| Toader_Alex_1989 a întrebat:

CUm vi se pare alegerea facuta ca de 1 Decembrie sa fie ziua nationala a Romaniei? avan in vedere ca :
1.De obicei, ziua naţională este una în care poporul şi-a câştigat independenţa în urma unei revoluţii sau unei alte forme de victorie militară.
2.Din păcate, există un mit care se predă şi în şcoli de profii mai proşti de istorie, că pe 1 decembrie 1918 toate teritoriile româneşti s-au unit într-unul. De fapt, regiunile au decretat treptat că vor să facă asta. Dacă Transilvania a hotărât pe 1 decembrie, basarabenii au hotărât în martie și bucovinenii în noimebrie. Abia pe 24 decembrie a decretat Regele Ferdinand unirea lor cu România.
3.Ei bine, un nu-aşa-de-tânăr Ion Iliescu tocmai preluase frâiele ţării în 1989 și nu voia să pună Ziua Naţională pe 22 decembrie, data căderii regimului comunist, pentru că le-ar fi amintit tuturor de circul de proces pe care l-a organizat ca să-i execute pe soții Ceaușescu, Evident, Iliescu, care l-a alungat pe rege din ţară cu poliţia prin '90, n-a acceptat aşa ceva. Sub presiunea mai multor factori, a dat cu pumnu-n masă şi a pus 1 decembrie ca sărbătoare, printr-o lege pe care n-a catadicsit s-o motiveze.
4. În Franța, SUA, Belgia, Olanda și multe altele, Ziua Națională se serbează primăvara și vara. Vremea e garantat mai bună, deci mai mulți oameni vor ieși să se bucure de parade, la noi ingheti de frig nu este asa multa lume pe vremea comnuistilor era pe 23 august evident era mai frumos! ASTEPT PARERI!

16 răspunsuri:
| Sexxy a răspuns:

Stiu ca ziua nationala este atunci cand un stat si-a castigat independenta.nu stiam de treaba cu 24 decembrie. daca e sa ne luam dupa ce am zsi prima data, ziua nationala ar trebui sa fie de 10 mai

| darrio2007 a răspuns:

Din cate vad pe tine te deranjeaza data din punct de vedere al vremii.Cate aniversari ai prins pe 23 August?

| DimLight a răspuns:

23 august suna bine happy

| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Mie nu-mi pasa pentru ca nu reprezina nimic pentru mine aceasta zi si multe alte sarbatori religioase sau sociale, una dintre putinele zile de care imi pasa e 5 noiembrie, si as vrea sa devina mai populara, pentru ca reprezinta multe chestii fundamentale unei existente decente a oamenilor!
Drepturile omului fundamentale, prezumptia de nevinovatie, dreptul la viata, dreptul la intimitate, libertatea de exprimare fara a fi persecutat pentru cea ce exprimi, libertatea in sine et cetera.

| Toader_Alex_1989 explică (pentru darrio2007):

La niciuna. mai citeste o data in legatura cu vreme ca nu despre asta e vorba neaparat, daca tu vezi doar partea aceea e problema ta! cel putin la mine in oras (Timisoara) mi se pare ca 1 decembrie festivitatile si toate cele sunt facute la mantuiala cu niste concerte si artifcii plus niste parade extrem de plictisitoare macar de ar veni cei de la aviate cu niste zboruri sa te mai dexmorteasca si la tv niste parade cu soldati care ingheata de frig la fel precum si cei care asista!

| darrio2007 a răspuns (pentru Toader_Alex_1989):

Inteleg ca nu ti-a placut parada de ieri?

| Toader_Alex_1989 explică (pentru darrio2007):

Da si toate celelate din anii trecuti!

| darrio2007 a răspuns (pentru Toader_Alex_1989):

Cred ca sunt ceva probleme la tine. Fara a te jigni.Au fost cele mai frumoase parade de 1 Decembrie organizate in tara.De 23 de ani incoace.

| Toader_Alex_1989 explică (pentru darrio2007):

laughing) probleme ai tu din moment ce judeci pe altii prietene da-mi niste argumente cum si de ce ti-a placut? e usor sa zici ceva si cand vezi ca nu sunt de acord cu tine cirtici! stii cum e prietene "inainte asteptai painea sa vina la tine, acuma painea te asteapta pe tine" nu stiu cat de mult ai citit la viata ta, "dar pari genul de om care crede in partide si merge la biserica crezand ca face bine"! daca nu poti posta ceva inteligent mai bine nu te baga in seama.

| Toader_Alex_1989 explică (pentru darrio2007):

Daca ti-au placut tie asta nu inseamna ca trebuie sa-mi placa si mie. esti cumva un expert in parade?

| darrio2007 a răspuns (pentru Toader_Alex_1989):

Poate.Am lucrat in armata pana acum 8 ani.Nu stii cat se munceste ca sa iasa totul bine la o parada.Aici inchei ca vad ca discutia noastra degenereaza.Ramai la conceptiile tale.

| darrio2007 a răspuns (pentru Toader_Alex_1989):

Mai ai de trait sa vezi mai multe.Ca o coincidenta te cheama exact ca pe baiatul meu.Numai ca este mai mic cu 2 ani decat tine.Nici el nu a facut armata.

| sublime89 a răspuns:

Unirea cu Transilvania a fost cel mai mare succes din istoria Romaniei. Nimeni nu poate nega asta. Si nu a fost doar ideea lui Iliescu. Astfel de lucruri nu le decide un singur om pentru intreaga tara, ca doar nu suntem pe vremea lui Stefan cel Mare.

| Ibrahimovic a răspuns:

Ziua de 1 decembrie e cea mai semnificativa zi pentru Romania. Mi se pare super normal ca in aceasta zi sa fie Ziua Nationala.
La faza cu vremea din timpul iernii ai cam aberat oh go on
Si nu e vina datei de 1 decembrie ca la tine in oras celebrarea e facuta de mantuiala.

| Toader_Alex_1989 explică (pentru Ibrahimovic):

De ce ti se pare ca 1 decembrie e cea mai semnificativa zi si e super normal ca in aceasta zi sa fie Ziua Nationala? vino cu argumente? ai raspuns banal la toate punctele de mai sus! numele cam spun multe despre tine de ai numele unui fotbalist suedez cati anisori ai?

| Ibrahimovic a răspuns:

Hai sa incep prin a-ti raspunde la ce ai comentat pe sfarsitul raspunsului tau.
Ibrahimovic este un model ca persoana pentru mine si nu neaparat ca fotbalist. Nu are nici o legatura placerea pe care o acord fotbalului cu numele!
Apoi. Ce argumente in plus vrei? Zi-mi tu o data care era mai potrivita pentru a marca aceasta zi? Ok, era data de 10 mai cu semnificatia proclamarii independentei Romaniei, fara Transilvania insa.
Iar cea de 23 august mi se pare destul de jalnica.wow Romania iese din Al Doilea Razboi Mondial..nu mi se pare ceva foarte semnificativ.
Deci parerea mea e ca 1 decembrie e o data pe deplin semificativa pentru a fi Ziua Nationala a Romaniei!