| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate face pentru a se evita TRAGEDIA INIMAGINABILA de la clubul Colective?

Nu pot sa cred ca un club care nu are iesiri de urgenta si sistem de stingere a incendiilor sa functioneze!

Mai ales ca peretii erau izolati cu cel mai ieftin material antifonic care a ars instantaneu!

E incredibil sa te duci sa te distrezi intro tara europeana si sa arzi de viu!

Răspuns Câştigător
| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns:

M-ati innebunit cu tari civilizate. A devenit un cliseu deja. Cele mai celebre astfel de incidente au avut loc in USA("mama" fascismului... aaa, pardon, "democratiei"), dar si in tari precum UK, Germania, Olanda, Franta etc. : https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nightclub_fires. Noi, fata de aceste tari nu mai suntem vasale, pentru ca vasalii mai aveau un cuvant de spus fata de statele suverane, ci suntem nici mai mult, nici mai putin decat o colonie fata de aceste state, care, oricum, nu sunt nici ele conduse de presedintii lor, ci doar au statut privilegiat fata de mafie pentru ca acolo locuieste si produce bani aceasta mafie si monedele acelor tari sunt monede de referinta(cel putin dolarul american). Nu vad de ce trebuie neaparat sa inlocuim populatia bastinasa care se trage din stramosii care pana nu de mult, cu vreo 70 de ani in urma, se aparau cu vitejie pentru pamantul NOSTRU. De ce nu am putea avea o tara cat de cat civilizata cu locuitorii actuali, dar, cu presedinti patrioti si care au grija sa se respecte legile tarii(si sa le schimbe/elimine pe cele rele, in functie de caz, dar si sa adauge legi bune care inca nu exista) cu aceeasi sfintenie pe care crestinii de rand sunt in stare sa respecte legile crestinesti? De acord la faptul ca pana nu iesim sute de mii, sau chiar milioane de oameni in strada nu se schimba nimic, insa trebuie sa ne punem toti o intrebare(de fapt doua) la care daca nu suntem siguri 100% de raspuns mai bine stam acasa: stim pentru ce protestam si de cine trebuie sa ne eliberam? Unii protesteaza pentru taieri de salarii/pensii, altii pentru ca ii deranjeaza aeroportul ca ii prea aproape, altii pentru ca vor mancare mai sanatoasa, altii pentru ca nu sunt autostrazi, altii pentru ca sunt prea multe biserici si unii pentru ca il vor dat jos pe (marioneta) Ponta, altii il vor dat jos pe Rothschild, altii il vor dat jos pe Junker si sa plece FMI-ul din tara s.a.m.d. Asta nu inseamna decat haos si daca nu protestam TOTI, intr-un glas, ACELASI lucru, nu vom avea sanse prea mari sa rezolvam ceva, decat efectele cauzelor. Ceea ce nu inseamna decat ca aceste cauze ale relelor(cei care conduc lumea din umbra) vor putea sa ne subjuge prin alte efecte de care ne vom da seama si mai greu de unde vin si astfel Oculta va putea sa isi vada linistita de treaba(de exploatare) daca noi nu mergem direct la SURSA problemelor si "ne luam tara inapoi" schimband doar marionete care sunt doar efectele relelor, pe care noi percepandu-le ca fiind cauze, dupa ce facem o "revolutie" ca in 89' credem ca tot cei care ne "conduc" sunt de vina, desi, oricine ar fi in fruntea statului, daca poate sa fie ales(chiar daca noi votam din cei selectati de oculta) de Oculta, clar ca nu va fi prea diferit fata de anteriorul presedinte din moment ce va fi tot o marioneta precum "conducatorul" pe care l-am dat jos. Daca nu putem sa ne eliberam de Oculta, macar sa punem la conducere(daca putem) unul care e impotriva lor. Dar, cand noi ne punem sperante in sistemul de vot, cand, ajung sa candideze doar oamenii cu legaturi cu masoneria(vezi Iohannis), cu mari afaceristi(dubiosi), cu bolsevici(vezi Iliescu) etc. si nu punem unul de-al nostru, cu adevarat patriot si fara legaturi cu mafia, dar si foarte destept, nu vom rezolva niciodata decat probleme de fatada, ca sa ne mai amageasca un pic mafia pentru a nu ne revolta impotriva ei, sau, mai rau, nici sa nu ne prindem ca ea exista. Oare cate marionete trebuie sa mai schimbam ca sa ne dam seama ca nu suntem condusi de cei care ii vedem pe la televizor? I don't want to see

25 răspunsuri:
| Frumystefy a răspuns:

Stai langa usa

| Anonimuserr a răspuns:

Căi de acces mai multe și evident deschise. Nu doar 1 ușă și alta blocată.
legi clare, controale foarte riguroase din partea OPC-ului. Din câte am auzit și eu trebuiau minim 6 căi de acces pentru acea hală dezafectată. E foarte trist, e teribil când stai să te gândești că acolo a existat iadul pe pământ.
Este o tragedie majoră într-un stat democratic ca al nostru.
Dar evident patronii umblă după profit, după bani și îi doare la bascheți de siguranța clienților. Bani să iasă și atât.
Dacă erau multe căi de acces (uși deschise) sunt sigur că se putea evita tragedia.
Putea să existe și un sistem de stingere a flăcărilor în toată hala aia, sau mai multe extinctoare, să existe în multe zone. E normal ca să zic așa ce s-a întâmplat din moment ce siguranța era 0. Acumn presistă și va persista o durere profundă în sufletul părinților care și-au pierdut copiii nevinovați.

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns:

Eheeee... si cate cluburi ca asta functioneaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Tavy09):

Tu mai bine ai pune mana pe gramatica

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Pai si nu ar trebui inchise? laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu cred ca asta inca era bine. sunt atatea care implica pericole mult mai mari

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Multe chestii "ar trebui", plus ca discutiile astea sint la panarama cum a fost cu ciinii vagabonzi cind a mai murit cate unul-altul. Nu se va rezolva nimic. Si o spune asta un personaj optimist. Se va rezolva cind vor da afara pe TOTI de la autoritatile de control si vor aduce angajati din Germania, Elvetia, alte tari civilizate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Mda...ce gandire ai....deci tu ai un club in care ai voie doar cu 80 de persoane dar de fapt primesti 400!

Nu ai iesiri de incendiu!
Nu ai instalatie de stingere a incendiilor.
Si nu ai autorizatie de la ISU pentru focuri de artificii.

Si in plus antifonarea este fa uta cu cel mai prost material posibil care arde instant...

Mama ce bine era clubul asta...

| Anonimă1666 a răspuns:

Să mergi la un club mai bun și să ai habar despre siguranta. Eu nu inteleg de ce usa de urgenta era blocata..era acolo de ornament sau cum? Trăim intr-o tara in care pe majoritatea organizatorilor ii doare in fund de oameni, ca doar na, banii conteaza. Siguranta trebuie sa fie pe primul loc. In situatia asta bisericile nu au ajutat la nimic si avem asa putine spitale ca au anuntat cod rosu, nu se descurcau cu 164 de persoane. Dacă vine un cutremur mai mare suntem dusi, dar lasa..la ce ne trebuie noua spitale? Hai să investim banii in biserici. Dacă ne rugăm la Arsenie Boca, dacă ne inchinam la termopane, daca facem 7000 de cruci cand trecem pe langa o biserica o sa fie ok, D-zeu o sa aiba grija de noi. Biserica e o manipulare jegoasa si atat.Asta e Romania.Siguranta=0.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Huo bre, nu am zis ca era bine... am zis ca exista mai rau.

Prin centrul vechi sunt cladiri care pica pe tine, la propriu. Mie mi a cazut o bucata de tencuiala in mancare. Si acolo nu e nevoie de factorul uman sa declanseze un dezastru.

Aici era suficient sa nu dea niste idioti artificii in spatiul inchis si nu se intampla nimic, da ma gandesc ce se intampla in centrul vechi daca vine un cutremur... nu mai evita nimeni nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Tavy09):

Laso balta...e peste capacitatea ta de intelegere...
La culcare..maine ai ore

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Ai mare dreptate!

Dar asta nu se va intampla nici o data!
Mai ales la ce corupti ne conduc si ce legi de cacao avem.

Niste proteste sau o petitie ar putea avea o influenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici nu era inregistrat clubul, nici macar pompierii nu stiau de existenta lui, nici nu l-ar fi aprobat. Pacat, mare pacat!

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Proteste adevarate, nu petitii. Proteste = SUTE DE MII de oameni in strada. SUTE DE MII. Altfel nu se schimba nimic.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru KodrutZ):

Mai ales in Centrul Vechi.Mai au putin si cad peste lume.

| mont a răspuns:

Trebuie respectate normele existente, nu sunt de ieri doar ca nu sunt respectate. La momentul aprinderii artificiilor era nevoie doar sa fie cineva instruit si sa aiba la mana pe un instinctor si nu apuca sa se extinda incendiul. Apoi tineti cont ca se putea si mai grav: daca focul se declansa in dreptul singurei usi greu mai scapa cineva cu viata!

Imi plac cluburile, la fel ca majoritatii tinerilor, de acord, insa mergem sa ne distram, nu sa ardem de vi acolo! Vrem cluburi in siguranta.

| SNAKECOM a răspuns (pentru Anonimă1666):

Mdaaaaa absolut dreptate.

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Multumesc pentru funda, TabFury! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Maine cine se duce la munca? laughing O zi de proteste nu ajunge.Nici 5 zile.Care aptron isi invoieste muncitorii cel putin o saptamana sau mai mult.Ca astia de sus s-au invatat cu protestele. Ste c in cel mult doua zile se calmeaza situatia.Trebuie ca fiecare om,fiecare patron (ceea ce nu cred ca le convine patronilor) fiecare suflare de la A la Z inclusiv fortele de ordine care stau la dispozitia celor de sus,sa fac o revolutie morala, chiar adevarata. Aprindeti o lumanare in memoria celor morti si dupa aceea aprindeti ai multe la guvern, parlament, presedintie, peste tot. Asa se schimba ceva.Ne e frica de stat.Cine este statul daca nu noi? Noi inca nu stim ce putere avem, dar au bagat frica in noi.Multi tineri sunt zmei pe net dar afara tremura carnea pe ei, nu mai sunt tinerii din 89. Acum ne e frica si de un taras in armata. darmite sa isi dea seama ca o revolutie se las cu multi morti. Un protest este apa de ploaie. E frig bre, si mai bine este la butoane in cas langa calorifer, iti zic eu.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Tinerii din 89 au fost de fapt aia din Piata. Cei pe care i-au gonit minerii direct prin USA, Canada, Germania, Suedia, samd. Procentul de lume din strada si in 1989 a fost INFIM. Nu e revolutie cind nu ai nici macar 20% din populatie in strada. La noi nu au fost nici macar 5%.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Initial oamenii au venit la specatacolul dat de ceausescu, atunci in ultima zi, oameni adusi de sindicatele din fabrici si uzine.printreei erau astia ce voiau sa actioneze, Unul a strigat Jos ceausescu si ceilalti au repetat dupa ei. Si asa a inceput revolutia.Toti la unison.Au fost multi instrada, depinde de ce oras zici tu.Eu am fost in Buzau si eram foarte foarte multi oameni, se tragea etc etc
iti trimit un video prin email, nu cred ca la-i vazut.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Tavy09):

Bai mucea pune pana pe gramatica si dupa vorbeste cu mine...

Hai la culcare ca maine ai ore!