| M371n1s7 a întrebat:

Cum pot face mutatie pe alt judet daca sunt minor?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a face mutatie (CI cu adresa noua) trebuie sa ai dovada de spatiu (proprietatea ta) sau sa te primeasca cineva in spatiul-proprietate a lui/ei.
Poti face si adresa flotanta, in care stai in chirie undeva.

| M371n1s7 explică (pentru Bula):

Stiu. Dar din cate am inteles. Minor nu poti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca minor poti face daca cineva te ia in spatiu si cu acceptul scris la notar, al parintilor.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta. Vezi ca asta este spam!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti schimba domiciliul in doua situatii:
-Parintii sau un parinte se stabilesc in judetul respectiv si tu ii urmezi.
-O persoana din judetul respectiv te primeste in spatiu si parintii tai sunt de acord sa te muti.
In ambele situatii va trebui sa-ti preschimbi cartea de identitate, daca ai peste 14 ani.

| ALEXVII a răspuns:

Ca minor ar trebui sa te recunoasca cineva sub propietatea sa, sau sa faci o adresa flotanta. Si trebuie sa ai aceptul parintilor la notar.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru ALEXVII):

Dar daca-l recunoste "pe proprietatea sa"? Ca "sub proprietatea sa" e cam intuneric si racoare.