| O734615555 a întrebat:

Daca ai datorii la un operator de telefonie,si efectiv nu mai ai cum sa platesti, iti poate face ceva acel operator? Stiu ca te ameninta cu faptul ca te da in judecata dar daca nu ai bunuri de valoare ce iti poate face?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa obtinerea hotararrii judecatoresti, de obligare la plata, poate incerca executarea silita, intai prin poprire pe salarii, pe conturi din banci, pe banii ce ti-i datoreaza alte persoane, etc, dupa caz, apoi prin sechestrarea si vanzarea unor bunuri mobile proprietatea ta. Daca nu te poate executa silit, in termen de 3 ani, raman cu paguba iar tu cu o pata neagra.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ei nu te dau in judecata ei iti vand datoria unei firme de recuperari care te freaca la cap pana te da in judecata si daca nu ai nimic pe care pot pune sechestru se poate ajunge pana la munca in folosul comunitatii

| O734615555 explică (pentru suntserios):

Ete pla... cum sa fac munca in folosul comunitatii? laughing la mine e o chestie mai complicata cu datoriile. Nu ma pot obliga. Oricum operatorul nu isi scoate nici asa datoria...

| alexamoria a răspuns:

Poate sa te dea in judecata, dar mai intai o echipa de la o firma de recuperari creante cu care are contract iti vor trimite somatii de plata cu dobanzi usturatoare. De la un sold, exemplu, de 100 de lei poti ajunge la zeci de mii de lei prin aplicarea dobanzilor penalizatoare. Chiar daca nu ai bunuri, te vei angaja si atunci te vor executa silit pe salariu.