Cum poti schimba discursul despre viol in Romania

Date fiind discutiile recente din comunitatea TPU.ro, iscate de evenimentele din Vaslui, vrem sa va aducem in atentie cateva informatii si maniere in care puteti schimba ceva. Pentru a sonda lucrurile mai in profunzime, v-am pregatit aici o serie de intrebari.

In primul rand, in cazul in care va confruntati cu problema violului, a asaltului sau a abuzului sexual, exista asociatii care va pot oferi ajutor specializat (consiliere psihologica si juridica) in mod gratuit si va pot indruma, indiferent daca sunteti fete sau baieti. Iata doar cateva dintre ele:

- Asociatia Telefonul Copilului - www.telefonulcopilului.ro
- Consiliere online de la ALEG - Asociatia pentru libertate si egalitate de gen
- Salvati Copiii - aici gasiti date de contact generale si pentru filialele din tara
- Aici puteti vedea si alte ONG-uri din tara care abordeaza aceasta tematica

Aici puteti vedea ce va recomanda Politia Romana pentru a evita sa deveniti victima unui viol sau abuz sexual, iar aici puteti vedea la ce lucreaza Reteaua informala ”Rupem Tacerea despre Violenta Sexuala”.

Daca vreti sa aflati ce parere au despre acest subiect senatorii si deputatii care va reprezinta sau ce isi propun sa faca in aceasta directie, aici si aici le gasiti informatiile de contact si puteti sa luati legatura cu ei.

Daca vreti schimbarea pedepselor acordate pentru viol, abuz sau asalt sexual sau sa propuneti un proiect de lege, o idee, aveti la dispozitie aceasta platforma.

Daca considerati ca este necesara introducerea de ore de educatie sexuala in scoli, puteti semna aceasta petitie sau altele similare.

Daca vreti sa sustineti introducerea castrarii chimice in Romania pentru violatori sau pedofili, puteti sa semnati aceasta petitie sau altele similare.

Daca nu sunteti de acord cu maniera in care media a abordat acest caz din Vaslui si vreti sa semnalati derapajele, aici puteti face plangere la CNA.

In cazul in care aveti si alte idei de maniere reale in care se poate face o schimbare, va rugam sa ne ajutati sa completam aceasta lista cu informatii si date de contact.

105 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Cati feministi pe TPU...

| Allexandra112 a răspuns:

Filmele +18 e cea mai mare problema, tot ce faci trebuie gandit inainte!

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Felicitari site-ului TPU! Vorba lui ardnaxur1961 mentalitatea romanului ar trebui schimbata, dar stati linistiti nu doar la noi in tara se petrece asta.

| Dorugar a răspuns:

In loc de discursuri despre viol ar trebui sa schimbam conceptia ortodoxa despre bordeluri si liberatate sexuala. In tari normale ca Germania borselurile sunt permise iar meseria de pros tituata este libera sa o practice oricine doreste cu conditia sa nu fie exploatarea sexuala.
In aceste conditii eu nu am auzit ca in Germania sa existe violuri, desi traiesc de foarte multi ani aici.

| Shammal a răspuns:

In orice subiect de discutie concentrandu-ne pe cine sa punem vina e o distragere din start. Intr-un eveniment 2 sau mai multe elemente se intalnesc si au acelasi nivel de implicare fie el constient sau inconstient.

In cazul de fata, violul, luam in calcul violatorul si ne punem mai multe intrebari, de ce face acest lucru? ce il determina? ce ganduri ii trec prin cap? o face constient sau inconstient? condus de diverse neplaceri din viata lui?
acum victima, e vreun lucru pe care l-am putea face in moentul intalnirii care sa schimbe parcursul evenimentelor?

| J0B0MAT a răspuns:

Propun sa li se taie capetele la violatori pe care i-as injura da' mi-ar lua prea mult sa scriu.

| corolav a răspuns:

De ce se păstrează această întrebare de vreo două - trei luni în urmă, pe frontispiciul listei de întrebări la domeniul „Educație și Cultură generală "?
Ce legătură are coada vacii cu ștampila primăriei?
Ce este atît de ultra - extra- mirobolant în acest fenomen numit „viol"?
Fetișoarele astea atît de violentate, ar trebui să nu-și mai expună „nurii"(sîni, picioare ascunse de 20 de centimetri de fuste, cel mai adesea și fără chiloți, sau doar cu un șnuruleț între picioare) cu atîta ostentație, precum niște profesioniste ale genului din rue Saint Denis.
De cele mai multe ori după niște orgii bahice, prin localuri de fițe și pipițe, și droguri pînă la limita anatomo - morfologică aproape paroxistică, la niște ore trecute cu mult de miezul nopții.
Cele mai multe dintre subiecte cam caută cu lumînarea astfel de momente, ca să aibă motive de a se ridica în ochii lumii și ai presei drept niște îngeri cînd de fapt ele sunt niște emanații ale Infernului. Niște parașute cu iz de fecioare.
S-avem pardon! Curat - murdar! Curat constituțional!
Muzica!
P.S.
Cuvîntul „C---e" nu este admis la acest domeniu( cum mi s- reproșat), dar „viol" face parte din arealul „Educație și Cultură Generală".

| GeorgetaTudor a răspuns:

Am scris un mic articol pe acesta tema. Il gasiti aici: http://www.rusinea.com/#! Violul-NU-e-sex/clfr/55af67ca0cf25b8bf7ef64b3

Daca credeti ca poate folosi pentru informare, sau poate da idei in legatura cu maniera in care se poate face educatie sexuala sau mai pe scurt EDUCATIE, va rog sa il folositi.

Eu cred ca distinctia intre viol si sex este una vitala.

| aaasssssssss a răspuns:

Genetic barbatii vor sa faca sex cu oricine, doar sa fie sex, si nu e din cauza site-urilor xxx

| PanaDeIdei69 a răspuns:

Simplu.
Sa se duca la puscarie..sau cum spun altii ''castrare chimica'' si problema rezolvata.

| oprescudorin11 a răspuns:

Dupa atata vreme, as dori sa va spun ca, indiferent de orice fel de crime se petrec, cat de abominabile ar putea sa fie, si le condamn si eu la fel, cea mai GRAVA CRIMA este telejustitia. Justitia trebuie facuta in TRIBUNAL. Nu pe strada, nici la coltul strazii.
Sunt de acord ca poate gresi si profesionistii, trebuie corectat, dar nu in strada si de neprofesionisti.
America a trecut demult(de 100de ani )de epoca in care interesele, lacrimile babelor fac justitie si cand oameni nevinovati au fost devorati pe strada, ca apoi sa se constate(daca) ca au fost sau nu vinovati.
Gestul de telejustitie, etc. mi se pare cel putin la fel de condamnabil si periculos.

| pisoias a răspuns:

Discursul in sine nu valoreaza nimic.Cu ce ar ajuta un discurs o victima a unui viol? E vorba de educatia duplicitara primita de acasa, de partinirea parintilor, si nu in ultimul rand de pedeapsa in sine.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca inainte de Revolutie existau doar vreo 4-5 carti din care te puteai informa, acum tinerii nu mai au nici o scuza! E plin de carti in librarii, internetul e la indemana tuturor aproape, cabinete de planning familial sunt destule si gratuite pentru eleve si studente, psihologi in scoli - nu in toate, din pacate! - asa ca, daca se depune un minim efort, se poate invata aproape orice despre igiena, contraceptie si sex! Lenea, in aceste domeniu, acceptarea santajului emotional de catre fete, sa accepte sexul fara prezevativ, sau sunt parasite, este josnic, inuman si iresponsabil, iar cei care il practica ar merita aspru pedepsiti! Dar fetele trebuie sa inteleaga ca ele sunt primele si cele mai interesate si responsabile de sanatatea aparatului lor reproducator! O infectie in adolescenta risca sa le poata im[piedica mai tarziu sa devina mame! Nu merita sa isi asume acest risc! Daca partenerul nu accepta sa foloseasca PREZERVATIVUL, sau va vaneaza virginitatea, promitandu-va ca nu va va parasi "niciodata", NU il credeti! Daca va respecta si iubeste cu adevarat, va asteapta! Eventual, daca chiar nu rezista altfel, faceti dragoste cu finalizare manuala, ca sa nu caute altele!
Mare atentie la igiena manuala si genitala! Unghiile sa fie taiate scurt si bine pilite pentru a nu zgaria zonele intime! Spalatul pe maini imediat dupa intrarea in casa este elementar si obligatoriu!
Cat despre cazul dla Vaslui, e ceva mai complicat, dat fiind ca la sat sunt multe conceptii invechite si mai ales, din pacate, lipsa de respect, ceea ce duce la multe violente in cuplu. Orice fata/femeie trebuie sa isi apere integritatea fizica si chiar viata - ca nu stii ce vor bestiile dinainte! Alta, in locul acelei fete, se lupta, ii musca si se lupta cu primii doi violatori, si nu mai apucau aia sa ii cheme si pe ceilalti! Daca ea era ceva mai spirt si ii respingea, chiar si pentru cei doi era foarte greu, daca lua o piatra, ceva si ii spargea capul unuia, celalalt se speria si trebuia chemata Salvarea si Politia, si asa scapa mult mai usor, decat cum se stie. Sau, cand a vazut ca masina a trecut de satul ei, putea sa sara din masina, si sa ii astepte cu pietre in mana, si nu cred ca se mai apropiau aia, dornici de viol, daca o vedeau asa hotarata sa se apere! Sau sa fi sunat imediat la 112 si sa ceara sa fie localizata si ajutata, spunand macar un cuvant, doua, despre locul in care se afla! Panica si lipsa de orientare pot fi fatale! Dincolo de "sexul surpriza" cum se scuzau aniumalele alea, ganditi-va cat de nemernici au putut fi, daca fata a lesinat de doua ori, de durere, si aia au stropit-o cu alcool, ca sa o trezeasca, si au continuat, ba au au mai si filmat violul, iar descoperirea filmului in telefoanele lor a ajutat la descoperirea faptului ca au mintit si a grabit condamnarea lor! Pentru toate fetele si femeile, care vor sa se apere, sa isi cumpere legal, de la magazinele de vanatoare si pescuit, SPRAY cu piper pentru AUTOAPARARE, apoi se rupe sigiliul si trebuie tinut mereu la indemana! E doar 12 ron si e la fel de bun si pentru a te apara de cainii vagabonzi, dar trebuie avut grija sa nu se dea contra vantului, altfel poate afecta si utilizatoarea/ul!
Puneti mana si va informati corect, nu umblati aiurea cu indivizi dubiosi si nu uitati, cele cu cartele Pre Pay, ca sa suni la 112 nu e nevoie de credit, suna fara grija, doar semnal sa fie si baterie!
Protejati-va voi intai cel mai bine si atunci riscul e cel mai mic!

| cristi767 a răspuns:

Trebuie mediatizate pedepsele. La noi se mediatizeaza doar cazurile in care se scapa, ca si cum doar ele ar exista!

Cand o sa vada oamenii care dintr-o "prostie de 5 minute" poti pierde 6-7 ani din viata ta, o sa se gandeasca de doua ori, unii.

| 10plmpmt a răspuns:

Cazurile urate de abuz sexual isi au origunile in mici abuzuri incurajate
cu totii am fost abuzati in diverse feluri
am mai multe prietene ce au fost abuzate sexual si cred ca justitia e prea blanda cu abuzatorii
iar victimele nu au identitate si personalitate