza de la profil.

| vatadezahar24 explică (pentru anonim_4396):

Am lucrat în UAE, KSA și Kuwait ca și actrița, era normal să bănuiești asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru vatadezahar24):

Am crezut că ești model care face reclamă la bijuterii din Kuweit.

| relian a răspuns (pentru vatadezahar24):

Eu am fost unde am spus in Cipru, am stat in partea cipriota, in mai multe orase. Apoi am mers la Nicosia si am vazut chestia ce am spus.Chair am trecut in partea turca, eu avand pasaport american am trecut fara probleme, mai eram cu cineva care avea pasaport UE deci n-au fost probleme.
Neam dus acolo la ei era un bazar de asta f mare, exact c a la piata la tirg in RO pe vremuri laughing apoi am zis hai sa mergem in oras sa vedem cum este.
Cum am spus atmosfera de aia comunista cum, era cindva si prin RO, aceleasi blocuri comuniste, strazi, in sf, se vede diferenta cum am spus, spui ca treci in timp, te duci inapoi.

Oamenii la bazar au fost ok, turcii aia sociabili asa cum spiui si tu prietenosi, te imbie sa cumperi, n-au fost probleme.In oras mai pustiu, doar noi ce eram si mergeam pe starzi.Nu gaseam un telefon sa sunam un taxi sa vina sa ne ia laughing a trebuit sa intram intr-o cladire, era o firma si era acolo cineva a sunat pentru noi un taxi.

Acu ca ai intrebat sa viu in Israel si la voi, dupa sa aleg sau sa zic care ar fi mai ok.
Din expeprienta mea cu cipru, sincer iti zic am ales sa stau in partea cipriota laughing te simti mai bine, te simti mai in siguranta.
Chestia ce spui tu, sau arati, este doar de suprafata, te simti bine in palestina sau cum so numi pentru ca e o experienta noua, dar te simti asa doar pe moment nu sa stai acolo sa locuiesti.

Cunsoc romani care is in Israel si prefera toti israelu fata de palestinieni.Bine ca si aia is oameni, dar prefera sa stea cu palestinieni in Israel nu in alta parte.

Nu am fost in israel sincer nici nu intetionez laughing merg pe idea ca locu sil face frumo fiecare om, asa ca pe mine nu ma da pe spate sa vizitez oarse, mnus genul cand vede Duabai sa zica wow sa ramana cu gura cascata.

Merg cum am spus cu aia care muncesc, cu cei care respecta legile, nu conteaza de situatie, legea este lege trebuie respectata, daca incalci, atunci automat nu mai esti o persoana buna.

Vad cineva pe aici spune ca israelienii omoara tot ce misca, stie el ca asa este? Spune ce vede pe la TV ce vad alti, nu ce vede el.
Traiti in israel va dau aia de toate, dar cand vin kamikaze le tineti partea laughing hai sa fim seriosi, ii a scundeti prin case, ii dositi, le dositi arme bombe etc, sa ce? Sa va bombardeze tot pe voi, sa bombardeze pe cei care va dau de micare, cam asta se intampla.

Ba daca nu-i Israel pe acolo, daca nu va trimite UE, SUA ajutoare acolo in fisia gaza voi muriti, pur si simplu voi acolo traiti ca niste lipitori, nu produceti nimic, absolut, doar consumati resursele ce va cara fraierii.

Puneti ba fundu la munca, ai vazut ceu facut israelilnii acolo la ei, cum, arata israel si cum arata ma Fsia lu peste prajit? Spui ca traiti in epoca de piatra, nu va e rusine sa stai ca niste lipitori, pe spatele altotra?
Nici apa de baut nu aveti, dar aveti pretentii sa va dea pamaintu israel inapoi ca ar fi al vostru/
Serios? Pai asa vin si mai nstiu eu care macedonia sa ceara inapoi juma de continent ca a fost al lor cindva, ca Alexandru macedon avea paminturi peste tot laughing

Deci de as fi pe acolo as prefera sa stau in Israel, iar daca gasesc ceva palestinieni sau palestinience bune happy prefer sa stau cu ei dar tot in israel, unde mi se asigura ceva conditii si siguranta.

Bine si daca as sta in fisia Gaza banui ca nu se leaga nimeni de mine ca barbat, dar ce faci daca esti femeie, si nu porti batic gen ninja?
Ca barbat umblu cum vreau, nu se leaga aia de mine, dar poate sa dea peste mine cine stie ce bomba laughing iar chestia asta sigur nu ma face happy.
Plus daca cumva dupa o vreme vad aia ca nu frecventez biserica voastra o sa bat deja la ochi si cine stie ce mai patesc.
Ori daca asa in ceva discutii amicale, normale pentru mine spun ca eu nu-s de acord cu religia lor si cu ce faceti voi, ma pot trezi cu gitu taiat laughing desi aia la inceput is prietenosi cum spui.

Anm avut o discutie cu ceva arabi in avion odata, le-am spus, de ce va purtati asa cu femeiule, de ce trebuie sa se acopere? Pfff se uitau la mine mirati sau nu stiu bine sigur nu. Earau tineri, le-am zis sinteti tineri, de ce sunteti asa de indoctrinati? De ce nu respectati pe toti, femei copii, femeile nu-s egalu vostru, nu-s oameni? Zic nj uita ca pe tine pe voi tot o femeie va facut.Au amutit nau mai zis nimic.Dar eram in avion laughing de as fi fost la tine unde spui, eram de mult aruncat in aer laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru vatadezahar24):

Frumoase mașini folosesc ăia din Kuweit care fac reclamă la bijuterii în Kuweit.
Sunt sigur că ai stat foarte confortabilă în ele cât timp a durat ședința foto cu bijuterii.

| vatadezahar24 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt model, am avut doar o carieră de actorie, în mai multe teatre pentru copii, in mai multe țări arabe printre care și Kuwait, am renunțat intr-un final și acum mă focusez pe alta cariera

| relian a răspuns (pentru vatadezahar24):

Vrei sa vezic e opinie au romani spui tu. Este in regula, dar gindeste ce parere poate avea un om care se afla la distanta de mii de km de tine? ce sa stie romanii, decat ce li se arata la tv? Deci nu ai ce idee sa iti faci, mai ales ca multi romanii spun si accepta doar ce li se baga sub gusa, ce li se afrata la tv, pe net si etc.

Tu daca spui ca ai trait acolo, da poti avea ide, ai opinia ta, ca ai fost la fata locului.
Dar la fel de bine si opinia ta poate sa nu fie aia corecta, corect? Iti dau un exempu tot din Romania, sunt oameni care au trait seci de ani pe timpul comunismului si ei sunt de parere ca pe atunci era mai bine.
Chair asa oare sa fie, oara ala este adevarul ce spun acei oameni?
Eu ma indpoiesc ca ala ar fi adevaru.La fel si opinia ta poate sa fie subiectiva, tu poti tine partea cuiva, depinde ce educatie ai, ce ideologiii ai.
Sa spuna corect trebuie sa vina o persoana neutra de zona aia, cineva care se pricepe la analiza societatile umane si ala sa faca asa o caracterizare si sa spuna cam care ar fi de fapt adevarul acolo.

Asa fiecare spune ce iteres are, nu care ar fi de fapt adevaru.E cum am zis eu, daca cineva te asuporeste in Israel probabil este pentru ca ai facut ceva, pentru ca nu vad sa fii o persoana linistita si sa vina cineva sa te ia la mai stiu eu ce.

Daca voi iesiti si tineti partea la kamikaze laughing daca faceti chestii care nu-s elgale este si normal ca aia sa va ia la rost.Bine tie si la toti pe acolo vi se pare normal sa faceti ce faceti, dar nu e asa.

Cum am spus e tara lor, faceti ce spun aia, te supui legilor de acolo.

Legat de ce treaba ai tu cu moscheea ce am spus, am vrut sa arat ce fac arabii in SUA si ce face in rest.Dar arabii de aici nu-s e pling ca ar fi asupriti, ca nu is lasati sa stiu si eu sa arda steaguri straine in strada, sa puna indicatoare in limba araba si alte chestii genul asta.

Aici al dreacu se supun legilor laughing dar stii de ce? Pt ca arabii de aici nu-s ca cei de acolo, astia de aici au fugit de acolo tocmai ca nu le place ce se intampla acolo.
Am vorbit cu un arab din Lebanon, omu a zis ce sa fac frate acolo, dau aia cu bombe stai aici linistit,.Am un amic din Iraq cu facultate facuta acolo omu o zis ca el nu-i fanatic, ca nu-i curios de legile alea religioase, de aia o plecat de acolo, nu-i place acolo, nici ce legi is nici ce fac oamenii acolo.

Anm arata de moscheea aia sa iti arat ca se aplica legea, iar daca tu te simti altfel asuprita sau ca nu ti se face dreptate, esti libera sa pleci, e tara lor faci ce spune legea.

Simplu, restul is povesti, discutam chestii fara rost.Ca is unia care tin partea alora, am spus fiecare ce interese au.

Romanii ce sa creada? Cred ca in comunism era mai bine ca acum, unia din ei, putini, laughing au dreptate tu ce crezi? Nu poti avea opinie pentru ca tu nu ai fost, trait pe atunci in acel regim sa stii, doar ce ai citit, ce ai vaut la TV iar acolo is spuse si scrise chestii ce au zis unia, nu ce s-a intamplat in realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru vatadezahar24):

Bine, sunt sigur că așa e cum spui.
Spor mai departe în carieră.