Întrebare recomandată | here a întrebat:

Contractul meu de munca se termina pe 31/1/2012
scrie ca
.a. inceteaza la termen si ca
b.trebuie sa anut cu 15 zile calendaristice inainte
ce inseama adica zile lucratoare cu sa le socotesc eu am liber doua zile pe septamana si
c. prin acordul partiilor si alte conditii
asta inseamna ca inceteaza in una dintre cazurile mentionate mai sus sau terbuie sa indeplinesc toate conditile mentionate mai sus

eu vreau sa las serviciul scrie in contract ca trebuie sa ii anunt cu un preaviz de 15 zile ma gandesc ca daca le spun pe 15/01/2012
poate pe 31 numai imi da salariu
pot sa le spun pe 31/1/2012 dupa ce iau salariu si dupa ce se termina contractul si sa plec pe 15/2/2012 sau 15 zile calendaristice pana cand vin e adevart ca atunci nu imi sa nimic pe zilele care o sa le lucrez in plus dar salariu de luna ianuarie ma recupereaza si nu vreau sa ii pierd
cand sa le spun si cand plec trebuie sa indiplinesc toate conditile de incetare adica se se termina contractul si prin acordul loe si sai anunt inainte sau care e procedura e de ajuns cu 15 zile inainte da se termina contactul

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti foarte contradictoriu.
Banuiesc ca ai avut incheiat contract de munca pe durata determinata si care expira pe 31.01. 2013 (nu 2012, aceasta data a trecut de aproape 10 luni).
Daca este prevazut preavizul de 15 zile si sunt prevazute zile calendaristice aceasta nu inseamna zile lucratoare, ci toate zilele, inclusiv cele libere, asa ca anuntul trebuie facut pana in 16.01. 2013. Daca CIM este pe perioada determinata nu vad necesitatea acestui anunt si nici a preavizului.
De asemenea nu vad de ce este nevoie acum acordul partilor, acesta a fost de la inceput, inca de la incheierea contractului. Ar fi necesar acordul doar pentru continuarea contractului.
Angajatorul este obligat sa plateasca angajatul pe intreaga perioada in care acesta lucreaza, inclusiv a preavizului, daca angajatul a lucrat in aceasta perioada.

| Vix999 a răspuns:

Scurt si la obiect :
Pentru ca e contract pe perioada determinata, preavizul nu este necesar.
Singurul caz in care ar fi fost, era daca tu plecai de la locul de munca inainte de 31.01. Atunci trebuia sa spui cu 15 zile calendaristice inainte (se luau in numaratoare si sambata si duminica- sau ce zile ai tu libere).
In cazul in care ramai pana pe 31.01 te vor plati pentru toate zilele lucrate (inclusiv utlima zi ).
Nu trebuie sa-i anunti ca pleci pentru ca stiu si ei ca mai ai de stat 2 luni.
Nu ai cum sa-i anunti pe 31 ca tu pleci pe 15.02 pentru ca nu mai esti angajat/a la ei din data de 31.01 laughing Nu e logic?

| here explică (pentru Ioandelasal):

Da 2013 nu 2012 am scris gresit

| here explică (pentru Vix999):

Contractul e pe trei luni dupa ce se termina sa prelungeste
nu eram sigura daca terbiue sa -i anunt inainte de sa expire contractul cu 15 zile
sau daca daca ii anunt pe31/1 numai sunt obligata sa stau 15 zile pentru ca atunci expira contractul

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru here):

Vazandu-ti explicatiile mi se pare ca trebuie sa anunti cu 15 zile inainte ca doresti/nu doresti sa mai prelungesti contractul. Daca este asa atunci poti sa anunti dorinta ta pana pe 16.01. 2013 inclusiv.

| Vix999 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu ...dorinta de prelungire se spune in momentul in care ti se propune prelungirea. Daca vor sa-ti prelungeasca vor avea ei grija sa aflii cu suficient timp inainte. Nu este obligatia ta din nici un punct de vedere.
In cazul in care nu mai vrea sa stea dupa data de 31, refuza sa semneze actul aditional de prelungire si punct.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Vix999):

Atunci nu trebuie sa faci nimic.