| StrongHeart a întrebat:

Cum se numeste in termeni legali cand un om comite crime dar altcineva este in spatele lui?
Cum se imparte vina? Dar din punct de vedere moral?
De exemplu, Charles Manson a reusit cu ajutorul carismei si a personalitatii sale sa convinga niste femei sa omoare pentru el. Cine este adevaratul vinovat? El nu a omorat pe nimeni in mod direct.

5 răspunsuri:
| Andrei0410 a răspuns:

,,Coautorul, instigatorul şi complicele la o infracţiune săvârşită cu intenţie se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru autor. La stabilirea pedepsei se ţine seama de contribuţia fiecăruia la săvârşirea infracţiunii, precum şi de dispoziţiile art. 74. "
Asta am găsit. Deci e judecat ca si făptașul in mare parte.

| randomuser009 a răspuns:

In primul rand trebuie sa impartim in 2 cazuri omor si crime mai putin serioase,
1. daca e omor:
Amandoi o patesc, cel care constrange la crima primeste pedeapsa mai mare, dar nu exista viata mea e mai importanta ca a altuia, si practic, amandoi ar primii sentinta pentru crima facuta, ar fi considerati criminali indiferent de motiv.

Singurul mod in care persoana care incearca sa o convinga sa faca crima nu ar fi vinovata, e daca crima s-a petrecut in urma unui accident, fara ca femeia sa planifice ceva, practic, persoana care incearca sa o indemne ar trebui sa atraga pe persoana la a omora accidental, de ex: stinge lumina undeva foarte intunecat, stie ca acea persoana care nu o vrea in viata e undeva la margine sau ceva, si ar cadea daca s ar izbii, si cheama pe cealalta persoana sa vina i viteza pentru a se lovii de prima, ea nu a stiut de acea persona deoarece luminile erau stinse, si pentru ea era accident, pentru cel care a planificat totul, nu prea stiu daca se adauga si tentativa si crima sau doar una, dar iti dai seama ca daca e prins ca a stiut a incurcat o.

2. daca nu e omor: atunci amandoi o patesc, mai putin atunci cand viata partenerului e in pericol, gen il indeamna sa fure sau ii ia viata de ex sa fure o masina sau ceva de genul, atunci e posibil ca cel care are viata in pericol sa scape complet de vina sau se poate sa primeasca o pedeapsa mai usoara, in functie de gravitatea faptei(dar nu la fel cat ai face daca l ar gasi fara sa fie in pericol),

Oricum nu sunt asa de sigur de Romania, stiu de la un creator care e avocat pe net, care a explciat pentru Americani, dar e mai bine decat nimic.

| Jderu_Adrian_1997 a răspuns:

În termeni legali, persoana din spatele acestor acțiuni este numită instigator. Instigatorul poate fi considerat la fel de vinovat ca și persoana care comite faptele. Vina se împarte în funcție de rolul fiecăruia: instigatorul este responsabil pentru influențarea și manipularea celor care comit crimele, iar executantul este vinovat pentru actul propriu-zis. Moral, responsabilitatea este împărțită, dar instigatorul este deseori considerat mai vinovat, deoarece a manipulat alte persoane să comită faptele.★彡━━━━━━━━━━━━━━━彡★
? Surpriză activă?! https://www.gemis.ro/tombola

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

De ce intrebi? Ai vreo idee?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se numeste instigator si poate fi pedepsit la fel ca si autorul omorului.
Ambii sunt vinovati cam la fel dar judecatorul poate constata, din probele dosarului si ascultarea lor, ca unul are o contributie mai mare decat celalalt, asa ca poate fi pedepsit mai aspru.
De altfel la stabilirea pedepsei concrete pentru fiecare se tine seama si de alte criterii: daca sunt infractori primari ori recidivisti, comportarea in societate si daca au recunoscut fapta si o regreta sau nu, etc.