| FataInebunitaDupaCiocolataAlba a întrebat:

Cum obtin o hotarare judecatoreasca avand in vedere internarea involuntara la un spital de psihiatrie al unui membru de familie (mama mea)?
Problema este ca m-am saturat de sistemul asta infect de sanatate din Romania, unde este nevoie sa fii injunghiat de cineva cu probleme psihice ca sa intervina cineva si as dori o varianta mai sigura sau mai rapida prin care sa pot interna persoana respectiva minim o luna de zile intr-un spital cu conditii bune si facilitati de recuperare eficiente.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Obtinerea unei asemenea hotarari este posibila doar in urma depunerii unei plangeri /sesizari penale, respectiv al unei expertize medico-psihiatrice.
Cercetarea penala se pune in miscare DOAR in cazul unei agresiuni, documentate si de medic legist (adica una sau mai multe fapte de agresiune cu urmari (lovire, tentativa de ucidere, de sinucidere etc.).

Deci, internarea (la psihiatrie) este intr-adevar grea, daca nu exista si acordul pacientului.

| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa mergi la medicul de familie al mamei si sa ceri o trimitere la spitalul de psihiatrie daca ea a mai avut probleme psihice, in trecut. Medicul psihiatru va decide perioada cat va sta internata sau daca e cazul sa o interneze. Perioada nu o decizi tu. Functie de diagnosticul stabilit de medic, poti incepe procedura de obtinere a tutelei pentru mamă. Nu poti cere hotarare judecatoreasca(tutelă) pentru orice diagnostic. Dupa obtinerea tutelei, o poti interna la un centru de boli psihice.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ești matură si vaccinată, pleci tu... happy Las-o cu ale ei necazuri, că are destule!
Du-te și stai in chirie, până reușești să iti cumperi un apartament al tău, dacă crezi o mamă îți stă pe cap sau dacă te temi de agresivitatea ei.

Și încă ceva! Vezi că bolile psihice se moștenesc! Ce faci ei, s-ar putea ca copiii tăi să îți facă ție. E vorba de Karma...

| sabin89 a răspuns (pentru floresdemayo):

Chiar crezi în Karma asta? Las-o-ncolo...

| FataInebunitaDupaCiocolataAlba explică (pentru floresdemayo):

? M ai amuzat! Zau. Nici nu stiu ce sa-ti raspund la asta. Nu locuiesc cu ea, sunt vaccinata, lucrez, studiez in alta tara dar asta nu inseamna ca trebuie s o las de izbeliste? Ce sfaturi aberante sunt astea?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru FataInebunitaDupaCiocolataAlba):

Adevărul e că asta s-a înțeles din postarea ta:

"este nevoie sa fii injunghiat de cineva cu probleme psihice ca sa intervina cineva"

Dacă locuiesti in alta țară și nu locuiesti cu ea, de ce te temi că vei fi înjunghiată? Mă gandesc că nu are cum s-o facă cu puterea minții, fiindca nu suntem intr-un SF...

| FataInebunitaDupaCiocolataAlba explică (pentru floresdemayo):

Pentru ca acum sunt in tara si locuim impreuna cat sunt in vacanta, iar ea a trecut printr o perioada de stres si boala, respectiv psihoza s-a declansat din nou. Si nu ma tem de ea, ma tem pentru ea. Am folosit expresia accea pentru ca asta este realitatea, din antecedentele avute cu ea pana acum s au intamplat lucruri de genul si politia nu a luat masuri imediate. Din raspunsurile pe care le oferi se vede ca nu prea ai habar de cum reactioneaza o persoana cu o boala psihica intr o stare de psihoza, asa ca nu pricep de ce ti-ai dat cu parerea.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru FataInebunitaDupaCiocolataAlba):

E-adevărat, nu fac parte dintr-o familie cu probleme psihice, dar stiu ce înseamnă să nu mai ai mamă. De aceea, am tendința asta, de a proteja toate mamele. happy

| FataInebunitaDupaCiocolataAlba explică (pentru floresdemayo):

Inteleg. Si eu tot ca s-o protejez o fac.