| Andrei7520152 a întrebat:

Cum poate cineva (o femeie) sa se mute din Arabia Saudita intr-o tara europeana? Cunoasteti cazuri?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Se urcă în avion și pleacă. Regimul saudit e strict în ceea ce privește bullshit-ul religios musulman dar nu e deloc strict în ceea ce privește circulația.
E mai greu însă să pleci dacă ești căsătorit - indiferent dacă ești bărbat sau femeie - întrucât legea Sharia impune obligativitatea soților de a rămâne lângă familie.
Poate de pildă să ceară azil politic (uneori - rar - merge) la ambasada unei țări europene. Dacă e femeie sigur boartă niqab și deci nu trebuie să-și facă probleme c-o vede cineva intrând și ieșind de-acolo - întrucât toate arată la fel.

Însă, cel mai simplu e să aplice pentru o viză turistică, să vină până-ntr-o țară europeană și apoi să ceară azil politic din acea țară europeană. Asta merge de fiecare dată.
Inclusiv România a primit refugiați din teocrațiile musulmane și încă mai primește - e la Timișoara un centru de primire a refugiaților, expaților și celor în curs de acordare de azil politic.

Salut.

3 răspunsuri:
| GaGaLoveBieber a răspuns:

Daca e vorba de o mutatie definitiva este nevoie in prima faza de o chemare din partea unui cetatean din respectiva tara europeana, sau dupa caz spatiul EURO. Apoi pentru a ramane pe teritoriul acelei tari, sauditul trebuie sa dobandeasca cetatenia ei.

| Andrei7520152 explică (pentru GaGaLoveBieber):

Ok, probabil; doar ca.nu stiu daca regimul saudit doar isi lasa cetatenii sa paraseasca tara asa pur si simplu... am cautat internetul ore intregi si n-am gasit mare lucru.

| skif2skif a răspuns:

Sa se mute? Trebuie sa fuga de acolo fara sa se mai uite inapoi!