| anonim_4396 a întrebat:

Ce salariu minim este in Austria? Oficial nu exista dar ce medie este? In Germania, net este 1200 euro.

15 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

In Austia e €2, 324 net

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Ai scris si tu o cifra sa fie acolo nu?
Ti a dat la zaruri?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oficial nu exista, adica nu e impus de guvern, dar este o intelegere intre angajatori sa fie undeva la 1500euro minimul

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Poate nu ai citit intrebare

"Ce salariu minim este in Austria?"

Sau nu prea esti in stare sa faci diferenta intre minim si mediu?

| BroascaCuElice a răspuns (pentru suntserios):

Si restul intrebarii ai citit-o?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Da, si spre deosebire de tine am si inteles.

Omul a intrebat care e media salariului minim
Nu salariul mediu.

| BroascaCuElice a răspuns (pentru suntserios):

Media salariului minim depinde de domeniul in care muncesti, iar minimul ala de 1, 500 despre care vorbesti tu o sa intre in vigoare doar din 2020, cea mai mica medie a salariului minim fiind de €1, 325 in industia textila

| Laur195 a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Pai da omule, in medie... unul poate sa aiba si 5000 de euro salariu iar altul doar 1000, se face o medie...Dar asta nu inseamna ca 2, 324 e salariul minim in Austia, nici in tarile cu mult mai dezvoltate nu poti avea ca salariu minim asa o suma mare

| sierra1 a răspuns:

Salariul mediu în UE inclusiv pentru Austria îl vezi aici:
https://www.reinisfischer.com/average-salary-european-union-2018

| BroascaCuElice a răspuns (pentru Laur195):

N-am zis ca 2, 324 e salariul minim, salariul minim depinde de domeniul in care muncesti

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Nicidecum, salariul minim depinde de economia tarii. Minimul de care vorbesc eu o sa intre in vigoare legal in 2020 la fel cum in Romania e legalizat la 1900ron. Pana atunci e doar o conventie sa fie stabilit la 1500 euro.

Cifra pe care ai dato tu este suma salariului mediu pe economie. Nicidecum media salariului minim. Sper ca ai priceput acum

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu, este pe Wikipedia, http://prntscr.com/k9wf8e primul numar este salariul in euro, net.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Aaaaaaaaaaa. scuze, n-am observat ca lui i-ai spus.

| Laur195 a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Pai, ai citit si tu intrebarea? Scrie clar SALARIUL MINIM din Austria...si salariul minim nu depinde de domeniul in care lucrezi, depinde de tara si economia sa