| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot pati daca am acoperit pe patronul firmei unde lucrez, sa faca evaziune fiscala? Stiind ce face nu am anuntat autoritatile dar a venit ANAF inopinat in institutie cand patronul si eu eram plecati (probabil anuntati de vreun coleg "binevoitor") si a descoperit tot. Patronul m-a "momit" sa o fac, oferindu-mi cadouri si prime la salariu, evident, fara stirea colegilor. Daca declar si cooperez cu autoritatile, ce mi se poate intampla?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este cea mai buna solutie! Necooperarea cu autoritatile duce la o pedeapsa mai mare. Asa s-ar putea sa primesti si propunere (Din partea procurorului de caz) sa scapi doar cu o penalizare mica (o amenda penala).

13 răspunsuri:
| Stropdeploaie a răspuns:

Este posibil ca patronul sa scape cu o pedeapsa mai mica. iar tu sa incasezi toata pedeapsa! Poti dovedii ca patronul ti a oferit mici atentii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Stropdeploaie):

Nu pot dovedii asta. De ce as lua eu pedeapsa cea mare cand el a mășluit actele si a facut evaziunea? Eu doar l-am acoperit.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o sa cooperezi poti face o intelegere cu procurorul si o sa scapi cu o pedeapsa redusa cel putin cu o treime sau chiar fara pedeapsa, depinde de situatia de fapt.

| RAY a răspuns:

Cool,ma minuezi pe zi ce trece, ai grija sa nu o patesti, el scapa ca are banii dar poate da vina pe tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu cred ca are cum pentru ca sunt dovezi care-l incrimineaza. Eu doar l-am acoperit.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow deja il acoperi si el, ce romantic

| Stropdeploaie a răspuns (pentru anonim_4396):

E ai sa vezi. tu. sa ne tii la curent!

| RAY a răspuns (pentru Stropdeploaie):

La ce voltaj preferi?

| Vvistula a răspuns:

Daca nu se afla de complicitatea ta nu patesti nimic, daca se afla nu are rost sa cooperezi. Mai bine intrebi un avocat.

| relian a răspuns:

Ce spui ca a facut seful tau, a cui era raspunderea? Ma refer cine semna documentele el sau tu? Deci a cui era acea raspundere ala va plati.In cazul asta daca seful tau era raspunzator, tu nu ai ce pati, nu are nimeni ce sa iti faca.
Nu ai spus ce companie, privata sau de stat, nu ai spus care era sarcina ta, sau ce raspunderi aveai tu.
Deci eu zic ca pe ala o sa il ia la rost ANAF nu pe tine.Cine raspunde de ce s-a facut acolo acea persoana va si raspunde.
In cazul in care raspunzatori sunt mai multe persoane, atunci toti vor fi taxati, pentru ca in cazul ala nu poate face magarii doara o singura persoana, fara ca restul sa nu stie.
Mai exact cine dadea cu pixu pe documente aia vor raspunde, restul nu au nici o treaba.

| alex495 a răspuns:

Da, te baga ca complice ca ai fost mana in mana cu el si nu l ai,, dat in gat" la Anaf cum a facut colegul tau. Daca ati putea cumva sa,, ascundeti" sau plusul acela la salariul si atentile sa fie demonstrate ca erau pe merit ( erai cea mai buna angajata din firma etc) te scoti basma curata. Dar daca cumva colegul s-a prins de aceste bonusuri, pe tine te acuza de tainuire ( ce am spus mai sus) si sef evaziune fiscala.
Acum depinde despre ce suma este vorba, daca este una infima ii da amenda si pun sechestru ca sa si recupereze paguba anaf ul, daca este mai mare se poate ajunge si la puscarie, chiar si pentru complici ( nu te speria, cu suspendare si maxim 2 3 ani)

| danbnz a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti complice.

| Violleta2022 a răspuns:

Faci puscarie, la fel cum o sa faca si seful tau!
Tu pentru declaratii mincinoase si acoperirea unei infractiuni, el pentru evaziune fiscala.
Cum impartiti banii din evaziuena fiscala, ca doar iti da banii ca sa taci din gura, evident la tribunal, el va declara ca a impartit banii cu tine, deci, si tu vei intra la "evaziune fiscala".