| M25M a întrebat:

Comunism sau fascism?
Daca tot vad pe la comentarii si intrebari ca vin rusii, ca vin comunistii daca vin la putere usl-isti m-am gandit sa intru si eu in rand cu aceasta mentalitate. Usl-isti sunt vazuti ca niste comunisti( Basescu clar nu ca el a fost fortat sa fie membru PCR si ministru al trasporturilor in mandatele lui Iliescu) iar in analogie directa cu aceasta perspectiva eu cred ca este la fel de just ca cei din tabara portocalie sa fie etichetati sub marca fascismului. Ce a fost 8 ani de zile nu a fost democratie nu a insemnat apararea statului de drept cu libertatile si drepturile cetatenilor, nu a existat respectarea constitutiei de catre presedinte etc. ceea ce implicit seamana cu un regim totalitar nu?
Deci oare este mai bine sa continuam in fascism sau este mai bine sa vina comunismul? Au fost semne de democratie 8 ani de zile?
Este lovitura de stat sau nu stim notiunea si ne speriem de lozinci disperate si marsave?
Se incalca acum drepturile si libertatile cetatenesti prin acest referendum( sanchi cica e lovitura de stat) unde putem sa mergem sa decidem noi ce se va intampla prin vot sau suntem de acord nu lovitura de stat?
Astept pareri dintre cele mai diverse, rog insa fara invective ci doar cu argumente valide si fondate.

7 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Habar n-am ce se intampla acum dar sigur nici unii nu sunt mai breji ca altii si asta-i grav. pe de alta parte, parerea mea este ca poporul roman functioneaza bine doar daca ii sta cineva cu batul in spate, altfel nu facem altceva decat sa cautam metode de furacit si "facut" pe altii. nici comunism, fascism nici atat, dar e dovedit in democratii mult mai vechi decat a noastra ca sistemul care functioneaza de fapt si acum in marile tari civilizate - din Europa sau SUA - este cel coercitiv/punitiv. toti sunt foarte civilizati si bine organizati si functioneaza bine doar pentru ca exista si se aplica niste amenzi serioase pentru orice si daca nu se platesc aceste amenzi ajung foarte repede si usor la puscarie.

| shadovv a răspuns:

Problema este pusa gresit. Actuala forma de conducere nu este fascista sau comunista. Actuala forma de conducere este o tampenie! De fapt nici nu exista! Noi nu suntem condusi, noi suntem furati.

| M25M explică (pentru shadovv):

Ideea era ca daca tot se folosesc termenii comunism, comunisti pentru a desemna pe cei din usl, psd, de ce sa nu se foloseasca fascism pentru a cuprinde pe cei din tabara opusa. Cei care au slobozit aceste ineptii au impresia ca cei din pdl au fost aparatorii democratiei si a arhicunoscutului "stat de drept" cand de fapt nu se deosebesc de cei pe care ii condamna de comunism.
Din pacate ultima ta fraza contine un dur adevar.

| shadovv a răspuns (pentru M25M):

Sunt termeni folositi dar folositi prost de persoane care habar nu au ce i ala comunism! Persoane care nu stiu nimic de Marx si Engels sau materialismul lor prostesc!

Aparatorii democratiei? Democratia este o tampenie! A fi democrat nu este un lucru bun ci o scuza!

| Hombre a răspuns:

Succint, PDL a servit sloganurile cu lovitura de stat si comunisti in lipsa a altceva ca dupa faptele facute avea c.a.c.a.t. si pe cap iar prosti care sunt prosti inghite ce li se pune in farfurie. Nu degeaba avem cel mai sugestiv imn, dar cine sa se destepte prosti, niciodata.

| MMihai a răspuns:

Eu știam până anul acesta, că „Loviturile de stat, se fac, cu forțe militare" ( și cu tancurile prin localități, și eu nu am văzut, încă, tancuri prin București.
Tu ai văzut că au scos tancuri prin vreo localitate?)
Să se fi schimbat noțiunea de „ lovitură de stat", în limba română, sau unii „se joacă cu vorbele"?

| benny a răspuns:

Intodeauna parerile sunt impartite, parerea mea ca jumatate din Romania e masochista.