| OanaSall a întrebat:

Cum as putea "explica" legea asta? "Autoritatea centrala pentru protectia mediului elaboreaza procedura specifica de autorizare pentru activitatile economice si sociale, modelul-cadru de intocmire a raportului privind studiul de impact asupra mediului si nivelul competent sa elibereze acordul si/sau, dupa caz, autorizatia de mediu, in termen de 60 de zile de la intrarea in vigoare a prezentei legi.
Valabilitatea acordului si a autorizatiei de mediu este de maximum 5 ani.
Acordul sau autorizatia de mediu nu se emite in cazul in care nici o varianta de proiect sau program pentru conformare nu prevede eliminarea efectelor negative asupra mediului, raportate la standardele si la reglementarile in vigoare."
adica faza e ca eu trebuie sa spun ce am inteles din ea si habar nu am. eu una nu am inteles-o. multumesc :*

3 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Asta pica la BAC? wow... f tare! eu sunt auditor de mediu pe ISO 14001:2004 - adica standardul de mediu!

societatile comerciale care au nevoie de autorizatie de mediu trebuie sa isi intocmeasca un dosar pe care trebuie sa il depuna ANPM - autoritatea pentru protectia mediului. Mai apoi prin analiza acestui dosar se emite autorizatia de mediu pentru societatea in cauza valabilitatea ei fiind de 5 ani. Chestia cu mediul e complicata dar simplist explicat cam asa e!

| OanaSall explică (pentru ywar):

Iti multumesc foarte mult. mi-ai fost de mare ajutor :*

| ywar a răspuns (pentru OanaSall):

Cu placere! dar e super tampit ca pica asa ceva la BAC daca-i pentru BAC! si in plus sunt oameni in toata firea care nu stiu de ANPM si altele! Uff scoala asta!