| AnaAna8 a întrebat:

Cum faci sa obții o aprobare pentru închiderea balconului cu zid? Sute de oameni de la mine din cartier au depus dar nu le-au aprobat. Ce se poate face?

6 răspunsuri:
| danaieladaniela a răspuns:

Sa mergi sa vorbesti cu cei de la primarie si sa iti spuna de ce nu aproba

| Iote a răspuns:

Spui "sute d oameni". Si am citit si intrebarea anterioara. De ce nu ati cerut voi dezvoltatorului sa le inchida inca din timpul constructiei? In ce faza va aflati acum? Vi s-au predat oficial apartamentele? Daca nu, cereti dzvoltatorului sa faca el lucrarea. Atunci, nici politia si nici primaria nu vor putea cere demolarea.

| AnaAna8 explică (pentru Iote):

Nu mai putea face nimic dezvoltatorul pentru ca deja avea proiectul făcut și nu mai putea sa modifice

| AnaAna8 explică (pentru danaieladaniela):

Ei nu spun nimic. Ei zic sa iti lași cererea acolo dar nu le aproba. Nu prea sau detalii

| Iote a răspuns (pentru AnaAna8):

Atunci, nici voi nu puteti fac nimic. Acolo. Eu, de asta prefer blocurile vechi. Sunt bine impartite si construite.

Bula
| Bula a răspuns:

E simplu.
Un balcon este proiectat sa sustina 3-4 persoane (pana la cca. 400 Kg).
Daca se mai trage inca un zid la margine, atunci greutatea poate creste cu inca cateva sute de kilograme, la care balconul sa nu mai reziste.
Pentru verificarea si recalcularea rezistentei balcoanelor este nevoie de timp si personal specializat, consultare cu proiectantul etc., care costa bani si timp pretios si rareori da rezultat pozitiv.

E ca si cand unii cer mansardarea unei case, sa mai faca inca un nivel de locuit, DAR nu stiu ca asta presupune inca un etaj sub acoperis. De fapt, ei vor sa ceara doar modificarea podului, pentru a-l face locuibil. In asemenea caz, procedura simpla ar fi sa se ceara aprobare pentru AMENAJARE POD si nu pentru mansardare.

La fel este si in cazul vostru: daca ati cere aprobare pentru INCHIDEREA BALCONULUI cu sticla (mult mai usor decat zidul), atunci s-ar primi rapid aprobarea, cu conditia sa se faca la fel pe fiecare coloana.