| NWOtheory a întrebat:

Cum vi se pare această idee? Este adevărat că școala și facultatea te pregătesc să devii un muncitor care abia supraviețuiește de la o zi la alta? În schimb, acestea nu te învață cel mai important lucru: cum să faci bani. Banii se fac inteligent, nu prin muncă pentru un patron, multinaționale sau firme (adică muncind pentru altcineva, nu pentru tine). Oamenii bogați nu ar mai exista dacă nu ar mai exista oameni naivi și muncitori.
Cine nu vrea bani? Cine nu are nevoie de bani? Cine nu are nevoie de oameni naivi și muncitori? Avem nevoie de oameni naivi și muncitori care abia supraviețuiesc de la o zi la alta, pentru ca omul inteligent și deștept să stea cu burta la soare și să-i privească de la balcon cum se chinuiesc și cum muncesc pentru el. Societatea trebuie schimbată din temelie dacă vrem o societate care să prospere!

Răspuns Câştigător
| Mindfulness a răspuns:

Fa și tu tiktok daca vrei sa faci bani ușor happy

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu cum ai facut banii?

| florin926481f a răspuns:

Frățioru mai lasă tik-tok ul și toate ***-urile despre cum să faci bani și cum nu te ajută școala în viață. Sper sa ajungi în punctul în care să înțelegi exact cum merge viața nu din clipuri pe net.

Bula
| Bula a răspuns:

"Cine-i harnic si munceste, ori e prost, ori nu gandeste."

| Mindfulness a răspuns:

Sunt multi prosti cu facultate și liceu și sunt cu 5-8 clase care se descurca mult mai bine datorita faptului că au școala vieții.

| johnnny123 a răspuns:

Vad ca tot insisti cu ideea asta ca "scoala si facultatea nu te invata cum sa faci bani". De aia nu ai tu bani, pentru ca nu te-au invatat la scoala cum sa faci bani?

Iti garantez ca daca ai fi avut la scoala cursuri de facut bani predate de Warren Buffett si Jeff Bezos TU tot nu ai fost dispus sa depui efortul necesar pentru a intelege si aplica ce s-a predat la cursurile alea. Ai fi tratat si cursurile alea la fel cum ai tratat si restul materiilor si nu ai fi invatat absolut nimic.

Pentru ca de fapt tu nu vrei sa inveti sa faci bani, pentru ca e greu. Tu vrei doar sa ai bani, eventual care-ti apar magic in cont.

| DandG2304 a răspuns:

Este o intrebare mai controversata, dar adevarata (partial). Scoala te invata sa fii docil, sa nu pui intrebari si sa asculti ordinele. Dar in acelasi timp iti da posibilitatea sa-ti descoperi pasiunea si inclinatiile, iti dezvolta anumite abilitati pe care, din pacate, nu le folosesti decat atunci cand ajuti copii la teme. Scoala de cartier nu iti asigura vizibilitate in sistem decat daca esti patron, dar daca ai scoala poti sa-ti deschizi un PFA, nu un SRL, si iesi mai ieftin per total cu tot. Sunt multe chichite si smecherii la mijloc, dar mai bine ai putin de peste tot decat totul dintr-o singura parte, iar tu o iei pe un alt drum.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stii daca ai auzit zicala: Unii cu idei sunt genii si altii idioti!
Nu sunt inca sigur in care categorie te incadrezi sau esti pe la mijloc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ti-as fi raspuns, dar pleci de la o premisa mult prea gresita.
Facultatea iti asigura un start mai bun, si nu iti plafoneaza viitorul, dimpotriva.
Ca majoritatea se plafoneaza dupa facultate, este oarecum alegerea sau potentialul lor.
Si totusi, nu cred ca daca ti-ar oferi o multinationala un job de 8 ore cu posibilitate de remote, cu salariu intre 8000 si 20.000 de lei, in Romania, te-ai mai plange ca Stefan Mandachi are cifra mare de afaceri. Efectiv nu ti-ar pasa.
De la 8000 de lei in sus, in momentul actual, ai mai multi bani decat poti cheltui, daca esti un om sanatos la cap. Nu are sens sa vrei mai mult, aia e obsesie deja. Probabil nu intelegi (inca), ca salariul vine de 12x pe an, deci nu trebuie sa traiesti tot restul vietii dintr-un salariu. Se aduna in cont, ajungi efectiv sa nu-ti mai pese de ei. Asa, "sclav" la o multinationala.
Iar job-urile sunt mult mai usoare cand te apuci de ele. Ajung sa fie parte din viata sociala.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mindfulness):

"Bani"?
800 de lei pentru 4-5 ore pe zi (fara zile libere), fara drept de somaj, fara asigurare medicala, ti se par "bani"?
Mai ales ca nu sunt venituri sigure, poate scapi o basina pe live, ti se suspenda contul si ramai fara... "job".
Un paznic cu minimul pe economie e mai destept decat tiktokerii care cersesc tap-tap-uri, trandafiri si ce prostii mai sunt acolo.

| Mindfulness a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Așa e dar multi au anxietate, boli psihice și nu pot munci, și dacă muncesc sunt discriminați la locul de munca

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mindfulness):

Multi au anxietate tocmai din cauza ca nu au job.
Job-ul este un pachet de beneficii enorm, care iti aduce in viata disciplina, bani si multa socializare.
Am jonglat mult intre somer, angajat si freelancer, iar cel mai bine am iesit cand am fost angajat. Cunosteam multi oameni, aveam venituri sigure, si imi organizam timpul mult mai bine.

Anxietatea nu este o soarta, mereu are explicatii. Ori este biologica si trebuie tratata, ori faci ceva gresit.

| Mindfulness a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Este o soartă! Eu nu pot sa ies din casa fara xanax! Și cu xanax uneori am probleme serioase. Am AGORAFOBIE și nu vrei sa știi ce înseamnă cu adevărat suferința totala, sa paralezi de frica și emoții când ieși din casă sa tremuri ca ultimul ciudat din toate direcțiile și unii sa râdă sau sa se uite la tine ciudat când tu ești în spaima! Nu cred că te-ai mai duce tu așa la lucru! Voi habar nu aveți ce înseamnă suferință! Sunt multi cu anxietate care sunt funcționali, care nu au anxietate gravă și sunt puturoși de aia poți să zici ce vrei dar sunt cărora le e imposibil sa iese singuri din casă! Ăștia cum mai se pot angaja? Vad că sunt câțiva și pe aici cu așa ceva și sunt și fete dar nu au curaj să spună ce probleme au.

| Mindfulness a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Când nu ai bani să te ocupi de sănătatea ta și nu te susține nimeni și nu ai părinți și ce am zis eu crede-mă că nu mai de lucru îți arde! Chestia că gunoaiele ce sunt pe tiktok și fac miliarde ( unii din ei, Robert Ionescu, Feraru și alții ) aia sunt sănătoși, nu au probleme la mansarda.