| pr0fu a întrebat:

Ce se întâmplă când te legitimează un polițist?

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

În mod normal, nimic.

| mr009 a răspuns:

Dacă n-ai făcut nimic ilegal, e totul în regulă. Dar trebuie să ai la tine actele, altfel te poate aresta.

| pr0fu explică (pentru mr009):

Doar am bătut mingea în parc când a sunat o nebună. I-am dat cnp-ul, numele și data nașterii ( am 14 ani ). Presupun că o să ma bage în ceva bază de date, dar altceva?

| baru a răspuns:

Denota ca esti vizat...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai savarsit vreo infractiune sau contraventie nu se intampla absolut nimic.
Si daca n-ai facut nimic nu te baga in nici o baza de date.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ești oprit în trafic sau pe stradă de un polițist înseamnă că ești vizat cu ceva sau e un control de rutină cu un anumit scop.
Conform noului proiect legislativ, persoana legitimată are dreptul de a fi informată verbal, de către polițist, cu privire la motivul legitimării.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimic daca nu ai savarsit nicio contraventie sau infractiune

| mr009 a răspuns:

Și mie mi-a luat mai demult datele un polițist că m-a atacat un derbedeu, dar nu am pățit nimic. Dar, de-atunci nu m-a mai atacat nimeni, pentru că l-a legitimat și pe respectiv. Cred că i-a speriat.