| conrob a întrebat:

Daca bati pe cineva cu pumnalul poti intra la puscarie? Adica totusi nu e cutit, dar voi ce ziceti?

6 răspunsuri:
| iAMVi a răspuns:

Ori pumnal, ori cutit tot aia e, amandoua fac parte din categoria armelor albe asa ca e belea daca le ai la tine, mai ales daca bat pe cineva apoi depune plangere, deci depinde de fiecare acum, pe unii nu-i deranjeaza si putina parnaie laughing

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
In functie de urmari fapta poate fi incadrata la lovire sau alte violente ori la vatamare corporala, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
  ART.194. Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
  b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au  necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani."

| Tinna666 a răspuns:

Pumnalul este arma alba si nu ai voie sa il ai asupra ta. daca ai batut pe cineva, indiferent daca ai folosit sau nu pumnalul, si apara politia la fata locului si iti gaseste pumnalul iasa urat.acum depinde si de varsta pe care o ai si de acuzatiile care ti se aduc. daca esti minor vei primi suspendare, dar daca esti major risti imchisoarea.
Oricum nu inteleg de ce in 2016 inca se mai folosesc cutite si pumnale si mai exista instinctele astea de a lua la bataie pe oricine.sunt de parere ca au trecut vremurile alea cand fiecare lupta pentru libertate si dominare, ar trebui sa ne civilizam si noi.in fine, ai grija pe vitor dac amai folosesti astfel de arme sa nu le gaseasca asupra ta si sa nu poata dovedi ca le-ai folosit

| minrest a răspuns:

Vrei sa spui rozeta, nu pumnal. Pumnalul e un cutit special pentru injunghiat. Iar rozeta e arma alba, ca si cutitul. Este letala. Normal ca intri in puscarie. Poti intra chiar pentru tentativa de omor. Sau chiar pentru omor, multi au murit dintr-o lovitura cu rozeta.

| AccountDeleted a răspuns:

Pumnalul este arma alba si nu ai voie sa lovesti o persoana. Vei risca sa petreci la auditii in sectie de politie pentru 24-48 ore si pe urma vor decide cei de acolo ce o sa faca cu tine!

| HostinariuPetraSimona a răspuns (pentru iAMVi):

Eu că fata la 17 ani port pumnal la mine peste tot