| NWOtheory a întrebat:

Cum naiba poate unui bărbat să-i placă să fie trezit la 6.30 dimineața de un ceas cu alarmă, să alunece din pat, să se îmbrace, să mănânce forțat, să se cacă, să se piseze, să se spele pe dinți și să-și pieptăneze părul, apoi să se lupte cu traficul pentru a ajunge într-un loc în care, în esență, câștigi mulți bani pentru altcineva și ți se cere să fii recunoscător pentru oportunitatea de a face acest lucru? (Charles Bukowski)
Dacă muncești, dar salariul tău acoperă doar achiziția de alimente, îmbrăcăminte, locuințe și servicii comunale - prețul muncii tale este egal cu prețul muncii unui sclav. (D. S. Likhacev)
"Dictatura perfectă va avea aspectul democrației. O închisoare fără ziduri în care prizonierii nu vor visa să evadeze. Un sistem de sclavie în care, datorită consumului și distracției, sclavii își vor iubi sclavia." (A. Huxley)
{{Fotbalul, berea și jocurile de noroc umplu orizontul minții lor. Menținerea lor sub control nu a fost dificil (George Orwell, 1984)}}.
2% dintre oameni gandesc; 3% dintre oameni cred că gândesc; 95% dintre oameni preferă să moară decât să gândească. (George Bernard Shaw)

Răspuns Câştigător
| Xena20 a răspuns:

Și unei femei ar trebui sa ii placa? Că zici cum poate sa ii placa unui bărbat? Majoritatea oamenilor sunt prinși în capcana asta, nu doar bărbații! Asta suntem învățați de mici să căutăm un stăpân care sa ne plătească cât mai bine, foarte putina lume vede capcana sau o vede când e deja prea târziu.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Majoritatea se bucura daca au un telefon destept, au bani de mancare si un acoperis asupra capului.
Restul nu prea mai conteaza, raman dupa planul secund, doar bucurii ocazionale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si pe langa aia 2%, 3% si 95% mai esti tu, care frezi menta pe bani parintilor si razi de oamenii care muncesc.

| MihaitzaItza a răspuns:

Si tu cam ce ne-ai propune?
Sa nu mai fim saraci?
Huo saracilor, nu mai fiti saraci.

| mihai69 a răspuns:

Și cum naiba te suportă lumea atât de limitat și agramat?!?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ooo. ai enumerat toate activitatile pe care le poti face cu ochii inchisi, atat de intrate in rutina au devenit, dar ai omis chestiile neprevazute, cum ar fi trezitul copiilor, imbracatul, mancatul, spalatul lor pe dinti, verificat ghiozdanul si iesit pe usa in timp util. Nici nu ai idee ce turnuri neprevazute pot lua activitatile astea. De la tantrumuri ca nu le plac cerealele cu fructe uscate, la scene ca nu le plac hainele alea, la tipete ca nu pot stoarce pasta de dinti sa se spele, disperare ca nu gasesc nu stiu mai ce.
Eh...cu copii nu mai e asa plictisitor. Desi te gandesti in fiecare clipa cat de prins esti in acea hamster wheel.

| Frank51 a răspuns:

Eu cred că am fentat sistemul ăla, mă trezesc fără să mă trezească o alarmă, mă duc la muncă (aproape) la ce oră vreau, dacă nu am chef să merg nu merg și nu recuperez, am un salariu din care rămân cu 1500 lei cu care nu prea fac nimic, am mașină, am toate cele.

Nu văd care e întrebarea ta, văd doar că ai citat niște oameni, vrei să faci un sondaj?