| sabin89 a întrebat:

Dacă Biden va fi reales (cu Kamala cu tot), el va avea 82 de ani la începerea noului mandat. Există o probabilitate destul de mare ca, la un moment dat pe parcursul acestui mandat, K. Harris să devină noul președinte american. Asta ar mai lipsi!
Vă puteți imagina acest scenariu? O vedeți capabilă să conducă națiunea?
Eu aș zice că democrații ar trebui să-și aleagă un alt candidat, că au de unde, sau, dacă îl preferă tot pe Biden, acesta să-și ia un alt "vice".
Poate veți spune că noi să ne vedem de ale noastre și să-i lăsăm pe ei să decidă cum vor. Da, dar uite că ne mai uităm și peste gard să vedem ce se întâmplă și în curtea altora.

21 răspunsuri:
| SingleForOne a răspuns:

Dacă ea sau Biden sau cineva asemănător, cel mai probabil se va isca un al 3-lea război până în 2030 care va implica mai multe țări majore. Probabil nu "mondial", dar tot dezastruos...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și care ar fi problema cu Kamala?
Are un cv mai mult decât decent sa o recomande un functia se președinte interimar. De 100 ori mai calificată decât președintele Trump

| DeMicUnCălător a răspuns:

Kamala este o femeie foarte competentă. Mi-ar place să o văd președinte. Ar fi prima femeie din istorie SUA in cea mai înaltă funcție. LOVE IT

| sierra1 a răspuns:

"Harris să devină noul președinte american... O vedeți capabilă să conducă națiunea?"

da' c-are... Ilici cum a putut să conducă țara (și incă de 3 x)?

| Frank51 a răspuns:

Așa-i că cel mai bun e Trump?

| haileewatson a răspuns:

E un batran senil usor de manipulat, cu care poporul e "familiar" de zeci de ani. Doar nu credeai ca re-candideaza fiindca e capabil sau a facut ceva maret in mandatul lui, nu? laughing e doar o marioneta.
Totul e un joculet si e absolut penibil ca din toti oamenii destepti si capabili din tara aia, sa fie el ales ca si candidat pentru democrati. Jale

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru haileewatson):

Și tu pe cine proprui? Sa fie cineva foarte capabil.

Bula
| Bula a răspuns:

Presedintele este condus asemanator cu zmeul lui nepotul meu.
Sforile se trag de altii.

| SingleForOne a răspuns:

Din toți oamenii care sunt la nivelul politic din SUA, fie democrat, fie alt partid, refuz să cred că K. Harris și Biden și Trump sunt singurele sau cele mai bune opțiuni. Dacă acesta ar fi cazul, întrega lume este pusă pe jar o bună bucată de vreme, pur și simplu din lipsă de opțiuni sau din motive de corupție/manipulare, din moment ce majoritatea afacerilor și relațiilor internaționale au strânsă legătură cu SUA.

| minrest a răspuns:

Presedintii interimari, vicepresedintii adusi pe scaun de moartea presedintelui, nu au autoritatea presedintilor alesi, ei sunt lame duck tot mandatul lor scurt, ba mai isi pierd si sansa la o presidentie reala, pe care unii si-o doresc. E usor de spus ca democratii sa isi gaseasca alt candidat. Nici un alt candidat moderat nu a putut obtine ultima nominalizare. Biden e solutia de avarie a lui insusi, a lui Obama si a democratilor moderati.

| sabin89 explică (pentru suntserios):

Mie mi se pare un fel de Șoșoacă happy

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru sabin89):

Serios? E pe bune comparatia asta? Poate nu stii cine e Kamala in realitate.

| sabin89 explică (pentru Frank51):

În dezbaterea din campania electorală Biden l-a făcut clovn happy

| sabin89 explică (pentru haileewatson):

La rândul lor, nici manipulatorii nu sunt uniți între ei. Nu formează o singură gașcă.

| sabin89 explică (pentru Bula):

Cum spuneam mai sus, nici sforarii nu sunt uniți între ei.

| sabin89 explică (pentru suntserios):

Aia a fost prima mea impresie. S-ar putea să mă înșel. O să mai dau o căutare pe net.

| relian a răspuns:

Natiunea se conduce singura, o tara este condusa ca natiune de cei care au bani.
Presedintele si care mai e pe acolo asigura alte maruntisuri, chestii externe etc.
Stii cum este, haideti sa le dam la oameni de toate, n-am avut presedinte negru, haide sa le aratam lumii ca la noi e pe bune laughing de ce nu sa aratam ca si femeile is capabile laughing
Nu se intampla nimic indiferent cine vine ca presedinte, presedintele aici doara administreaza tara, nu da legi, nu ia decizii doar el, ma refer sa nul poata vewrifica sau opri nimeni.

Daca curtea considera ca decizia lui este una rea, eu anuleaza, nu merge chiar asa cum cred unia.
mai sunt si oameni adevarati in functii nu doara democrati laughing ca de-ar fi numa de astia, atunci da neam duce de ripa de tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Cine e Kamala in realitate?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai CV ei public.
Da la tine ei irelevant. Bănui că fan Sisoaca forevăr nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

E amuzant cum deja m-ai pus intr-o categorie. Stii cum se cheama asta? Sa fii ingust la minte.
Lasa CV-ul. Ai sugerat ca stii cine e "in realitate". Vorbeste-mi despre ea si spune-mi ce anume a demonstrat pana acum de ti se pare ca ar fi un bun lider.
Nu sunt sigur cine e Sosoaca, doar aici am auzit de ea. Socant, nu-i asa? Sper ca nu ti-am dat intreaga lume peste cap.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Te am pus de mult intr-o categorie, ca nu e prima data cand iti citesc ideile crete.