| xseven7 a întrebat:

Credeți că România ar fi trebuit să fie monarhie constituțională? Dacă, da, de ce?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuia sa fie dupa revolutie. acum cand suntem republica semi prezidentiala monarhia nu prea mai are cum sa revina, mai ales dupa moarte regelui. nu ar avea nicio sustinere publica

| qest11 a răspuns:

Monarhie sau nu, tot aia ar fi fost, adica tot ca un PSD-PNL. Noi daca o ducem mai bine nu e meritul conducatorilor, ci a inertiei exterioare. Personal cred ca e mai bine fara monarhie. Din toate timpurile majoritatea, poate nu toti, si-au urmarit doar interesele personale, iar banul poporului erau averea lor. Conducatorii trebuie alesi periodic, chiar daca in spate e doar un teatru, iar ei negociaza in spatele cortinei. Practic nu ai pe cine alege pentru ca tentaculele pleaca de la un singur trup, si oricine vine, vine trimis, nu ales.

| AlehandruAlM a răspuns:

Era bine sa rămână monarhie. Asa tara aceasta nu era cum e in prezent. După ce a devenit republica toata tara e vândută. L.au alungat pe Regele Mihai si au facut.o republica. Republica vândută

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca n-ar fi avut nici un rost, de altfel in monarhia constitutionala regele are doar un rol decorativ, cu drepturi si atributii mai putine decat un presedinte.

| OnePiece a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred car trebui sa fie republica parlamentara.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Republica e ilegala. Monarhia a fost abolita fortat de catre comunisti, deci forma de republica e in afara legii. Ca ne doare la basca de asta, e partea a doua. A nu se intelege ca sunt monarhist. Doar ca mi-e asa de scirba de jegurile astea care voteaza ca hotii in miez de noapte, ca as prefera un rege de-ala idiot ca dictatorii de prin Africa, care sa vina la sedinta cu ministrii si sa isi masoare p*&a cu ei. Fara la misto, chiar era unul de-asta prin anii '70-80 la putere nu mai stiu prin ce Etiopia/Nigeria.