| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate intampla daca am furat doua sticle de vin dintr-un magazin, vanzatoarea m-a vazut si pana sa ies din magazin m-a strigat sa ma opresc, dar eu am iesit pe usa si am fugit?
In magazin ramasese un prieten de al meu care a vrut sa plateasca vinurile dar angajata i-a spus ca nu stie ce am furat si de abia dimineata cand vine sefa se pot uita pe camere

Ce pot patii? Se uita pe camere, vad ca am furat, imi vad fata si ce se poate intampla dupa?

Suma furata in total este maxim 50 lei

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nimic, te vor vedea pe camerele video, fiind o chestie de timp pana vine Politia la tine acasa.
Nu are nici o importanta ca ai furat de 5 lei sau 50.000 lei, fiindca tot infractiune este si tot asa se pedepseste: cu amenda sau inchisoare de la 6 luni la 3 ani.

"Art 228 Furtul | Codul Penal:
(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Fapta constituie furt şi dacă bunul aparţine în întregime sau în parte făptuitorului, dar în momentul săvârşirii acel bun se găsea în posesia sau detenţia legitimă a altei persoane.
(3) Se consideră bunuri mobile şi înscrisurile, energia electrică, precum şi orice alt fel de energie care are valoare economică."

https://lege5.ro/......odul-penal

| Furnicuta000 a răspuns:

E foarte posibil sa te acuze de furt si sa iti faca dosar penal si tot tacamul. Singurul lucru care te poate salva e sa spui ca a fost un fel de gluma si ca tu ai crezut ca ramane prietenul tau sa plateasca. Ai si dovada in sensul asta, el s-a oferit sa plateasca. Deci nu ar fi chiar furt furt. In orice caz baga chestia asta la inaintare daca vei fi acuzat de politie. Mai bine mergi acum de dimineata, cere-i scuze patronului si poate nu o sa depuna plangere, inca mai poti sa scapi

| ioana748 a răspuns:

Deci,nu esti bun de hot. Te lasi de meserie si te duci la servici.
Incearca sa mergi la magazin sa achiti vinul si spune patronului ca a fost un moment de pierdere din partea ta si sa ti accepte scuzele, sa-ti ofere clementa.
Daca face plângere la politie te alegi cu inscrisuri in cazier, ceea ce iti poate afecta viata, totusi.
Dar, este viata ta, faci ce doresti cu ea. O arunci in pubela de gunoi sau incerci sa traiesti frumos si decent.
Toate cele bune,

| Cipi1212 a răspuns:

Din păcate este furt.

| Țoglă a răspuns:

Lasă le un plic cu banii și notița cu scuze. Poate retrage plângerea dacă se emoționează.

| Mindfulness a răspuns:

Zi că a fost o provocare pe tiktok și că vrei sa plătești ce ai luat.

| enanenane a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, dar el a zis ca nu ma cunoaste decat de o saptamana si ca vrea sa plateasca ce am furat, se cam vede ca a fost furt si nu o gluma.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru enanenane):

Deci ce s-a intamplat pana la urma?