| vatadezahar24 a întrebat:

Ce părere aveți despre protestele pro-palestiniene și cum se desfășoară acestea? Văd tot mai multe la televizor în ultima vreme, și din câte știu sunt cele mai populare la momentul actual în România. Ce părere aveți despre ele?

48 răspunsuri:
| vatadezahar24 explică (pentru relian):

Mi-am dat seama foarte ușor ca ai trăit vremurile comunismului

| KovacsB a răspuns:

Oamenii protesteaza cand vad atata nedreptate.
Ceilalti sunt tot un fel de oameni dat mai miopi si cu defecte de auz.

| relian a răspuns (pentru vatadezahar24):

Ma inviti la tine, asa spui? Daca am unde sa stau si is ceva conditii decente vin, daca vin la tine, nu asa de unu singur laughing
Si merg si in Israel.
O saptamana nu cred ca e mult, asa ca asteapta sa te vizitez, lasa adresa laughing
Dar vad ca tu esti in RO, ce palestinianca esti cand tu esti in RO scrii romaneste.
Esti cumva la facultate, ori intentionezi? Am vazut intrebi daca la medicina sau la Farmacie.
Depinde ce iti place si ce stii sa faci. Daca mergi la faculatte doar asa sa faci si tu un ban dar nu te prea pricepi, alege farmacia, merge si la medicina acolo un medic de familie, nu trebuie sa stii nimic, dai trimitere la specialist laughing

Dar eu din geografia ce o stiu Ppalestina nu exista ca tara, deci unde anume ma inviti? Gaza sau West Bank? Ori v-ati tras voi o tara ceva altundeva.
Pina una alta teritoriile alea is alea israel.

Sa te intreb ceva asa ca idee, eu is neutru dar intreb uite o palestinianca.

Gaza a fost sub ocupatie Egipteana corect? West Bank sub Joirdaniana asa-i? Intreb si eu ca idee, cimnd au fost sub ocupatiile acestor tari, de ce nu va venit ideea sa va trageti tara? De ce nu va razboiati cu egipteni sau cu jordanieni?

v-ati trezit acu ca vreti si voi tara, de ce sute de ani sau mia de ani, ori de cins ati fost pe acolo nu v-ati gindit sa va trageti si voi tara?

Erati sau sunteti tot arabi corect, inconjurati de arabi, va era mult mai usor sa va faceti o tara, chiar daca ar fi fost sub dominatia Egiptului ori a cui mai era pe acolo.
Asa cum or fost tarile romane, ele au ramas ca tari, desi erau sub dominatie straina.
Voi de ce nu v-ati tras tara de pe vremurile de glorie ale arabilor?

A cand ati vazut ca isi fac tara altii, adica dusmanii vostri de moarte hai sa va trageti si voi, sau sa nu-i lasati pe aia sa faca asta,.
Ca sa vezi ce ticalosi is unia laughing

ONU care este o organizatie care are insemne imperiale laughing alea fostului imperiu Roman vrea self-determination acu, dar daca ii iei la rost, dacai intrebi ce parere au de fostul imperiul roman, ce fac? Ii glorifica pe ala ii ridica in slavi, desi aia erau imperialisti, dar ei cer altora self determination, ba ne lesi cu povestile astea./

Voi la fel vreti tara dupa ce na mai ramas nimic de facut, is 2 peritorii mici, mai ales Gaza si distantate v-ati trezit ca vreti self determinaton dupa ce vau luat everii, inainte cand erati sub egipteni si jordanieni nu erati curiosi de self determination laughing nu va interesa sa va faceti tara.

Ca sa vezi ce oameni frate.Acu fortati o tara care si-o tras si ei tara, sa va cedeze teritorii sa se destrame aia ca asa vreti voi, ca vreio voi sa distrugeti ce au construit aia frumos. Prt ca voi asta faceti pe unde treceti dosr distrugeti tot, prafu ramane in urma voastra laughing

Ok hai astept invitatia aia sa viu la tine in Palestina, nu ma sperii de nimeni stai linistita.

| relian a răspuns (pentru vatadezahar24):

Ey nu am trait vremurile coministe, ti-ai dat seama gresit.Cum am spus ai opinie care e doar a ta laughing is lamurit de opnia ta legata de locu unde spui ca te-ai nascut, dar ai plecat de acolo de bine ce era.
Daca iti povestesc despre fostele tari romane aia inseamna ca am trait vremurile alea? Interesanta logica ai, dar nu ma mitra, doara esti palestinianca nu laughing

| relian a răspuns (pentru vatadezahar24):

Tu vrei sa spui ca un om indoctrinat de mic copil se poate schimba? Ai exemplu linga tine, voi palestinienii, arabii in general, tu te-ai schimbat?
Ba, voi nu va schimbati nici de va nasteti in alte tari, poti sa te fi nascut in SUA si tot ideile alea le aveti, pentru ca de mici copiii, de sugari aia va indoctrineaza cu ideile lor arabesti. Odata ce esti indoctrinat de mic, nu te mai schimbi veci.Despre ce desene animate vorbesti tu?
Nu este nimeni fortat sa creada ce? Daca esti copil faci tu ce vrei? Faci ce spun parintii, iar daca ai aprinti arabi, kamicaze scrie pe fruntea ta laughing
Daca ai parinti fanatici religiosi la fel, nu faci tu ce vrei, faci ce ti se spune.
Daca ai parinti care nu te forteaza de copil la nimic, atunci crezi ce vrei tu.
Asta este cazul meu, la care parintii nu mau fortat, nici macar nu mau indemnat sa merg la biserica, desi mama este credincioasa.Niciodata nu mi-a zis du-te ma si tu la biserrica sau hai cu mine.
Parintii mei sior lasat copiii sa aleaga ei ce vor in ce priveste religia si alte chestii genul asta, sa alegem noi ce femeie, barbat vrem, sa alegem daca vrem sa credem in religie sau nu, si asa mai departe.

Asa da alegi tu, dar cand de sugar esti dus la biserica de maicata ce faci, mai ai de ales, cand tu cu biberonu in gura pentru prima data auzi Isus in sus isus in jos ti se baga asta zi de zi in cap mai poti mai tirziu sa alegi ceva?

Se vede ca esti o adolescenta care incearca sa o faca pe grozava ca ar stii ceva laughing
De ce nu ai ramas la tine in Palestina sa iti ajuti poporu, ai fugit, ai dat bir cu fugiti si faci gura mare de la distanta doar laughing asta da patriotism, nu-i de mirare ca acu v-ati trezit ca vreti si voi tara dar sa va faca altii, sa va hraneasca altii nu voi

| TimberWolf a răspuns (pentru vatadezahar24):

Revolutia din '89 cand s-au sacrificat in jur de 1500 de oameni pentru libertate, securistii si trupele usla care i-au ucis nici nu au fost pedepsiti, au scapat basma curata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fie pace si voie buna

| vatadezahar24 explică (pentru relian):

Vorbești mult și aiurea. bănuiesc ca trebuie sa te învețe "o adolescenta care sa o facă pe grozava ca ar știi ceva" care e diferența dintre islam și extremism, palestinieni musulmani și palestinieni creștini, iar lista continuă. femeile palestiniene sunt respectate peste tot în lume, inclusiv in Romania pentru modestia pe care o au. Acel batic "ninja" se numește niqab ca să știi și tu, și nu are nici o legătură cu problema în sine, este o alegere pe care femeile le fac, și pe tine nu cred ca te privește subiectul asta pentru ca este evident ca nu ai de unde sa știi multe despre el, probabil pentru ca îți pierzi vremea pe CNN sau ProTV și tragi concluzii în neștiință de cauza. "Ai avut o discuție cu ceva arabi in avion odată", tind sa cred ca tu ai observat pe ei ca sunt bruneți cu ochii căprui, cu pielea mai închisă, și ca probabil vorbesc o limba asemanătoare cu araba. Mie mi se pare ciudat să adresezi o astfel de întrebare cuiva care probabil nici nu știe sau nici nu îi pasă despre ce vorbești, era și normal să se uite ciudat la tine. Și eu aș fi reacționat la fel rolling on the floor
"Plus daca cumva dupa o vreme vad aia ca nu frecventez biserica voastra o sa bat deja la ochi si cine stie ce mai patesc" ești spălat pe creier grămadă…există atâtea biserici ortodoxe și catolice în Palestina pentru ca acolo există o mare populație de palestinieni creștini care nu sunt liberi sa își practice religia de soldații israelieni, dar ce să știi tu…
"Nu am fost in israel sincer nici nu intetionez merg pe idea ca locu sil face frumo fiecare om, asa ca pe mine nu ma da pe spate sa vizitez oarse" Nu, eu chiar te rog sa mergi in Israel sa vezi ce bine primit vei fi, de evreii pe care tu ii iubești așa mult și pe care ii susții. Ai auzit vreodată de termenul "Nakba"? Dacă da (însă nu prea cred), chiar sunt curioasă ce părere ai despre el.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru TimberWolf):

Oficial poti merge acum la magazin sa cumperi ob-uri.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru relian):

"nor fi niste oameni civilizati ori cu capu unde trebuie"
Ba da, tocmai, astia civilizati si educati au timp sa protesteze, restul sunt ocupati cu saracia cotidiana.

| dullcat a răspuns:

Fiecare este liber sa protesteze pentru o cauza care il misca profund, nimic gresit aici.

| dullcat a răspuns (pentru vatadezahar24):

Ai crescut in Romania? Vorbesti/scrii foarte bine in romana, sunt impresionata.

| vatadezahar24 explică (pentru dullcat):

M-am născut aici, dar nu am crescut aici. Ești o scumpă, mulțumesc!

| dullcat a răspuns (pentru vatadezahar24):

Aa, am inteles. Apreciez, haha!

| vatadezahar24 explică (pentru dullcat):

Și eu apreciez, mulțumesc mult!

| relian a răspuns (pentru vatadezahar24):

Nu fa praf cand vorbesti laughing arabii se uitau la mine ciudat, adica nedumeriti, pentru ca nu se astepta ca cineva sa le spuna asa direct ce am spus eu lor laughing
Tu araboaica sau ninja ce esti, afla ca cunosc mai bine arabi dec it tine, si tot ce tine de rahatu de batic ninja, tu habar nu ai de asa ceva ca esti o corcitura nici romanca nici araboaica, cine stie ce rapanos o fi avut maicata sau are si teo facut pe tine laughing
Eu nu-s curiios nici de evrei nici de arabi, stau bine unde sint.Esti o rapanoasa care spune pe TPU basme, mare actrita de fime pentru adulti laughing hai du-te cautati clienti pe alt webiste, de mai spui ceva te si raportez, ca ai intrat pe aici sa cauti clienti.
Ati invadat tot netu asta, nu mai stiti cu ce vrajeli sa mai veniti.

| vatadezahar24 explică (pentru relian):

Câte clase ai?